Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubilo: Wspólnie znaleźli język radości

Małgorzata Matuszewska
Tańczyli przepięknie - otwarci, wzruszający, pełni najprostszej radości. W sobotę we wrocławskim Teatrze Pieśń Kozła pokazali, czego się nauczyli w czasie ponad czteromiesięcznych warsztatów artystycznych, prowadzonych przez absolwentów studiów MA in Acting we współpracy z Manchester Metropolitan University.

Od stycznia do maja trwały warsztaty artystyczne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Młodzi aktorzy i uczestnicy warsztatów uważnie słuchali siebie nawzajem. Uczestnicy warsztatów stali się artystami, odkryli, że mają do przekazania światu własną pasję i jej oryginalne efekty.

Spotkania odbywały się w ramach projektu edukacyjno-społecznego "Jubilo" ("jubilo" oznacza "krzyk radości"), a ludzie w nich uczestniczący znaleźli radość we wspólnej zabawie i odkrywaniu talentów.

- Zaczęło się od warsztatów tanecznych z Teatrem Pieśń Kozła - wspominała Elwira Zacharska, jedna z artystek. - Bardzo lubię tańczyć, choć na początku czułam trochę tremę - przyznała. Elwira Zacharska jest absolwentką Technikum Ogrodniczego, hoduje storczyki, tworzy obrazy z zasuszonych kwiatów, które pokazała już na wystawie "Ogród Elwiry".

Marcin Guźla, grafik i poeta, za sobą ma już indywidualną wystawę grafiki i fotografii. W sobotę, grając na ustnej harmonijce, stworzył muzyczny duet z Diego Pileggim - aktorem. Na co dzień prowadzi Galerię Sztuki ArtBrut i gra w zespole Maszyniści Dźwięku, związanym ze Stowarzyszeniem Ostoja. "(....) Diego na klarnecie do mej harmonijki playninguje/ prawdziwą nić współpracy czuje (....) - napisał w wierszu "Podziękowanie dla aktorów".

Mateusz Tatarczyk, autor kilku wystaw indywidualnych, jest fotografem. - Obrabiam zdjęcia różnymi technikami, tworząc obrazy z przypowieściami - opowiadał o swojej pasji.

Wanda Sidorowicz fascynuje się różowym kolorem. Zaangażowała aż osiemdziesięciu artystów sprawnych i niepełnosprawnych (wśród nich m.in.: Jerzego Kosałkę), którzy przygotowali różowe prace na oryginalną wystawę. - Różowy jest wyjątkowy - uśmiechnęła się Wanda.

Joanna Golachowska uczy się w szkole. - Lubię robić wynalazki - opowiadała. Jakub Adamski, także uczeń, wystąpił solo z Danielem Hanem, jednym z liderów projektu, tańcząc i klaszcząc.

Gościem sobotniego pokazu był Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Gorąco pochwalił inicjatywę. - To jest ten najbardziej dojrzały Wrocław, ugruntowany tożsamościowo - stwierdził Krzysztof Czyżewski. - O dojrzewaniu miasta świadczy fakt, że potrafi się dobrze zająć najsłabszymi - dodał.

Krzysztofowi Czyżewskiemu spodobało się, że projekt nie został narzucony uczestnikom. - Widać, że prowadzący szli za ich głosem i intuicją. To uderzyło mnie najbardziej: został tak zorganizowany, że znakomity teatr i artyści nie tyle angażowali niepełnosprawnych do realizacji swoich wizji, ile budowali z nimi partnerską całość. Po spektaklu rozmawiałem z ojcami Romów uczestniczących w wydarzeniu, byli bardzo dumni ze swoich dzieci. To, jak zbudowany został projekt, mówi o przestrzeni społecznej, w której sztuka jest jednym z łączących ogniw. I projekt powinien być długofalowy, to bardzo ważne, żeby nie skończył się tylko pokazem - dodał.

- Bardzo chcemy prowadzić go dalej, bo sprawdził się znakomicie - podsumowała Katarzyna Maicher, koordynatorka projektu z Teatru Pieśń Kozła.

Zdjęcia Karola Jarka oraz prace plastyczne i fotograficzne uczestników można oglądać do końca maja w Galerii ArtBrut przy ul. Ruskiej 46.

Projekt realizowany był we współpracy ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, działającym na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo, Stowarzyszeniem Romów "Romani Bacht" oraz Polskim Towarzystwem Dysleksji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska