18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Empik, Starbucks i McDonald’s na dworcu PKP. Dlaczego szukanie najemców trwa tak długo? (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Dworzec PKP ma nowego najemcę. Jeszcze w tym roku wprowadzi się tam Empik, ale to nie jedyne nowe sklepy i punkty usługowe na dworcu. Tymczasem zdaniem eksperta od nieruchomości nie powinno być żadnego handlu na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny.

Dworzec Wrocław Główny przeszedł generalny remont dwa lata temu. Wówczas z terenu dworca zniknęły wszystkie sklepy czy restauracje. PKP miało spore problemy ze znalezieniem nowych najemców. Z zapowiadanej galerii handlowej nic nie wyszło, a lokale długo stały puste. Teraz powoli się to zmienia. Znana sieć Empik postanowiła wynająć lokal o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Księgarnia powinna zostać otwarta jeszcze w tym roku. To jednak nie jedyny nowy najemca na dworcu.

- Obecnie rozpoczęły się już prace aranżacyjne w dwóch lokalach sąsiadujących z Coffee Heaven, które zajmie kawiarnia Starbucks oraz restauracja KFC – mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu. - Przewidujemy, że lokale te powinny otworzyć się dla podróżnych w II kwartale tego roku – dodaje. Coraz bliższe rozpoczęcia prac na dworcu są również McDonald’s i mała gastronomia, która zlokalizowana będzie naprzeciwko Bocadillo. Obecnie są one na końcowym etapie uzgadniania projektów.

Jak twierdzi Bartłomiej Sarna, PKP wynajęło 74 procent powierzchni lokali na parterze dworca Głównego. W tej chwili prowadzone są natomiast rozmowy z kolejnym najemcą, który planuje na parterze dworca otworzyć aptekę. Ponadto prowadzone są rozmowy z dwoma podmiotami zainteresowanymi wynajmem powierzchni na poziomie +1.

ZOBACZ TEŻ: Wyburzą ruderę przy dworcu PKP. W marcu ruszy budowa biurowca (ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE)

Aktualnie na dworcu PKP znajdziemy dwa kioski Ruchu (trzeci znajduje się na placu przed głównym wejściem), piekarnio-cukiernię Back-Factory, małą gastronomię Bocadillo czy kawiarnię Coffee Heaven. Oprócz tego na dworcu dostępne są kantor Interchange, Dolnośląska Informacja Turystyczna, bankomaty, automaty z napojami, toalety i parking podziemny. W styczniu na dworzec powrócił również komisariat policji. Przed dworcem PKP od strony ul. Suchej znajdziemy również bar "Kuchnia jak w domu" z ciepłymi posiłkami i stoiska z różnymi gadżetami.

CZYTAJ TEŻ: Tak wygląda komisariat XXI wieku. Powstał na dworcu PKP (ZDJĘCIA)

Dlaczego zapełnianie lokali trwa tak długo i co powinno się znaleźć na piętrze dworca Wrocław Główny? - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Dlaczego zapełnianie lokali trwa tak długo i co powinno się znaleźć na piętrze dworca Wrocław Główny?

- Główny pasaż powinien być częścią handlową – twierdzi Jacek Wróblewski, ekspert Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami – Aby zapełnić lokale potrzeba jednak czasu. Przede wszystkim musiałoby się pojawić więcej pasażerów, szczególnie tych z grubszymi portfelami – dodaje.

Jak twierdzi Jacek Wróblewski duży wpływ na zwiększenie liczby pasażerów, a tym samym potencjalnych klientów będzie miało przyspieszenie kursowania pociągów. A to już się dzieje. Polskie Linie Kolejowe modernizują trasę E59 na odcinku z Wrocławia do Poznania. Nowe wagony czy szybsze pociągi mają się również pojawić choćby na trasie z Wrocławia do Warszawy. Być może zachęci to więcej osób do podróżowania koleją.

- To nie sklepy tworzą klienta, tylko klient tworzy poszczególne punkty. Jeżeli zwiększa się zapotrzebowanie, to tym samym przybywa handlowców – podkreśla Wróblewski zaznaczając jednak, że o tyle o ile na parterze sklepy czy restauracje mają sens, to na pierwsze piętro już raczej nikt nie będzie wchodził. – Handel obecnie skupia się głównie w galeriach handlowych. Jeszcze przed remontem dworca głównego było widać, że poszczególne lokale stoją puste.

Zdaniem eksperta od nieruchomości na pierwszym piętrze mogłyby się znaleźć lokale niezwiązane z bezpośrednią działalnością handlową. Tym samym ta część mogłaby się zostać wykorzystana jako przestrzeń biurowa przez firmy księgowe, konsulting etc.

Z drugiej strony może szkoda byłoby w ten sposób zagospodarowywać całe piętro. Miejsce to mogliśmy zobaczyć podczas Wrocławskich Targów Dobrej Książki. W zabytkowych salach odbywały się m.in. wykłady.

Na dworcu głównym PKP od lutego zeszłego roku funkcjonuje nowe Biuro Dworca. Podróżni mogą uzyskać tam różne informacje, złożyć skargę czy reklamację, ale także i zaproponować wprowadzenie zmian na dworcu.

Gdyby to zależało od Was, jakie punkty usługowe czy handlowe chcielibyście zobaczyć na dworcu Wrocław Główny? Piszcie w komentarzach.

ZOBACZ TEŻ:Biurowiec Dominikański ma już pierwszych najemców (ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska