Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje w firmach. Jak skutecznie wykorzystać fundusze na lata 2014 – 2020

Redakcja
Właśnie dobiegają końca konsultacje dotyczące ostatniej puli środków, które Unia Europejska przeznaczy na rzecz polskiej gospodarki. Kwota ta wesprze m.in. działalność innowacyjną w polskich firmach i może sięgnąć nawet 72,9 miliarda euro. Eksperci z projektu „Strategia Innowacji czynnikiem przewagi konkurencyjnej firm” wskazują przedsiębiorcom jak zaplanować proces pozyskania funduszy na konkretne cele inwestycyjne.

Budżet na ostanie lata finansowania polskiej gospodarki z puli Unii Europejskiej, to aż 105,8 miliarda Euro. Prawie trzy czwarte tej sumy zostanie przeznaczone na realizację polityki spójności. Obszary, jakie obejmie finansowanie to m.in. badania naukowe i ich komercjalizacja, budowa kluczowych połączeń drogowych, rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku, cyfryzacja, włączenie społeczne oraz aktywizacja zawodowa, a także ekologiczna energia. Dodatkowe fundusze będzie można pozyskać również w konkretnych regionach. Tam do zdobycia będzie łącznie 28 miliardów euro. To jednak nie wszystko, zaplanowano też 6 dodatkowych programów krajowych, które będą wspierały inteligentny rozwój i cyfryzację. Środków na wdrożenie innowacji w polskich firmach jest więc bardzo dużo, warto więc o nie powalczyć. Do tego potrzebny będzie jednak przemyślany plan działania.

1.Zbuduj sieć kontaktów biznesowych
Taka sieć pomoże znaleźć partnerów do realizacji innowacyjnego przedsięwzięcia w firmie. – Jest też jednym z kluczowych czynników, warunkujących powodzenie wdrażania nowoczesnych technologii w firmie. Zwłaszcza w przypadku zaawansowanych projektów, niezbędna może okazać się pomoc naukowców. Takie kontakty mogą poskutkować też znalezieniem inwestora, który nie tylko sam wesprze finansowo projekt, ale będzie też cenną pomocą w przypadku ubiegania się o fundusze z UE – mówi Tomasz Kurek, Przewodniczący Dolnośląskiego Związku Pracodawców, Lidera projektu „Strategia Innowacji czynnikiem przewagi konkurencyjnej firm”.

2.Znajdź obszary w firmie warte inwestowania
Wdrażanie innowacji warto zacząć od znalezienia obszaru w danym przedsiębiorstwie, gdzie inwestycja przyniesie konkretne korzyści oraz przełoży się na rozwój i zwiększenie zysków firmy. Ten wyznaczymy dzięki szczegółowym badaniom i zaawansowanym analizom. – Takie analizy powinni przeprowadzać specjaliści, a wiadomo, że firmy zwykle nie dysponują takim eksperckim zapleczem i nie zawsze też mają na ten cel fundusze. Dlatego stworzyliśmy projekt „Strategia Innowacji czynnikiem przewagi konkurencyjnej firm”, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą bezpłatnie stworzyć strategię dla swojej firmy, na bazie której rozpoczną proces wdrażania innowacyjnych rozwiązań – wyjaśnia Tomasz Kurek.

3.Zaplanuj projekt, a nie fundusze
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy chcące pozyskać fundusze z UE jest planowanie projektu pod konkretne sumy pieniędzy, które można pozyskać. To z kolei najczęściej prowadzi do niedoinwestowania takiego projektu, a w konsekwencji do straty czasu i pieniędzy. Dlatego też warto zacząć od planu działania, w którym oszacujemy koszty całego przedsięwzięcia. Na tej podstawie wiadomo będzie czy wystarczy środków unijnych, czy jednak trzeba będzie poszukać dodatkowego źródła jak np. inwestora, który umożliwi kompleksową realizację projektu.

4.Skorzystaj z bezpłatnej strategii
„Strategia innowacji czynnikiem przewagi konkurencyjnej firm” to projekt realizowany przez Dolnośląski Związek Pracodawców oraz Agencję Rozwoju Innowacji S.A. Udział w nim daje przedsiębiorcom z Dolnego Śląska możliwość bezpłatnego otrzymania profesjonalnego wsparcia doradczego w zakresie wdrażania nowych rozwiązań technologicznych w swoich firmach. Dzięki uczestnictwu w projekcie, koszty związane z wypracowaniem strategii dla takiego przedsiębiorstwa, pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej. Jest to więc znacząca redukcja nakładów środków na cały proces inwestycyjny w firmie. Po kompleksowej analizie jej stanu, wypracowane zostają konkretne rozwiązania, określone terminy realizacji zadań i budżety na ich wdrożenie. Wybór i szczegółowe zaplanowanie najbardziej rentownych działań, dostosowanych do możliwości danej firmy, powinny przełożyć się na przyszły sukces, przynieść założone wcześniej korzyści biznesowe oraz przyczynić się do wzrostu konkurencyjności. Dodatkowo, dzięki udziałowi w projekcie i stworzeniu strategii innowacji, firmy zwiększą swoje szanse na zdobycie środków finansowych z
budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

Więcej informacji na temat projektu „Strategia Innowacji czynnikiem przewagi konkurencyjnej firm” można znaleźć na stronie: www.strategiainnowacji.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska