Inter-System ma kłopoty finansowe. Czy dużej wrocławskiej firmie budowlanej grozi upadłość?

Redakcja
Budowa Afrykarium, jednej z największych inwestycji we Wrocławiu w ostatnich latach. Wartość to 200 mln złotych
Budowa Afrykarium, jednej z największych inwestycji we Wrocławiu w ostatnich latach. Wartość to 200 mln złotych Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Do wrocławskiego sądu wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa Budowlanego PBI SA (poprzednia nazwa Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System SA) o otwarcie postępowania sanacyjnego, które ma umożliwić restrukturyzację zadłużonego przedsiębiorstwa. - Ten wniosek to skutek problemów związanych z płynnością finansową - mówi zarządca przedsiębiorstwa Anna Łukaszun.

Firma Inter-System zmieniła jakiś czas temu nazwę na Przedsiębiorstwo Budowlanego PBI SA. Do tej pory można było powiedzieć, że to potentat na rynku budowlanym we Wrocławiu. Firma była wykonawcą sztandarowych wrocławskich inwestycji. Budowała Afrykarium, kończyła budowę Narodowego Forum Muzyki, czy przebudowała Stadion Olimpijski przed igrzyskami World Games.

Dlatego wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego może być dla wielu osób zaskoczeniem. Biuro prasowe Sądu Okręgowego we Wrocławiu informuje, że obecnie postępowanie jest w toku. Nie ustalono jeszcze spisu wierzytelności. W dużym uproszczeniu celem postępowania sanacyjnego jest restrukturyzacja zadłużonego przedsiębiorstwa, czyli naprawa firmy. Postępowanie sanacyjne zapewnia także dłużnikowi ochronę przed wierzycielami, postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a nowe egzekucje nie mogą być wszczęte podczas postępowania sanacyjnego.

- Firma ma przejściowe problemy związane z płynnością finansową. Postępowanie sanacyjne ma pomóc przedsiębiorstwu wyjść z tych problemów i umożliwić zawarcie układu z wierzycielami - mówi Anna Łukaszun zarządca firmy. Dodaje jednak, że zawsze jest ryzyko, że postępowanie nie skończy się sukcesem. To wszystko zależy od decyzji wierzycieli, którzy po zapoznaniu się z wynikami firmy będą wiedzieli czy są za zawarciem takiego układy. Anna Łukaszun mówi, że jej rola polega m.in. na tym, aby zmniejszyć koszty funkcjonowania firmy i uzyskać należności, które powinna otrzymać firma.

Czy problemy finansowe przedsiębiorstwa w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na inwestycje gminne, których wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlanego PBI SA? Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje uspokaja. - Przy tego rodzaju inwestycjach firmy płacą kaucje, które są zabezpieczeniem dla inwestora. W przypadku upadku firmy i braku możliwości wykonania dodatkowych prac w ramach gwarancji, kaucja wykonawcy przepada - mówi Szempliński.

Spółkę Inter-System zakładało małżeństwo Marka i Małgorzaty Nowarów. Obecnie Marek Nowara jest m.in. prezesem zarządu PFI Future SA, które jest częścią Grupy Kapitałowej PFI GLOBAL. Jak czytamy na stronie internetowej PFI Future SA jest spółką powołaną "do realizacji nowych zadań inwestycyjnych, w oparciu o spółkę celową". Spółka może pochwalić się sukcesami. Ma wybudować kompleks rekreacyjno-rozrywkowy w Gdańsku. Koncepcja obiektu przewiduje połączenie wielu stref takich jak: Oceanarium, Jaskinie 5d+, Egzotyczna Laguna.

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Dodaj ogłoszenie