Fundusze na szkolenia dla dolnośląskich firm

RED.
Fot. Materiały UMWD
Ponad 26 mln zł przeznaczyły władze województwa dolnośląskiego na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw. Szkolenia, kursy, inwestowanie w rozwój są możliwe dzięki unijnym funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

– Chcemy, by dolnośląskie firmy, w szczególności te mikro-, małe i średnie, były konkurencyjne. A bez szkoleń czy też zwiększania kwalifikacji nie ma przecież rozwoju. Będziemy refundować nawet 80 procent kosztów usług związanych z rozwojem. Na ten cel mamy ponad 26,3 mln zł, które dokładamy do ponad 43 mln zł, które już pracują na rzecz przedsiębiorców – mówi wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy właśnie ogłosił konkurs, w którym będzie poszukiwał operatora projektu na rzecz wzrostu konkurencyjności dolnośląskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez usługi realizowane w ramach Bazy Usług Rozwojowych.

– Ten projekt to nic innego jak jedna z nielicznych form wsparcia pracodawców, którzy chcą się rozwijać i inwestować w rozwój pracowników. Dzięki pomocy będą mogli skorzystać z konkretnego wsparcia, współfinansowanego przez Unię Europejską. W jej ramach otrzymają doradztwo w zakresie rozwoju firmy lub przebranżowienia, a także będą mogli wysłać pracowników na szkolenia – dodaje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Mają w tym pomóc wysokiej jakości szkolenia, które będą realizowane przez podmioty z Bazy Usług Rozwojowych. BUR to portal wymiany informacji między dostawcami usług rozwojowych i przedsiębiorcami. Zawiera pełen zakres ofert od pojedynczych trenerów po największe agencje szkoleniowe. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie swojego rozwoju w wysokości od 50 do 80 proc. wartości usługi, z której skorzystają.

Podobne działania są realizowane w ramach konkursu rozstrzygniętego już wcześniej. Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG realizuje wart ponad 43,5 mln zł projekt pn. „Partnerstwo na rzecz rozwoju dolnośląskich MMŚP i ich pracowników”. By pomoc trafiła na teren całego województwa, w projekcie partnerami są: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG.

Projekt działa, o czym świadczą same liczby. Do dziś zawarto ponad 1,5 tys. umów z przedsiębiorstwami opiewającymi na blisko 13 mln zł. W sumie 4,7 tys. uczestników usług rozwojowych skorzystało z ponad 3,7 tys. szkoleń.

Nowy konkurs – nowe rozwiązania

Konkurs skierowany jest do większej grupy osób, które będą mogły skorzystać z dofinansowania. Do tej pory przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W ramach nowego projektu będą mogli przeszkolić również pracowników zatrudnionych na umowy agencyjne, umowy zlecenia lub dzieło.

Zmieniła się także wysokość dofinansowania usług rozwojowych oraz pojawiły się nowe grupy firm, które mają możliwość otrzymania dofinansowania na większym niż dotychczas poziomie (standardowo jest to 50 proc.):

- z 70 proc. na 80 proc., gdy prowadzi działalność przyczyniającą się do rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa,
- 80 proc. jeżeli firma prowadzi działalność w obszarze B+R
- 70 proc., gdy prowadzi działalność gospodarczą na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze: Bielawa, Bolesławiec, Dzierżoniów, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Lubań, Nowa Ruda, Świebodzice, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja,
- 70 proc., gdy prowadzi działalność gospodarczą na terenie miast średnich: Bielawa, Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Świdnica, Świebodzice, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja.
Baza Usług Rozwojowych (BUR)
To internetowa baza usług szkoleniowych i rozwojowych, obejmująca w szczególności rejestr podmiotów zapewniających świadczenie usług rozwojowych współfinansowanych
ze środków publicznych.

Baza Usług Rozwojowych dostępna jest pod adresem www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl.

Kto może skorzystać?
Uczestnikiem projektu mogą być wyłącznie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoją jednostkę organizacyjną na obszarze województwa dolnośląskiego oraz ich pracownicy z obszaru województwa dolnośląskiego. Wszystkie usługi rozwojowe dla przedsiębiorstw z Dolnego Śląska finansowane ze środków europejskich muszą być realizowane za pośrednictwem BUR.

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie