EuroBasket 2013. To był pogrom. Polska - Hiszpania 53:89

PK
W czwartym, przedostatnim, meczu na mistrzostwach Europy w koszykówce reprezentacja Polski przegrała z Hiszpanią 53:89. Biało-czerwoni już wcześniej stracili szanse na wyjście z grupy.

O tym meczu najprościej powiedzieć, że się po prostu odbył. Starcie Hiszpanów, obrońców tytułu, z Polską nie było godne rangi mistrzostw Europy. Koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego całkowicie zdominowali wydarzenia na boisku. Nasi zawodnicy wyglądali przy nich jak dzieci we mgle, nie wiedzące, co się dzieje.

O tak wysokiej porażce Polski zadecydowała przede wszystkim pierwsza połowa. Podopieczni Dirka Bauermanna do kosza trafili dopiero po pięciu minutach gry. Przed przerwą udało im się uciułać zaledwie 13 oczek. Hiszpanom aż 49. Największe gwiazdy tego zespołu - Ricky Rubio, Sergio Rodriguez, Marc Gasol czy Rudy Fernandez - bez problemów znajdowali pozycje rzutowe i wykorzystali wszystkie błędy w obronie biało-czerwonych.

Po zmianie stron Hiszpanie nieco spuścili z tonu, dzięki czemu Polacy toczyli w miarę wyrównany pojedynek. Na początku trzeciej kwarty rywale uzyskali najwyższe prowadzenie w całym meczu (78:30). Ostatecznie wygrali 89:53.

Polska - Hiszpania 53:89 (5:25, 8:24, 17:27, 23:13)
Polska: Zamojski 11, Lampe 10, Ponitka 7, Kelati 7, Koszarek 6, Ignerski 4, Karnowski 3, Szubarga 2, Gortat 2, Hrycaniuk 1, Waczyński 0, Chyliński 0.
Hiszpania: Gasol 15, Rubio 15, Fernandez 13, Rey 12, Rodriguez 11, Calderon 9, Gabriel 5, San Emeterio 4, Llull 3, Aguilar 2, Claver 0, Alex Mumbru 0.