Dzięki unikatowemu programowi WPO ALBA można odzyskiwać dwa razy więcej odpadów

Redakcja
Dzięki unikatowemu programowi WPO ALBA można odzyskiwać dwa razy więcej odpadów EkoDozorca to strażnik prawidłowego segregowania odpadów. Pomaga wrocławianom w selektywnej zbiórce WPO ALBA
Wrocław ma swój ekologiczny patrol, który pomaga mieszkańcom segregować odpady i utrzymywać porządek na podwórzach. To wyjątkowy w skali Polski program, dzięki któremu odzyskuje się dwa razy więcej odpadów.

EkoDozorca to strażnik prawidłowego segregowania odpadów. Pomaga wrocławianom w selektywnej zbiórce, dzięki czemu udaje się odzyskać więcej surowców wtórnych. To ważne, ponieważ wytwarzamy coraz więcej śmieci, a miejsca na nie mamy coraz mniej.
–  Ograniczanie ilości składowanych odpadów to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Dlatego potrzebny nam EkoDozorca, dzięki któremu więcej odpadów zostaje powtórnie wykorzystanych, a mniej trafia na składowiska – mówi Aleksandra Brzoza ze spółki WPO ALBA, która uruchomiła projekt EkoDozorca.

Ekologiczny i praktyczny rower
EkoDozorca zaczyna pracę w jednej z dwóch baz. Ubiera swój rozpoznawalny strój i rusza na rowerze patrolować wrocławskie podwórza. Rower jest ekologiczny, ale też praktyczny – łatwiej poruszać się po wąskich uliczkach centrum miasta.

W każdych warunkach – czy słońce, deszcz, czy śnieg – codziennie EkoDozorca przejeżdża około dwudziestu kilometrów. Pan Tomasz pracuje od dziewięciu miesięcy.
– Mój obszar to czterdzieści jeden lokalizacji na Starym Mieście. Pomagamy mieszkańcom w segregowaniu odpadów, ale też dbamy o porządek wokół boksów i na podwórzach. Najchętniej segregują starsze osoby, młodym mniej zależy na porządku i ekologii – mówi pan Tomasz.

EkoDozorca ma też inne zadanie – edukować w kwestii selektywnej zbiórki, bo wciąż nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, jak to prawidłowo robić.
– Rozmawiamy, wysłuchujemy sugestii i sami podpowiadamy, jak skutecznie segregować odpady i zachować porządek na podwórzu – mówi pan Tomasz. – Pomagamy też w wy-rzucaniu śmieci, szczególnie starszym osobom. Ich wdzięczność daje nam ogromną satysfakcję.

Dlatego liczy się otwarta osobowość. Poprzez nawiązywanie kontaktu EkoDozorcy przywiązują się do mieszkańców, a mieszkańcy do EkoDo-zorców. Zdarzyło się, że jeden z nich zmartwił się nieobecnością EkoDozorcy i zadzwonił do WPO ALBA z pytaniem, czy coś się stało. Okazało się, że pracownik ma tylko krótki urlop.

Więcej odzyskanych odpadów
W Polsce EkoDozorców spotkamy tylko we Wrocławiu. Tutaj pod koniec 2013 roku WPO ALBA uruchomiło ten pilotażowy program wzorowany na rozwiązaniach spółki stosowanych w Berlinie. Tam też pierwsi kandydaci na EkoDozorców przeszli szkolenie, po czym rozpoczęli patrol wrocławskich podwórek na Starym Mieście.

Już po pierwszym miesiącu okazało się, że z terenu objętego działaniami EkoDozorców, WPO ALBA odebrało dwa razy więcej tworzyw sztucznych (plastiku, drobnych metali i opakowań tetra-pak) niż w innych częściach miasta. Wrocławianie segregują około dziesięciu procent odpadów, a na obszarze EkoDozorcy ilość zwiększa się do ponad 20 procent!

Duży sukces projektu
Sukces sprawił, że program zaczął się rozrastać. Zatrudniono kolejnych EkoDozorców, którzy obejmowali swoim działaniem coraz większy obszar. Dzisiaj brygada liczy dwadzieścia osób, które patrolują teren Starego Miasta i Śródmieścia, liczący około 100 tysięcy wrocławian.
Główne zadania? Sprawdzanie, czy wszystkie surowce trafiły do odpowiednich pojemników, sortowanie, a także ustawienie pojemników sprzyjające selektywnej zbiórce i dopasowanie liczby koszy i częstotliwość ich opróżniania do potrzeb mieszkańców.
Na podwórzach objętych programem znajduje się obecnie więcej pojemników na odpady posegregowane, a mniej na zmieszane. To efekt działań EkoDozorców.
Program wciąż się rozrasta. Mniej więcej co miesiąc pojawia się nowy EkoDozorca, który wchodzi na kolejny obszar. Dzięki temu coraz więcej odpadów będzie posegregowanych, a podwórza uporządkowane i czyste.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wroclawska

kojarzę naszego Eko Dozorcę i jest rzeczywiście prawie codziennie u nas, na tylach Rynku i Solnego. BArdzo fajny pomysł!

 

j
ja piesze

NAJLEPSZYM PROGRAMEM DLA PAŃSTWA SĄ LUDZIE CHODZĄCY PO ŚMIETNIKACH !!!

 

k
kajtek 47

a może by tak Eko-dozorca doprowadził by tego by pojemniki na opakowania szklane znajdowały się na podwórzu z tyłu za garażami przy ul. Ofiar Oświęcimskich a nie tylko przy ul. Szrewskiej czy Ruskiej   

Dodaj ogłoszenie