Ekspert radzi: Zmień piec – zapraszamy na spotkania online

materiał informacyjny
Od połowy maja mieszkańcy Wrocławia mogą dowiedzieć się więcej o procesie wymiany pieca i korzyściach z tym związanych również z internetowych spotkań „Ekspert radzi: Zmień piec”. Transmisje odbywają się w poniedziałki i w środy o godz. 18.00.

To kolejna forma, przy pomocy której miasto chce zachęcić wrocławian do wymiany pieca na paliwo stałe na jedną z ekologicznych form ogrzewania. Każde spotkanie trwa ok. 15 minut. Prowadzący rozmawia nie tylko z wrocławskimi doradcami energetycznymi, ale także m.in. z kominiarzem, strażnikiem miejskim, radcą prawnym, inżynierem czy lekarzem. Spotkania odbywają się w Centrum Integracji Mieszkańców „Nowe Łąki” przy ul. Traugutta.

Różne aspekty wymiany pieca

W kwietniu na Przedmieściu Oławskim miały odbywać się spotkania informacyjne dotyczące akcji „Zmień piec”. Koronawirus pokrzyżował nam nieco plany, dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl spotkań online z doradcami energetycznymi oraz ekspertami – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Zaproszeni goście poruszają różne aspekty wymiany pieca – od szczegółów dotyczących rodzajów ogrzewania ekologicznego, przybliżenia zasad programów dofinansowań, przez kwestie prawne – na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas procesu wymiany pieca, aż po kwestie zdrowotne – z czego składa się smog oraz w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie i życie.

W dotychczas zrealizowanych odcinkach gośćmi byli już m.in. mistrz kominiarski Jan Pawlak, który opowiedział o tym, czym w piecach palą wrocławianie oraz Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia – rozmowa była poświęcona temu, w jaki sposób strażnicy miejscy egzekwują przepisy wynikające m.in. z uchwały antysmogowej.

Transmisje na zmienpiec.pl i na Facebooku

Spotkania są transmitowane na Facebooku, na profilach:
Zmień Piec oraz Wroclaw [Wroclove]

Na stronie internetowej zmienpiec.pl powstała biblioteka ze wszystkimi odcinkami:

zmienpiec.pl/video

Głosu ekspertów można także posłuchać na antenie Radia Rodzina. W każdy piątek o 14.00, oprócz praktycznych porad, odpowiadają oni również na żywo na pytania słuchaczy.

Taka forma pozwala nam z jednej strony w bezpieczny sposób informować o akcji i dostępnych programach dofinansowań, z których można skorzystać. Z drugiej to kolejny sposób „rozmowy” z mieszkańcami, bo podczas transmisji staramy się odpowiadać na pytania zawarte w komentarzach pod poprzednimi filmami – dodaje Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Akcja „Zmień piec” – #BezPIECznyWrocław

Dodatkowa przestrzeń, stały dopływ ciepła, oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo czy porządek w domu – to tylko część korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana pieca. Korzystający z akcji „Zmień piec” mieszkańcy mogą również liczyć na dofinansowania w kwotach do 15 000 zł na nowe ogrzewanie, do 5 000 zł na wymianę okien, do 4 000 zł na dopłaty do rachunków, a także na zwolnienie z czynszu na 2 lata w ramach programów KAWKA Plus, Termo KAWKA czy Lokalnego Programu Osłonowego.

Nie powinniśmy zwlekać, tylko już dziś zastanowić się nad zmianą swojego pieca na paliwo stałe – na ekologiczne i przy okazji wygodne źródło ciepła. W kolejnych latach w życie wchodzić będą dalsze obostrzenia wynikające z przepisów uchwały antysmogowej dot. użytkowania pieców określonej klasy. Dodatkowo dopłata miasta z roku na rok będzie stopniowo malała. Co ważne, by wymienić stary piec na ogrzewanie proekologiczne, nie jest wymagany wkład własny – kończy Michał Brożyna.

Rozmowy z ekspertami można obejrzeć także na kanale vimeo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie