Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny akumulator ciepła w Siechnicach koło Wrocławia. Powstał przy nowej elektrociepłowni EC Czechnica-2

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Nad Siechnicami wyrósł kolos o przekroju 24 metry.
Nad Siechnicami wyrósł kolos o przekroju 24 metry. Kogeneracja
Nad Siechnicami wyrosła gigantyczna konstrukcja, która góruje nad niewielkim miastem. To akumulator ciepła przy budowanej elektrociepłowni gazowej EC Czechnica-2. Jak działa siechnicki kolos?

Nowy akumulator w EC Czechnica-2

Kolos z siechnickiej elektrociepłowni już szczytuje nad miastem. Zbiornik ma:

  • ponad 34 metry wysokości,
  • 24 metry średnicy,
  • pojemność 13 milionów litrów.

Jego zadaniem jest gromadzenie ciepłej wody, która posłuży do zasilenia centralnego ogrzewania. Temperatura wody gromadzonej w akumulatorze wynosić będzie około 98 stopni Celsjusza.

Zbiornik zgromadzi ciepło, gdy zapotrzebowanie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja i odwrotnie. Pojemność mocy akumulatora, po uruchomieniu wyniesie blisko 700 megawatogodzin. Odpowiada to dobowemu zapotrzebowaniu sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez siechnicką elektrociepłownię w lecie.

- Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, przez co ogranicza ilość spalanego paliwa i tym samym poprawia efektywność funkcjonowania elektrociepłowni. W konsekwencji ogranicza także jej emisyjność elektrociepłowni. Dodatkowo, istotnie poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła – w sytuacjach awaryjnych może on zastąpić urządzenie wytwórcze o mocy nawet do 100 megawatogodzin – mówi Dominik Wadecki, prezes zarządu Kogeneracji.

O nowej elektrociepłowni EC Czechnica-2

Nowa elektrociepłownia ma być niskoemisyjna. Będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 roku. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja dwutlenku węgla obniży się o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. W planach jest osiągnięcie przez EC Czechnica-2 mocy na poziomie 315 megawatogodzin rocznie (dzisiaj 247 megawatogodzin), a mocy elektrycznej 179 megawatogodzin (dzisiaj 100megawatogodzin).

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska