Nasza Loteria

Ewakuacja mieszkańców kamienicy przy Żeromskiego. Przez roboty budowlane pękły ściany budynku?

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Ewakuacja mieszkańców kamienicy przy Żeromskiego. Najprawdopodobniej przez roboty budowlane pękły ściany budynku
Ewakuacja mieszkańców kamienicy przy Żeromskiego. Najprawdopodobniej przez roboty budowlane pękły ściany budynku Czytelnik
Mieszkańcy ośmiu lokali z kamienicy przy ulicy Żeromskiego 45/49 zostali w poniedziałek ewakuowani ze swoich mieszkań. Na sąsiedniej działce niedawno prace rozpoczął deweloper. Kopane są właśnie otwory pod fundamenty i wzmocnienia. Najpewniej w wyniku tych prac stojąca obok kamienica tąpnęła i przez dwie ściany przeszły groźne pęknięcia.

Część mieszkańców kamienicy przy ulicy Żeromskiego 45/49 we Wrocławiu ostatnią noc spędziła w hotelu lub u rodzin. Nie wiadomo czy, a jeśli tak, to kiedy będą mogli wrócić do swoich domów po tym, jak dwie ściany ich budynku pękły. Trwa sprawdzanie, czy sytuacja jest na tyle groźna, że budynek może grozić zawaleniu. Dla bezpieczeństwa odcięto tam gaz.

Do tąpnięcia kamienicy doszło w poniedziałek wczesnym popołudniem. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że jego powodem były roboty budowlane prowadzone na sąsiedniej działce przez dewelopera, firmę Inwestgrupa. Spółka stawia tam budynek mieszkalny z usługami na parterze i garażem podziemnym.

- Prowadzimy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Musimy odpowiedzieć między innymi na pytania czy uszkodzenie kamienicy będzie postępowało, czy należy zabezpieczyć ten budynek, a także czy i na jakich zasadach deweloper może kontynuować prace - mówi Przemysław Samocki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Ewakuowani z kamienicy lokatorzy uważają, że cała wina leży po stronie dewelopera.

- Nasz budynek ma sto lat i fundamenty takie, jak się kiedyś budowało, na kilka metrów. Deweloper kopał otwory pod wzmocnienia swoich fundamentów na 9 metrów wgłąb i nagle wszystko zaczęło się u nas ruszać. Przyjechały służby, funkcjonariusze kazali nam zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i powiedzieli, że nie możemy wrócić do swoich mieszkań - opowiada jeden z lokatorów kamienicy.

Z klatki ewakuowano lokatorów z 8 mieszkań. Większość z nich dzisiejszą noc spędziła u rodzin, ale mieszkańcy trzech skorzystali z zaproponowanego przez Centrum Zarządzania Kryzysowego, lokum. Koszty jego wynajęcia ponosi zarządca nieruchomości ze swojego ubezpieczenia.

Jedno z mieszkań, w którym stwierdzono pęknięcia należy do miasta.

- Wydział Lokali Mieszkalnych urzędu miasta szuka innego mieszkania komunalnego dla osoby zamieszkującej lokal przy ulicy Żeromskiego 45/49. Jutro lub pojutrze będziemy mieli dla niej już inne mieszkanie, gdzie zostanie przewieziona na nasz koszt - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy urzędu miasta we Wrocławiu i dodaje, że w momencie, kiedy poznają wyniki postępowania nadzoru budowlanego, zdecydują, co dalej z tym lokalem.

Pozostali ewakuowani lokatorzy nie wiedzą, co dalej z nimi będzie. Dzisiaj przed klatką nie ma żadnego zabezpieczenia ani informacji, że do ich mieszkań wchodzić nie wolno. Czy będą mogli do nich wrócić, o tym zadecyduje zarządca budynku, PZM Patron. Firma musi przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa budynku. Zarządca zapewnia, że swoje działania skupia właśnie na tym, aby bezpiecznie i jak najszybciej mieszkańcy wrócili do swoich lokali.

- Obawiamy się, że to potrwa. U mnie nad oknem pęknięcie jest tak duże, że bez problemu można w nie włożyć długopis czy ołówek. Martwimy się i czekamy, bo nie mamy żadnych bieżących informacji - dodaje lokator kamienicy.

Swoje prace musiał także zawiesić deweloper. Spółka czeka na wyniki postępowania Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Będzie musiała się zastosować do wytycznych urzędu.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sprostowanie. Miasto szuka mieszkania zastępczego dla rodziny z dwójką dzieci.

G
Gość

Błąd w sztuce budowlanej - oszczędności w wykonawstwie.

Budynek do wyburzenia z winy developaera. Przeprowadzi mieszkańców do swoich wybudowanych mieszkań.

G
Gość

Deweloperzy spowodują większe zniszczenia Wrocławia niż te z 1945 roku. Ważne, żeby tym z ratusza żyło się lepiej.

G
Gość

Deweloper deweloperem ale to chyba słynny Inter-System buduje

G
Gość

Tak już było na ul. Traugutta, czyżby developerzy i administracja budowlana niczego się nie nauczyły? Ciekawe, co będzie na Wyszyńskiego.

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska