Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić świąteczne zakupy i nie zwariować

Przemysław Wronecki
Janusz Wójtowicz
Kryzysu się nie boimy i pasa na święta w tym roku nie będziemy zaciskać. Potwierdzają to najnowsze badania. Prawie 70 proc Polaków wyda tyle samo,a nawet więcej na prezenty bożonarodzeniowe niż w zeszłym roku.

Co trzecia osoba wyda na prezenty miedzy 501 a 1000 złotych. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu internetowego Ceneo.

We Wrocławskich sklepach przed świąteczne szaleństwo się już zaczęło. - Na zakupy najlepiej przyjść w godzinach porannych - wyjaśnia Barbara Wójcik dyrektor Domu Handlowego Renoma. Dodaje, że sporo klientów w grudniu nawet w dzień powszedni pojawia się, już po godz. 12, kiedy zaczyna się pora lunchu i po godz. 16 kiedy ludzie kończą prace.

Podobnie jest w Galerii Dominikańskiej. Tu popołudniami przychodzi sporo klientów, a sprzedawcy mają pełne ręce roboty. Choć najgorzej jest w weekendy. - Już od rana mamy duży ruch, w południe odwiedza nas coraz więcej osób i tak pozostaje do wieczora. Zdarza się, że trzeba grzecznie wypraszać klientów ze sklepu, by go zamknąć - opowiada Marta Piszczek z drogerii Sephora.

Inaczej jest w centrach handlowych na obrzeżach Wrocławia. Tam klienci pojawiają się dopiero po godz. 17 . Na brak klientów nie narzekają również w weekendy. W tedy w godzinach popołudniowych wyjazd z parkingu może nam zając nawet półgodziny.

Niektórzy decydują się na nocne zakupy. - Ja często wybieram się na zakupy do hipermarketów, czynnych 24 godzin na dobę. Po północy zakupy często można tam zrobić bez stania w kolejkach - wyjaśnia Piotr Nowak, informatyk z Wrocławia.

Specjaliści przekonują, by zakupy w okresie świątecznym robić z rozwagą. - Do sklepu najlepiej wybrać się z listą, co chcemy kupić - poleca Zygmunt Rajchemba z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodaje, że kupując jakiś towar trzeba być tego pewnym, bo jego zwrot może okazać się niemożliwy, chyba, że wcześniej umówimy się na takie coś ze sprzedawcą.

Inaczej jest w przypadku zakupów w sieci. Tu mamy 10 dni na zdecydowanie, czy towar, który zamówiliśmy nam odpowiada. Chcąc skorzystać z prawa zwrotu, musimy w ciągu 10 dni od momentu odbioru przesyłki wysłać przedsiębiorcy pisemne oświadczenie - listem poleconym dołączając dowód zakupu. Są jednak pewne wyjątki. Nie możemy zrezygnować z zakupów, np. CD czy DVD, gdy już rozpakujemy je z folii.

Przed zatwierdzeniem transakcji warto sprawdzić ostateczny koszt zamówienia razem z przesyłką. I dowiedzieć się kiedy sprzedawca nam dostarczy kupiony przedmiot. Ustawowo ma na to czas 30 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska