Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet w PRL. Panowie stali w kolejkach po kwiaty. Panie wracały do domów z goździkiem i małym prezentem [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
Alina Gierak
8 marca w PRL kobiety dostawały w prezencie kwiatka i obcałowywane  były po rękach. Kliknijcie galerię i zobaczcie, jak obchodzono Dzień Kobiet.
8 marca w PRL kobiety dostawały w prezencie kwiatka i obcałowywane były po rękach. Kliknijcie galerię i zobaczcie, jak obchodzono Dzień Kobiet. Narodowe Archiwum Cyfrowe
To święto dzisiaj traktujemy z przymrużeniem oka. Młodzi nie rozumieją, dlaczego czerwony goździk kojarzy się pokoleniu 60+ z akademiami z okazji Święta Kobiet. Zdziwienie budzą prezenty wręczane kiedyś pracownicom: rajstopy, kuchenne ściereczki, mydło, ręcznik, paczka kawy. Kliknijcie galerię, by poznać lub przypomnieć sobie, jak w PRL obchodzono 8 marca. Dowiedźcie się, dlaczego świętujemy właśnie tego dnia.

Dzisiaj obchody Święta Kobiet w PRL budzą nostalgię

We wspomnieniach z obchodów Święta Kobiet w PRL dominuje nostalgia. Wspomina się, jak panowie od rana stali w kolejkach po kwiaty. Goździka lub tulipana wręczali nie tylko kobietom bliskim ich sercu, ale także pani z księgarni, jako podziękowanie za odkładanie książek pod ladę (takie czasy były) czy pani ze spożywczaka, jako dowód wdzięczności za odłożenie lepszego mięsa czy mleko w proszku dla dziecka.

W tym dniu panie przychodziły do pracy wystrojone, bo wiedziały, że czeka je akademia lub skromniejsza uroczystość. Dostawały na niej od przełożonych po goździku i prezencie, czyli rajstopach, ręczniku czy ściereczce. Potem panie z księgowości odbierały od pracownic pokwitowania za te prezenty, bo porządek w papierach musiał być.

Święto Kobiet było w PRL wykorzystywane propagandowo. W gazetach i telewizji pokazywano uśmiechnięte policjantki, sprzedawczynie, tkaczki, pracownice PGR oraz fabryk. To miało przekonać ludzi, że w socjalistycznej Polsce kobiety dobrze godzą role matek i pracę zawodową, że mają wkład w budowanie socjalistycznej rodziny. Organizowano dla pań koncerty i akademie, na których obecność była obowiązkowa.
Kliknijcie galerię i zobaczcie zdjęcia z obchodów Święta Kobiet w PRL

Dzień Kobiet – skąd wzięła się ta tradycja?

Świętowanie Dnia Kobiet zapoczątkowano w Ameryce 28 lutego 1909. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej w nowojorskich zakładach włókienniczych. Podczas tego protestu domagano się równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet.

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony 8 marca 1910 roku. 98 kobiet z 17 krajów postanowiło zorganizować coroczne święto kobiet o charakterze międzynarodowym. W tym dniu w Ameryce i europejskich krajach odbywały się manifestacje w obronie praw kobiet, zapewnienia im praw wyborczych i możliwości udziału w życiu politycznym. Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w 24 marca 1924 roku. Do 1993 roku było to święto państwowe. W kolejnych latach jego propagandowe znaczenie malało. Dzisiaj to raczej święto rodzinne. Babcie, mamy, siostry, żony i narzeczone oraz dziewczyny obdarowywane są kwiatami, perfumami i biżuterią. Tradycja przetrwała w niektórych szkołach i kwiaty oraz laurki wręcza się nauczycielkom.

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzą między innymi Włosi, Kubańczycy, Albańczycy, Wietnamczycy, Brazylijczycy i Algierczycy, a także mieszkańcy Zambii i Kamerunu.

  • We Włoszech panie otrzymują z okazji Dnia Kobiet gałązki mimozy. Panie obdarowują się wzajemnie i wręczają podarki swoim koleżankom, matkom, siostrom czy znajomym.
  • 8 marca jest dniem wolnym od pracy na Białorusi i w Rosji
  • W Wielkiej Brytanii 8 marca kobiety i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życie społecznym, kulturalnym i naukowym.
  • W Portugalii i Rumunii 8 marca organizuje się babskie wieczorki
  • W Chinach kobiety mają pół dnia wolnego w pracy oraz specjalne zniżki w sklepach
  • W Kamerunie Święto Kobiet trwa przez cały tydzień. Organizowane są wiece, pikniki i wspólne aktywności – np. sprzątanie ziemi. Mówi się o prawach kobiet, o wkraczaniu kobiet na rynek pracy.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska