Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hindusi będą sprawdzać, czy warto inwestować na Dolnym Śląsku

Redakcja
Hindusi będą sprawdzać, czy warto inwestować na Dolnym ŚląskuKultura Indii jest mocno obecna w naszym kraju i regionie. Zespoły z Indii często goszczą na imprezach propagujących Orient. Na zdjęciu Międzynarodowy Festiwal Etniczny, odbywający się w Legnicy w 2008 roku
Hindusi będą sprawdzać, czy warto inwestować na Dolnym ŚląskuKultura Indii jest mocno obecna w naszym kraju i regionie. Zespoły z Indii często goszczą na imprezach propagujących Orient. Na zdjęciu Międzynarodowy Festiwal Etniczny, odbywający się w Legnicy w 2008 roku Piotr Krzyżanowski
Firmy z Indii poszukują w Europie partnerów, z którymi mogliby nawiązać współpracę handlową, jak również nowych lokalizacji dla swoich przedsiębiorstw. Od 21 do 24 września ich przedstawiciele odwiedzą Dolny Śląsk, by dokładnie poznać ofertę inwestycyjną regionu i zweryfikować ją ze swoimi oczekiwaniami. Przyjazdową misję gospodarczą organizuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Partnerem DAWG w przygotowaniu misji jest firma Euro Spektrum S.C z Wrocławia.

 

Misja potrwa cztery dni robocze, a uczestniczyć w niej będą firmy z branż: spożywczej, kosmetycznej, ITC oraz jedna zajmująca się produkcją maszyn i linii produkcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii, głównie dla przemysłu spożywczego oraz farmaceutycznego.

- Będziemy gościli globalnych graczy branży spożywczej, którzy posiadają już fabryki w Europie, ale zamierzają wejść na nowe rynki i zainteresowani są Polską. Poza tym to potencjał dwustr1onny- Hindusi chcieliby nie tylko inwestować, ale również kupować nasze towary - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG i podkreśla, że Dolny Śląsk jest gotowy i otwarty na wielkie inwestycje z Indii.

- Nasz region odwiedzą osoby decyzyjne - właściciele i prezesi przedsiębiorstw, którzy od razu będą mogli podejmować strategiczne decyzje. Chcą dokładnie poznać możliwości Dolnego Śląska, a także nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi - dodaje Grzegorz Bratek z Euro Spektrum.

 

Indie, podobnie jak Chiny, rozwijają się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że wzrost gospodarczy w Indiach na koniec 2015 roku osiągnie poziom 6,3%.

To efekt zwiększenia dynamiki inwestycji i produkcji przemysłowej, odformalizowania procedur wydawania zgód środowiskowych dotyczących budowy kopalni, dróg, elektrowni i systemów nawadniających, a także zwiększenia kompetencji nadzorczych zespołów monitorujących projekty. Znaczenie ma również kolejny wzrost wartości importu spowodowanego ożywieniem inwestycyjnym oraz dalszą liberalizacją ograniczeń dotyczących importu, a także zwiększenie wartości eksportu na skutek dalszej konsolidacji dynamiki wzrostu partnerów gospodarczych Indii.

- W ciągu ostatnich lat Indie ogromnie się zmieniły. To gospodarka od najnowocześniejszej, do najbardziej prymitywnej – mówi Adam Bisek, wrocławski biznesmen, który od lat współpracuje z Hindusami, a pod Wrocławiem – z myślą o kapitale indyjskim - buduje centrum Europa-Azja.- Możemy być atrakcyjni dla Hindusów, jednak ważne, by podejmując z nimi rozmowy, znać ich mentalność - dodaje.

Wrześniowa misja organizowana jest z myślą nie tylko o ściągnięciu na Dolny Śląsk indyjskich inwestycji, ale również sprzedaży naszych produktów i usług na tamtejszym rynku.

 

- Dziś największe szanse na azjatyckim rynku mają firmy sektora MŚP. Są znacznie bardziej dynamiczne niż duże przedsiębiorstwa, tu łatwiej i szybciej podejmuje się decyzje –podkreśla Mariusz Sinior, ekspert Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Hinduscy przedsiębiorcy mają zaplanowanych kilka wizyt w dolnośląskich firmach, z którymi zamierzają kooperować.

 

Do najważniejszych parterów handlowych Indii należą Stany Zjednoczone i Chiny. Znaczący import produktów pochodzi także z Arabii Saudyjskiej oraz Emiratów Arabskich. Wśród eksporterów warto odnotować Arabię Saudyjską.

Z roku na rok dynamicznie rośnie jednak wartość obrotów towarowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Indiami.

W 2013 r. najważniejszymi eksporterami towarów wśród państw UE były: Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Te trzy kraje odpowiadały za ponad 58% unijnego eksportu. Polska na liście największych unijnych eksporterów do Indii zajmowała w 2013 r. 10 miejsce (8 w 2012 r). W imporcie indyjskich towarów główną rolę odgrywały: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Francja i Belgia. Polska była pod względem wielkości zakupionych towarów 8 najważniejszym parterem Indii w UE.

Istotnym elementem współpracy gospodarczej między UE a Indiami są negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA). Formalnie rozpoczęły się w czerwcu 2007 r., jednak rozmowy z indyjskim partnerem okazały się bardzo trudne.  Nie wyznaczono ostatecznej daty zakończenie negocjacji FTA UE-Indie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska