MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor opery zostaje na swoim stanowisku. Wojewoda wstrzymał decyzję o jego odwołaniu

Maciej Mierzwa
Wojewoda dolnośląski podjął decyzję o wstrzymaniu uchwał zarządu województwa dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej
Wojewoda dolnośląski podjął decyzję o wstrzymaniu uchwał zarządu województwa dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej Pawel Relikowski / Polska Press
W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej. Powodem tej decyzji były wykazane przez kontrole urzędu marszałkowskiego i NIK nieprawidłowości w zarządzaniu operą. We wtorek jednak wojewoda Paweł Hreniak wstrzymał uchwały, co oznacza, że Nałęcz-Niesiołowski pozostanie na swoim stanowisku.

- Wojewoda dolnośląski podjął decyzję o wstrzymaniu uchwał zarządu województwa dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej i powierzenia wykonywania obowiązków dyrektora innej osobie.

Wojewoda miał na względzie przede wszystkim treść opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w której ten powołując się na argumenty prawne, negatywnie ocenił zamiar odwołania dyrektora. Uchwały zostaną zbadane pod względem zgodności z prawem - czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody dolnośląskiego.

Rozstrzygnięcie w tej sprawie musi zapaść do 30 dni. W tym czasie Nałęcz-Niesiołowski pozostanie dyrektorem opery.

Do decyzji wojewody ustosunkował się Urząd Marszałkowski.

- Wierzymy, że wstrzymanie uchwał zarządu województwa przez wojewodę ma na celu jedynie ich formalno-prawne sprawdzenie. Wierzymy również, że pan wojewoda bierze pod uwagę ciężar zarzutów, które znalazły się u podstaw decyzji zarządu województwa o odwołaniu dyrektora opery i są rezultatem poważnych, pokontrolnych zastrzeżeń wobec działalności pana dyrektora Nałęcz-Niesiołowskiego, zarówno ze strony urzędu marszałkowskiego, nadzorującego Operę Wrocławską, jak również Najwyższej Izby Kontroli. Nie ma naszej zgody na łamanie przepisów prawa w Operze Wrocławskiej - mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska