Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indeks Millennium - potencjał regionów pod względem innowacji

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Indeks Millennium - potencjał regionów pod względem innowacji
Indeks Millennium - potencjał regionów pod względem innowacji materiały prasowe Banku Millennium
Indeks Millennium 2019 to autorskie badanie przygotowane przez ekspertów Banku Millennium. Wykorzystane zostały do niego ostatnie dostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info.

W zestawieniu regionów o największym potencjale innowacyjności województwo dolnośląskie zajmuje niezmiennie 3 pozycję. To już czwarta edycja badania. Od 2016 roku trzy pierwsze miejsca nie podlegają zmianom, a plasują się na nich kolejno Mazowsze, Małopolska i właśnie Dolny Śląsk.

Mocną stroną naszego województwa jest wysoka wydajność pracy, która ustępuje w rankingu tylko liderowi. Jest to w dużej mierze efekt produktywnego górnictwa i przetwórstwa przemysłowego - obszary te odgrywają istotną rolę w gospodarce regionu. Sama aglomeracja wrocławska jest natomiast trzecim znaczącym ośrodkiem akademickim w kraju, tuż za Warszawą i Krakowem. Dolny Śląsk to także region utrzymujący wysoką pozycję, jeśli chodzi o liczbę patentów w stosunku do liczby mieszkańców. Słaby punkt województwa to mała aktywność w zakresie badań i rozwoju - zarówno pod względem wydatków, jak i liczby osób, które pracują w tym obszarze. Także suma jednostek badawczych w stosunku do podmiotów gospodarczych oscyluje w tym momencie poniżej średniej krajowej.

Pozytywnym aspektem jest fakt, że w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem, w tej edycji badania Dolny Śląsk zmniejszył dystans do liderów zestawienia. Rozwój innowacyjności w województwie jest możliwy dzięki dużemu potencjałowi gospodarczemu, drugim najwyższym w kraju nakładom inwestycyjnym na jednego mieszkańca oraz dodatniemu saldu migracji. Uczelnie w regionie kończy wysoka liczba studentów kierunków technicznych oraz przyrodniczych, co w przyszłości może oznaczać łatwy dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr. Na Dolnym Śląsku istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa.

Według rankingu „Indeks Millennium 2019 - Potencjał Innowacyjności Regionów” w czołówce najbardziej innowacyjnych województw pozostają duże ośrodki biznesowe i akademickie - mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie.

- W tegorocznym raporcie „Indeks Millennium” uwidocznił się wpływ zaufania i współpracy regionalnej na wzrost potencjału gospodarczego i innowacyjnego. Województwa, w których firmy współpracują ze sobą, osiągają lepsze wyniki w innowacyjności. Lubelszczyzna i Podkarpacie to doskonałe przykłady regionów, w których potencjał innowacyjności jest wyższy niż siła ich gospodarki, mierzona udziałem wytworzonego PKB - komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, współautor raportu.

Tegoroczne wyniki pokazały, że w przypadku większości województw powiększył się dystans między liderem a pozostałymi regionami i tylko niektóre z nich zdołały go zmniejszyć. Większe różnice w stosunku do lidera dotyczyły głównie wydajności pracy i liczby uzyskanych patentów, natomiast różnice w zakresie aktywności badawczo-rozwojowej nieznacznie się zmniejszyły.

Ranking powstał z sumowania wyników w 5 kategoriach, które według ekspertów Banku w największym stopniu wpływają na potencjał innowacyjności regionów. Są to: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój (B+R), liczba studentów, liczba pracujących w B+R i liczba wydanych patentów. Wydajność pracy (wartość dodana brutto wygenerowana przez 1 zatrudnionego w tys. zł), wydatki na badania i rozwój (B+R w relacji do PKB), edukacja policealna (liczba studentów na 10 tys. mieszkańców), pracujący w B+R (na 1 tys. aktywnych zawodowo), liczba wydanych patentów (na 1 mln mieszkańców). Wydajność pracy określa sytuację przedsiębiorstw, wydatki na badania i rozwój to wskaźniki aktywności innowacyjnej firm, liczba studentów mówi o potencjale siły roboczej, a liczba pracujących w badaniach i rozwoju świadczy o zapleczu intelektualnym regionu. Suma wydanych patentów jest wskaźnikiem skuteczności w tworzeniu innowacji. Wszystkim kryteriom nadano równą wagę, województwa miały do zdobycia maksymalnie 100 pkt.

Okiem eksperta

- Zaufanie wyzwala potencjał dający wymierne korzyści bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku regionów, które nie są dużymi ośrodkami gospodarczymi, przez co nie dysponują zniewalającymi zasobami finansowymi. Pokazuje to jak istotne jest budowanie zaufania i kultury współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu innowacyjności - przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, władzą lokalną i centralną. Województwa, w których firmy współpracują ze sobą, osiągają lepsze wyniki w innowacyjności - mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, współautor raportu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska