Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa do wycinki? Miasto na razie zmienia decyzję

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Po wycince kilkudziesięciu drzew przy ul. Obornickiej – w tym dużych jesionów i dębów – planowano posadzić 6 małych drzew. Alarm podnieśli społecznicy, przekonując, że drzewa są mieszkańcom miasta niezbędne. Miasto w pierwszej reakcji wycofało się z planów wycinki, ale zastrzega, że sprawa jest jeszcze analizowana.

Plany przebudowy ulicy Obornickiej zakładają jej poszerzenie i wycięcie 22 drzew. Pod topór mają pójść głównie jesiony, ale także dęby, świerki, brzozy oraz jałowce, cisy i śliwy. Niektóre z drzew imponują rozmiarami – na liście do wycinki są okazy mające korony o średnicy nawet 10 – 17 metrów i obwodach pni do 280 cm. W zamian projekt nasadzeń przewiduje posadzenie dalej od drogi 6 dębów z koronami na wysokości 2,2 m i obwodami pnia do 18 cm. Z zieleni na przebudowywanym terenie miałyby znaleźć się gównie krzewy: tawulce i tawuły.

W środę na sprawę zwrócili uwagę aktywiści z Akcja Miasto. Społecznicy podkreślają, że drzewa obniżają temperaturę podczas upałów, dają cień, nawilżają i oczyszczają powietrze oraz ułatwiają retencjonowanie wody. Zaznaczają, że po wycince tych korzyści zostaną pozbawione tysiące osób mieszkających i funkcjonujących na Różance.

Podniesiony przez Akcja Miasto alarm okazał się do pewnego stopnia skuteczny. Biuro prasowe urzędu miejskiego poinformowało, że jednak jesiony i dęby zostaną ocalone, a projektant z kierownikiem projektu „szukają rozwiązań technicznych i prawnych, które pozwolą zachować jeszcze trzy z najstarszych drzew”.

Jednocześnie dowiadujemy się, że na ostateczną decyzję dotyczącą liczby drzew, które będą wycięte, trzeba poczekać kilka dni. Biuro prasowe podało, że Wrocławskie Inwestycje planują nasadzić w ramach tej inwestycji 300 drzew.

Spośród miejskiej zieleni to właśnie drzewa mają największy wpływ na oczyszczanie powietrza. Ich liście wchłaniają powietrze z pyłami i związkami chemicznymi lub gromadzą je na swojej powierzchni. Dorosłe drzewo redukuje zapylenie w mieście nawet o 75%. Aktywiści w swoim wczorajszym apelu także przytaczają słowa eksperta z Uniwersytetu Łodzkiego: - Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej 1700 dziesięcioletnich małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki – przekonywał dr Dominik Drzazga.

Przebudowa Obornickiej jest częścią inwestycji polegającej na remoncie prawie 5 km dróg na odcinkach ulic Obornickiej, Pełczyńskiej, Zajączkowskiej i Pęgowskiej. Umowa warta prawie 80 mln zł została podpisana przez WI ze Skanską 7 czerwca. Budowlańcy pojawią się na placu budowy w ostatnim tygodniu czerwca.

Prace będą prowadzone na ul. Obornickiej – odcinek od Bałtyckiej do Bezpiecznej, Pełczyńskiej – od Kominiarskiej do Nowaka-Jeziorańskiego, Zajączkowskiej i Pęgowskiej – od Kminkowej do ul. Zarzecze.

Będzie m.in. przebudowana jezdnia, chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy przystanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska