MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalne temperatury w Europie. Czy fala upałów to powód do odwołania swojego urlopu?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lato w Europie przynosi coraz częściej ekstremalne temperatury, które mogą zakłócić twoje wakacyjne plany. Eksperci ds. pogody i ubezpieczeń dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, czego można się spodziewać tego lata i jak reagować na nagłe zmiany pogodowe.

Spis treści

Letnie fale upałów w Europie

Ekstremalne temperatury stają się coraz częstszym zjawiskiem w Europie. Tym sezonie szczególnie mocno odczuły je już kraje śródziemnomorskie. Ateny były zmuszone do zamknięcia Akropolu, gdy temperatury w Grecji przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Podobne problemy wystąpiły w Turcji, gdzie temperatury wzrosły o 12 stopni powyżej normy, oraz na Cyprze, gdzie wybuchły pożary. Hiszpania zmagała się z powodziami, które zakłóciły ruch lotniczy na lotnisku w Palmie.

Termometr przed ludźmi opalającymi się w parku
Ekstremalne temperatury w Europie mogą wpłynąć na twoje wakacyjne plany. Ważne jest, aby być świadomym ryzyka, sprawdzić warunki ubezpieczenia i podjąć odpowiednie środki ostrożności. marcbruxelle/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzący tydzień to także prognozy iście „piekielnych temperatur” na Starym Kontynencie. Oczekuje się, że zbliżający się do Włoch afrykański wyż przyniesie ekstremalne ciepło, z temperaturami osiągającymi nawet 42-43 stopnie Celsjusza. Meteorolodzy przewidują, że fala upałów będzie intensywna.

Wysokie temperatury nie ominą również naszego kraju. W tym tygodniu prognozowane są temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Zagrożenia dla zdrowia związane z upałami wahają się od wyczerpania i udaru cieplnego po zagrażające życiu zawały serca i udary mózgu.

Czytaj też: Grecja w obliczu fali upałów: zamknięcie Akropolu i „mały lockdown”. Czy pożary znowu popsują nam wakacje?

Naukowcy wskazują, że za te ekstremalne warunki pogodowe w dużej mierze odpowiada zmiana klimatu spowodowana działalnością człowieka. Wpływ na temperatury miało również zjawisko El Niño, które wkracza w fazę przejściową, mogąc przynieść ulgę pod koniec lata. Jednak prognozowanie jego konsekwencji jest trudne.

Czym jest to zjawisko? El Niño to zjawisko pogodowe, które występuje w równikowej części Oceanu Spokojnego. Charakteryzuje się ono okresowym wzrostem temperatury wód powierzchniowych, co prowadzi do zmian w cyrkulacji atmosferycznej i oceanicznej. W efekcie, w niektórych regionach świata może dojść do ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak:

  • powodzie,
  • susze
  • czy burze.

El Niño wpływa na globalny klimat, powodując zmiany w rozkładzie opadów i temperatur na całym świecie. To zjawisko ma również znaczący wpływ na gospodarkę, ponieważ może wpływać na rolnictwo, rybołówstwo i zasoby wodne czy na turystykę.

Co zrobić, jeśli podróż zostanie zakłócona przez ekstremalne warunki pogodowe?

Planując wakacje w południowej Europie, warto zainteresować się tym, jak ubezpieczenie podróżne może pomóc w przypadku ekstremalnych temperatur. Ubezpieczenie podróżne pokrywa nieprzewidziane zdarzenia, takie jak nagłe wydatki medyczne, zgubione rzeczy czy odwołanie podróży. Jednak w przypadku odwołania podróży z powodu upałów, bez oficjalnych zaleceń rządowych, ubezpieczenie może nie obejmować zwrotu kosztów.

Kobieta pije wodę z butelki
Podczas wakacji na obszarach dotkniętych falą upałów, należy unikać wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia, pić dużo wody i chronić się przed słońcem. karn2608/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Nawet jeśli ubezpieczenie nie pokryje odwołania podróży, może być nieocenione w przypadku problemów zdrowotnych spowodowanych upałami. Wysokie temperatury mogą prowadzić do wyczerpania cieplnego, udarów cieplnych, a nawet zagrażających życiu zawałów serca i udarów mózgu. Ubezpieczenie podróżne może zapewnić pomoc medyczną i rekompensatę za zakłócenia zdrowotne.

Czy należy odwołać podróż z powodu fali upałów?

Jeśli rząd nie zalecił odwołania podróży z powodu zagrożenia na przykład pożarami, to nie powinno być powodu do odwoływania swoich wymarzonych wakacji. Ważne jest, aby być na bieżąco z lokalnymi informacjami o warunkach pogodowych i postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podczas upałów warto unikać intensywnej aktywności fizycznej w najgorętszych godzinach dnia, pić dużo wody i chronić się przed słońcem. Starsi podróżni i osoby z chorobami przewlekłymi powinny szczególnie uważać.

Mapa temperatury we Włoszech
Tak prezentuje się mapa Włoch z temperaturą prognozowaną na czwartek (20.06.2024). WXCHARTS.COM

Jeśli jeszcze nie zarezerwowałeś wakacji, warto rozważyć mniej upalne regiony Europy Północnej lub przesunąć podróż na wczesną jesień. Ze względu na coraz wyższe temperatury latem popularny staje się nowy trend turystyczny tzw. coolcation, czyli wakacje w chłodniejszych regionach globu.

Ekstremalne temperatury w Europie stają się normą i są poważnym wyzwaniem dla turystyki. Niestety mogą wpłynąć na twoje plany wakacyjne. Pamiętaj, aby być przygotowanym i świadomym ryzyk związanych z ekstremalnymi temperaturami, planując swoje letnie wakacje.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekstremalne temperatury w Europie. Czy fala upałów to powód do odwołania swojego urlopu? - Strona Podróży

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska