Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci w Polsce tyją na potęgę. Co grozi twojemu dziecku? Oto szpitale uzdrowiskowe, w których leczą otyłość dzieci

Alina Gierak
Alina Gierak
Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 r. polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. W galerii znajdziecie listę szpitali uzdrowiskowych, w których pomagają dzieciom z otyłością
Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 r. polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. W galerii znajdziecie listę szpitali uzdrowiskowych, w których pomagają dzieciom z otyłością 123rf
Jeśli zauważyliście, że wasze dziecko jest coraz grubsze, a chrupki i słodzone napoje, to jego ulubione przekąski, pora działać. Jak sprawdzić, czy wasze dziecko waży zbyt dużo? Czy to nadwaga, czy już otyłość? Gdzie szukać pomocy? Przeczytacie poniżej. W galerii znajdziecie szpitale uzdrowiskowe w Polsce, które zajmują się leczeniem otyłości u dzieci.

Spis treści

Otyłość poważny problem u polskich dzieci

Problem jest poważny i narasta od kilku lat. Lekarze alarmują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Badania z 2021 roku, przebiegające pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazały, że prawdopodobnie około 31 procent dzieci w wieku od 7 do 9 lat w Polsce ma za wysoką wagę ciała. 12,7 procent ma otyłość, a 18,5 procent ma nadwagę. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w Polsce nadwaga lub otyłość występują u:

  • 12,2 chłopców i 10 procent dziewcząt u dzieci w wieku przedszkolnym
  • 18,5 procent chłopców i 14,3procent dziewcząt u dzieci w wieku późniejszym

Otyłość czy nadwaga?

Nadwagę u dziecka rozpoznajemy w taki sam sposób, jak u dorosłego - obliczając tzw. wskaźnik względnej masy ciała BMI.
Oblicza się go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.
U osób dorosłych mówimy o nadwadze, gdy BMI przekracza 25, otyłość zaczyna się od BMI przekraczającego 30.
U dzieci do interpretacji wskaźnika BMI lepiej jednak wykorzystać siatki centylowe, które ma każdy pediatra.

  • 25-85 centyli - norma
  • 85-95 centyli - nadwaga
  • 95 centyli- otyłość

W profilaktyce otyłości pomagają bilanse zdrowia dziecka. To bezpłatne badania, które przeprowadza pediatra, lekarz rodzinny lub pielęgniarka na różnych etapach życia dziecka – od 1. tygodnia do ukończenia 19 lat. Rodzice i opiekunowie dzieci nie powinni o nich zapominać, bowiem te bilanse pozwalają wykryć wady rozwojowe i choroby. Między innymi diagnozują nadwagę i otyłość.

Co to jest otyłość?

Otyłość została uznana za chorobę i wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

Najprostsza definicja otyłości mówi, że jest to patologiczne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, wynikające z zaburzenia stanu odżywienia - przyjmowania większej ilości energii w pożywieniu, niż wynosi jej zużycie.

U zaledwie 5 proc. dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała otyłość ma związek z chorobami układu dokrewnego (np. niedoborem hormonu wzrostu, niedoczynnością tarczycy), zespołami uwarunkowanymi genetycznie czy przyjmowaniem leków, np. kortykosteroidów. U pozostałych 95 proc. nadwaga i otyłość są wynikiem przekarmienia, czyli spożywania większej liczby kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu.

Ile kalorii potrzebują dzieci i dorośli

  • 7-9 lat - 2100 kcal
  • 10-12 - 2600 kcal
  • dziewczynki 13-20 lat - 2800 kcal
  • chłopcy 13-20 lat - 3300-3700 kcal
  • dorośli - 2000-2500 kcal

Dlaczego dzieci są otyłe?

Otyłość jest chorobą, która zwykle rozwija się powoli. Pamiętajmy, że bierne czekanie na to, że dziecko samo schudnie, przestanie podjadać, zacznie się ruszać, nie daje efektów. Z każdym kolejnym kilogramem będzie coraz gorzej. Otyłość w dzieciństwie prowadzi do wielu chorób m.in. cukrzycy, nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. Niektóre dzieci z nadmierną masą ciała są bardziej samokrytyczne i mają niską samoocenę. Częściej spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
Co sprzyja nadmiernemu wzrostowi wagi?

  • nieregularne posiłki - zwiększają tendencję do podjadania
  • siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna
  • duże spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje)
  • jedzenie wysokoprzetworzonej żywności (fast food, gotowe dania)

Otyłość – jak zapobiegać?

  • Zacznijcie od stopniowej rodzinnej zmiany nawyków żywieniowych. Zamiast słodkich napojów - woda. Zamiast chipsów, orzeszków i słodyczy - warzywa i owoce. Wprowadzenie diety opartej na zasadach zdrowego żywienia, najlepiej robić pod okiem specjalisty. Nie fundujcie dzieciom kuracji wstrząsowej i z dnia na dzień nie wprowadzajcie restrykcyjnej diety.
  • Zwiększenie aktywności dziecka np. zapisanie pociechy do sekcji piłki nożnej, ręcznej czy siatkówki. Dobry będzie basen i rower. Najlepiej byłoby, gdybyście razem z dziećmi spędzali aktywnie czas.
  • Nie zgadzajcie się na bezpodstawne zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego
  • Zadbajcie o odpowiednią jakość i ilość snu dziecka
  • Zrezygnujcie z nagradzania słodyczami

O prawidłowej diecie przeczytacie tutaj

Tu znajdzie łatwe ćwiczenia, które można wykonywać z dziećmi

Gdzie szukać pomocy w leczeniu otyłości u dzieci?

Rodzice, którzy niepokoją się wagą dziecka, powinni zgłosić się np. do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który, jeśli uzna to za stosowne, może skierować malucha do specjalisty. Leczenie otyłości u dzieci może być prowadzone przez lekarzy udzielających świadczeń w poradniach endokrynologicznych lub poradniach zaburzeń metabolicznych - wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ

Problemem może być długie oczekiwanie na wizytę. Jak wynika z raportu NIK, która badała dostępność profilaktyki i leczenia dzieci i młodzieży z zaburzeniami metabolicznymi wynikającymi z otyłości, na wizytę u specjalisty trzeba czekać nawet rok.

Jedną z przyczyn długiego oczekiwania na pomoc był brak specjalistów -medycyny rodzinnej, endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz pediatrii metabolicznej - czytamy w raporcie NIK.

W dziecięcych szpitalach uzdrowiskowych leczą otyłość u dzieci

Można także postarać się o skierowanie dziecka na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. W Polsce jest pięć placówek, które wśród wielu specjalności, mają także leczenie otyłości u dzieci. Turnusy trwają 27 dni. Z tej możliwości mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Dzieci mogą przebywać na leczeniu samodzielnie, ale po indywidualnym uzgodnieniu z danym świadczeniodawcą opiekunowie (np. rodzice) mogą przebywać z dzieckiem na zasadach komercyjnych - wyjaśnia rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

Kliknijcie w galerię i poznajcie szpitale uzdrowiskowe, w których między innymi leczona jest otyłość u dzieci

Skierowanie na leczenie dziecka w szpitalu uzdrowiskowym wystawia lekarz rodzinny.

Na Dolnym Śląsku takie świadczenia udzielane są w Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym „Jagusia” w Kudowie –Zdroju. Pierwszy turnus w "Jagusi" rozpoczyna się 27 marca. Skierowanie otrzymało 20 dzieci, w tym 15 ze wskazaniem leczenia otyłości.

W 2022 roku na leczenie uzdrowiskowe, dla którego wskazaniem była otyłość, wyjechało z Dolnego Śląska 157 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska