MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Alei Bielany już w sobotę

RB
Organizatorzy zapraszają w sobotę do nowo otwartej Alei Bielany, gdzie od godz. 10 do 20 będzie można zarejestrować się do krajowej bazy dawców szpiku i komórek macierzystych.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu, dzięki akcji „Wrocław walczy o Anię!” (dotyczącej chorej na białaczkę Anny Szymczak, która niestety ostatecznie zmarła), w czterech punktach w mieście zgłosiło się ponad 2,6 tys. kandydatów na dawców. Przedsięwzięcie osiągnęło ogromne zainteresowanie medialne i wsparcie różnych środowisk.

Postanowiono zatem pójść za ciosem, czego efektem będzie sobotni Dzień Dawcy Szpiku w Alei Bielany. Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia (wymagany jest dowód osobisty), ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska