Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się we Wrocławiu

Maciej Mierzwa
Pod koniec tego roku Wrocław po raz trzeci będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych, które organizowane są przez ekumeniczną wspólnotę Taizé, założoną przez brata Rogera. Odbywają się co roku od końca lat 70. i gromadzą dziesiątki tysięcy ludzi. We Wrocławiu spotkanie potrwa od 28 grudnia do 1 stycznia.

Europejskie Spotkania Młodych to coroczne spotkania osób z ponad 60 krajów w wieku 17-35 w europejskich miastach. Odbywają się one między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. W ostatnich latach uczestniczyło w nich co roku ok. 20 tys. ludzi. Wyjątkiem było spotkanie w Rzymie na przełomie lat 2012 i 2013, gdzie zebrało się 45 tys. osób.

Uczestnicy spotkania są podejmowani przez rodziny mieszkające w mieście, które jest gospodarzem. Podczas tegorocznego spotkania będą gościć nie tylko we Wrocławiu, ale również w Oleśnicy, Oławie i Brzegu Dolnym. Ma to być czas modlitwy, dzielenia się wiarą, poznawania ludzi i innych kultur. Koszta zorganizowania wydarzenia poniosą uczestnicy – wysokość opłaty będzie zależna od zamożności danego kraju. Polacy zapłacą ok. 50 euro.

Coroczne spotkania mają podobny przebieg – przed południem młodzi uczestniczą w zajęciach organizowanych przez parafie, w południe spotykają się w centrum miasta na modlitwie i posiłku. Ok. godz. 15 odbywają się spotkania przede wszystkim na temat duchowości, ale także spraw społecznych. Wieczorami młodzi zbierają się na modlitwie. We Wrocławiu prawdopodobnie tym miejscem będzie Hala Stulecia i hale namiotowe w pobliżu niej. 30 grudnia ogłoszone zostanie miejsce kolejnego spotkania.

W połowie września przyjadą do Wrocławia bracia z Taizé, wolontariusze oraz siostry z dwóch wspólnot zakonnych, którzy będą przygotowywać tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych. 26 grudnia zjawi się u nas grupa ok. 1,5 tys. wolontariuszy, którzy dokończą przygotowania.

Brat Maciej, który jest członkiem wspólnoty od 2011 r. opowiedział nam, jakie były początki Europejskich Spotkań Młodych.

- Duszpasterstwo młodzieży to nie jest nasz wybór. Na koniec lat 60., początek lat 70. do Taizé zaczęli przyjeżdżać młodzi ludzie po rewolucji młodzieżowej ‘68 roku. I przyjeżdżali młodzi z całego świata ze swoimi pytaniami, z wątpliwościami. Wiemy z historii, że ten moment było to odrzucenie pewnych autorytetów osób starszych, było to odrzucenie pewnych wzorców, które zostały narzucone młodym ludziom wcześniej. W związku z tym początek lat 70. to jest bardzo duży przypływ młodych ludzi do Taizé. Część braci była bardzo sceptycznie nastawiona do tego, dlatego, że liczyli na to, że Taizé będzie bardzo silnym ekumenicznym ośrodkiem teologicznym, a tu nagle przyjeżdżają setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. Ale brat Roger powiedział: „my przyjmujemy wszystkich”. Także otworzył nasze drzwi i zaczęliśmy przyjmować młodzież, spotykać się z nimi – przede wszystkim ich wysłuchiwać, bo tego najbardziej oczekiwali – żeby być wysłuchanymi. I tak zostało do dziś – mówi.

Europejskie Spotkania Młodych odbywać się będą we Wrocławiu po raz trzeci – w Polsce po raz piąty. We Wrocławiu w latach 1989 oraz 1995, w Warszawie w 1999 r., a w Poznaniu w 2009 r.

Jeśli ktoś chciałby się zgłosić jako uczestnik, wolontariusz lub chciałby przyjąć gości z zagranicy, będzie mógł to zrobić od połowy września na stronie internetowej wspólnoty Taizé.

Wspólnota z Taizé została założona w 1940 r. przez Rogera Schütza. Jest to wspólnota ekumeniczna, tzn. należą do niej wyznawcy różnych odłamów chrześcijaństwa: katolicy i członkowie kościołów protestanckich. Obecnie przeorem wspólnoty jest brat Alois z Niemiec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska