Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Wrocławia nie zostaną wydane ojcu oprawcy w Irlandii

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Sąd Najwyższy uznał, że powrót dzieci może wiązać się z narażeniem ich na szkodę psychiczną i fizyczną, gdyż przemoc ojca została udowodniona
Sąd Najwyższy uznał, że powrót dzieci może wiązać się z narażeniem ich na szkodę psychiczną i fizyczną, gdyż przemoc ojca została udowodniona Pixabay
Decyzja o zakazie wydania rodzeństwa ojcu mieszkającemu w Irlandii zapadła właśnie przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu. Sprawa sporu o dwójkę małych wrocławian, których w pierwszym postępowaniu nakazano odesłać matce do ojca w Irlandii, po raz drugi trafiła na wokandę, po wyroku Sądu Najwyższego. Wiosną uznał on skargę prokuratora generalnego na wyrok w tej sprawie.

Chodzi o małżeństwo Polki, mającej też irlandzkie obywatelstwo i Hindusa. Mają dwóch synów, urodzonych w Polsce. Podczas pobytu w Irlandii mężczyzna znęcał się nad żoną.

Wrocławianka z polsko-irlandzkim obywatelstwem, przebywając za granicą wyszła za mąż za obywatela Indii, który miał czasową zgodę na pobyt w Irlandii. Kiedy na świat przyszła dwójka dzieci, mężczyzna zaczął znęcać się nad żoną. Sprawa trafiła do irlandzkiego sądu, który nakazał mu opuścić mieszkanie i przyznał prawo opieki nad dziećmi matce. Wydał także czasową zgodę na wyjazd całej trójki do Polski.

Po przyjeździe do kraju, matka z dziećmi nie wróciła już na wyspy. W 2017 roku ojciec złożył wniosek o wydanie dzieci w trybie Konwencji Haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Po rozpoznaniu sprawy, wrocławski sąd nakazał powrót małoletnich do Irlandii. W apelacji wyrok utrzymano w mocy. Dopiero Sąd Najwyższy – po interwencji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który złożył w tej sprawie pierwszą w historii skargę nadzwyczajną - uznał, że powrót dzieci może wiązać się z narażeniem ich na szkodę psychiczną i fizyczną, gdyż przemoc ojca została udowodniona.

Sąd Najwyższy wskazał tutaj naruszenie Konwencji Haskiej. Zgodnie z nią władza sądowa lub administracyjna państwa wezwanego nie jest obowiązana do wydania dziecka, jeżeli osoba, instytucja lub organizacja sprzeciwiająca się wydaniu wykaże, że istnieje poważne ryzyko, iż powrót dziecka naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby je w sytuacji nie do zniesienia.

Podkreślono przy tym, że polska konstytucja wyraża nakaz ochrony interesów małoletniego, przez co stanowi klauzulę zabezpieczającą prawidłowe wychowanie dziecka przez rodziców, w warunkach odpowiadających godności istoty ludzkiej, przy poszanowaniu podmiotowości dziecka i przy zapewnieniu niezbędnej pomocy i opieki ze strony władz publicznych.

Ostatecznie Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował o zakazie wydania dwójki dzieci z Polski do Irlandii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska