Działają na rynku od lat i wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne

artykuł sponsorowany
Zakład Mechaniki Pojazdowej znajduje się przy ul. Terenowej we Wrocławiu i działa bezustannie od 1984 roku. Przez te wszystkie lata firma zdobyła stałych klientów i ciągle stawia na rozwój
Zakład Mechaniki Pojazdowej znajduje się przy ul. Terenowej we Wrocławiu i działa bezustannie od 1984 roku. Przez te wszystkie lata firma zdobyła stałych klientów i ciągle stawia na rozwój
Udostępnij:

Zakład Mechaniki Pojazdowej, Zakład Kół Zębatych i Metal ERG. To przedsiębiorstwa, które są liderami w swoich branżach w regionie i nie tylko. Firmy prężnie się rozwijają i wprowadzają na rynek autorskie projekty

Na Dolnym Śląsku nie brakuje innowacyjnych firm, które z sukcesami podbijają polski i zagraniczny rynek. Wystarczy spojrzeć na lokalne podwórko. We Wrocławiu do dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw można zaliczyć bez wątpienia Zakład Kół Zębatych należący do Czesława i Anny Borkowskich oraz Andrzeja i Moniki Olszackich. Rodzinną firmę od 1983 roku tworzą najlepsi specjaliści w tej dziedzinie.

Adres rejestrowy przedsiębiorstwa znajduje się we Wrocławiu, natomiast 2000 metrowa hala produkcyjna w Oleśnicy.

– Na samym początku w hali produkowane były koła zębate dla przemysłu ciągnikowego. W latach dziewięćdziesiątych zaczęliśmy produkować także koła zębate do obra­biarek i motoreduktorów szlifowane obwie­dniowo oraz przekładnie kątowe – wymienia Andrzej Olszacki.

W kolejnych latach zwiększono ofertę o precyzyjnie wykonywane detale na centrach obróbczych oraz o szlifowane ślimaki i ślimacznice.

– Sześć lat temu kupiliśmy maszynę szlifierską KX 300 P firmy KAPP, która pozwala nam na wykonywanie idealnie wykończonych kół zębatych – opowiada pan Andrzej.

Będą wprowadzać autorskie projekty

Firma szybko zyskała krajowe i zagraniczne uznanie.
– Przede wszystkim zostaliśmy docenieni za dynamikę, wysoką jakość produktów oraz partnerskie stosunki z klientami – podkreśla pan Andrzej.

Obecnie Zakład Kół Zębatych stawia na technologię generyczną i jest w trakcie wdrażania własnych autorskich projektów. Oprogramowanie, które tworzą pozwoli na produkowanie części, których nie ma jeszcze na rynku. Podkreślmy, że przedsiębiorstwo współpracuje między innymi z firmą Volkswagen. Ma też na swoim koncie takie certyfikaty, jak: ISO 9001 uzyskany za normę jakościową, ISO 14001– za normę środowiskową i ISO 26000 – za społeczną odpowiedzialność biznesu.

Firma we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Oleśnicy prowadzi także szkołę przyzakładową, w której uczy między innymi takich zawodów rzemieślniczych, jak: tokarz i frezer. Kształcenie młodzieży odbywa się przede wszystkim na zasadzie zajęć praktycznych, podczas których osoby zdobywają odpowiednią wiedzę i umie­jętności do pracy w danym fachu.

– Ja swoją wiedzę i doświadczenie zdobywałem w zakładzie Volkswagena w Wolfsburgu w Niemczech. Bardzo dużo się tam nauczyłem. Poznałem wszy­stkie aspekty tej pracy – mówi pan Andrzej.

Właściciele firmy mają nadzieję, że niedługo będą wyznaczać najnowsze trendy technologiczne w swojej branży. Firma korzystała ze wsparcia finansowego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Dolnośląskiego. Wdzię­czna jest za pomoc Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Cały czas stawiają na rozwój

Andrzej Bielski prowadzi Zakład Mechaniki Pojazdowej we Wrocławiu od 1984 r. Firma zajmuje się kompleksową naprawą aut.
– Działamy w takich obszarach, jak: mechanika, czyli naprawa układów hamulcowych i zawieszeń czy wymiana płynów eksploatacyjnych. Zajmujemy się także elektroniką, elektryką, klimatyzacją, regeneracją pomp i wtryskiwaczy opon – opowiada właściciel przedsiębiorstwa. Zakład Mechaniki Pojazdowej Andrzeja Bielskiego stara się świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Przez te wszystkie lata firma zyskała uznanie w całym regionie. Dziś ma stałych klientów, którzy skorzystają z usług przedsiębiorstwa.

– Klient jest dla nas najważniejszy. Ten zawód, jak najbardziej możemy zaliczyć do innowacyjnych. Branża cały czas się rozwija. Jest duży popyt na mechaników. Wprowadzane są nowe systemy komunikacyjne, teraz stawia się też na elektronikę. Pojawiają się nowe technologie. Dąży się do tego, aby silnik był, jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny – mówi Andrzej Bielski. Wyjaśnia, że branża samochodowa jest jedną z najbardziej innowacyjnych. Niedługo nadejdzie zapewne taki czas, że kierowca w ogóle nie będzie potrzebny w pojeździe.

– Przed branżą jest wiele możliwości. Zauważmy, że już w samochodach są takie funkcje, jak autopilot czy samo­parkowanie. Te opcje są cały czas udoskonalane. Już niebawem będziemy mogli sterować autem za pomocą smart­fona – twierdzi pan Andrzej i , aby to uzmysłowić, podaje przykład. – Podjeżdżamy pod budynek firmy. Na całym parkingu nie ma ani skrawka wolnego miejsca. Wychodzimy z pojazdu, w telefonie ustawiamy, że auto ma znaleźć parking. My idziemy do firmy, a samochód szuka miejsca. Później wychodzimy z pracy, naciskamy w telefonie kolejną opcję i auto przyjeżdża pod budynek. To jest jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w bran­ży motoryzacyjnej – twierdzi Andrzej Bielski.

Są specjalistami od nowoczesnych kotłów

Firma Metal ERG z siedzibą w Oławie specjalizuje się w produkcji wyrobów metalowych o wadze od kilku gramów do kilkunastu ton. Przedsiębiorstwo działa od 1967 roku. Do 1987 roku prowadziło działalność budowlano-remontową. W latach osiemdziesiątych profil zmieniał się stopniowo na obróbkę, przetwórstwo metali i tworzyw sztucznych. W 1993 roku firma rozpoczęła produkcję ekologicznych kotłów na słomę, drewno i inną biomasę.
– Naszą misją jest dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług przy wykorzystaniu wiedzy i innowacyjnego myślenia – mówi Janusz Cieślak, prezes Metal ERG.
Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim produkcją reduktorów i zaworów do medy­cznych butli tlenowych, 5 rodzajów typo­szere­gów kotłów w większości eksportowanych do Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Szkocji, Czech czy elementów dźwigowych i kon­strukcji stalowych.

– Jest to firma rodzinna. Wszystkiego nauczyłem się od mojego taty. Skończyłem także studia ekonomiczne. Na sukces naszego zakładu pracuje zespół inżynierów oraz cała załoga. W chwili obecnej zatrudniamy około 170 osób, a nasze zabudowania produkcyjne sięgnęły już powierzchni około 4500 metrów kwadratowych. Posiadamy również własne biuro konstrukcyjne – mówi prezes.

Janusz Cieślak dodaje, że branża cały czas się rozwija i żaden kryzys jej nie grozi. Metal ERG posiada m.in. certyfikaty zarządzania jakością EN ISO 9001: 2000 oraz ISO 13485:2003.

Zakład Kół Zębatych jest zrzeszony w Cechu Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Oleśnicy. Zakład Mechaniki Pojazdowej należy do Dolnośląskiego Cechu Rzemiosł Metalowych i Motoryzacyjnych we Wrocław. Zakład Metal ERG jest członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Oławie.

Zadanie zostało sfinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska