Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Mamy i Taty i ich akcja społeczna "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" (ZOBACZ SPOT)

AS
Fundacja Mamy i Taty
Fundacja Mamy i Taty 8 czerwca rozpoczęła kampanię społeczną o opóźnianiu macierzyństwa i roli jaką pełni w nim antykoncepcja hormonalna. "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" głosi hasło w spocie kampanii. Póki co kampania dotyczy tylko kobiet, ale fundacja Mamy i Taty zapowiada, że wkrótce pojawi się również akcja skierowana do mężczyzn.

Fundacja Mamy i Taty namawia do macierzyństwa. Akcja społeczna "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" rozpoczęła się 8 czerwca. Jej celem jest propagowanie macierzyństwa wśród młodych kobiet. Na plakatach kampanii widać napisy "Zdążyłam zrobić karierę. Zdążyłam być w Paryżu. Zdążyłam kupić dom, ale... Nie zdążyłam zostać mamą.

Fundacja zdecydowała się zorganizować akcję, ponieważ decyzje o macierzyństwie zapadają dziś coraz później. Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku przeszło 27 lat, choć jeszcze dekadę temu były to 23 lata. Jedną z przyczyn tego zjawiska (informacja oparta o badanie społeczne przeprowadzone przez IPSOS) jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Nie odkładaj macierzyństwa na potem - akcja społeczna Fundacji Mamy i Taty (SPOT)

W Polsce miliony kobiet używają antykoncepcji hormonalnej na co dzień. Większość z nich nie ma żadnej, lub tylko powierzchowną wiedzę na temat skutków ubocznych. 20,8% kobiet przyznaje, że nie zna żadnych a 24% wskazuje otyłość, tylko 11,3% wymienia bezpłodność, 10,9% nowotwory i zmiany naczyniowe, 10,5% zmiany hormonalne. Jednocześnie aż 9,9% kobiet twierdzi, że pigułka jest całkowicie bezpieczna. Wiele z istniejących (i dyskutowanych w prasie zachodniej) zagrożeń nie została wymieniona w badaniu przez żadną Polkę.

W debacie publicznej w Polsce antykoncepcja hormonalna jest często synonimem nowoczesności, źródłem wolności oraz warunkiem emancypacyjnych dążeń kobiet. Tymczasem ma ona również drugie, rzadziej dostrzegane oblicze. Jest nim rezygnacja z życia zgodnie z naturalnym rytmem swojego organizmu, by w pełni realizować wymagania współczesnego społeczeństwa np. bycia stale dyspozycyjnym pracownikiem. Za taki sposób życia coraz więcej kobiet płaci bardzo wysoką cenę. Odkładając macierzyństwo „na później” często nie mogą już w naturalny sposób zajść w ciąże, albo zupełnie pozbawiają się szansy na urodzenie dziecka.

ZOBACZ MEMY O AKCJI "NIE ODKŁADAJ MACIERZYŃSTWA NA POTEM"

Organizatorzy kampanii chcą przedstawić macierzyństwo jako szczególną wartość - nie jako obowiązek, ale naturalne pragnienie wielu kobiet, które współczesny świat mocno ogranicza oraz osadzić antykoncepcję hormonalną w kontekście w jakim rzadko pojawia się w dyskursie publicznym - nie jako źródło wolności, ale jako narzędzie opresji wobec pragnienia bycia mamą.

Kampania "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" potrwa od czerwca do września i zakończy się opublikowaniem raportu o zjawisku opóźniania macierzyństwa i roli jaką odgrywa w nim antykoncepcja hormonalna. Wkrótce pojawi się również kampania skierowana do mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska