Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Oppenheimów wyremontowany. Wiosną otwarcie kamienicy z XIII wieku

Błażej Oranisty
Barokowa kamienica przy placu Solnym, którą ominęły bomby II wojny światowej, odzyskuje dawne piękno. Jej elewacja jest już odrestaurowana. Historyczny Dom Oppenheimów będzie udostępniony wrocławianom już wiosną. W kamienicy zaplanowano wystawy, koncerty czy odczyty. Niektóre wydarzenia będą bezpłatne.

Remont elewacji zabytkowej kamienicy pod nr 4 przy placu Solnym dobiegł końca. Historyczny Dom Oppenheimów znów jest ozdobą ścisłego centrum Wrocławia. Był nią przed laty, nawet po wojnie, ponieważ kamienica, jako jedna z nielicznych, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała bombardowania. Opuszczone przez lata pomieszczenia ponownie będą tętnić życiem. W środku trwają jeszcze prace restauratorskie i remontowe. Otwarcie kamienicy, której historia sięga XIII wieku, planowane jest na wiosnę.

- Prace budowlane są obecnie na finiszu. Przy elewacji wykonywane będą ewentualnie jakieś drobne prace wykończeniowe oraz odnowiona i malowana będzie brama - informuje Natalia Jakubowska z fundacji Op Ehneim - prywatnej instytucji kultury, której właściciele w 2013 roku kupili kamienicę od miasta za 5,5 mln zł.

Historyczny Dom Oppenheimów staje się Domem dla Kultury Op Enheim. W piwnicy i na parterze znajdzie się restauracja powiązana ze szkołą kulinarną i akademią smaków, propagująca wrocławskie manufaktury i wytwórnie oraz dolnośląskie gospodarstwa i spółdzielnie produkujące ekologiczną żywność.

Pierwsze piętro jest zarezerwowane dla galerii sztuki, w której wystawione będą przede wszystkim obrazy i rzeźby. Wystawami opiekować się będą kuratorzy z Berlina. W galerii goście obejrzą dzieła młodych artystów z Berlina i Wrocławia.

Kultura znajdzie swoją przestrzeń również na poddaszu, wysokim na 7 metrów, gdzie znajdzie się sala wielofunkcyjna. Tu będą organizowane koncerty, odczyty, pokazy filmowe i panele dyskusyjne.

- Przewidujemy organizację imprez zarówno płatnych, jak i bezpłatnych - zapowiada Natalia Jakubowska.

Ponadto w kamienicy powstaje wielofunkcyjna sala konferencyjna z tarasem, mieszkanie oraz biura. Jednak główną funkcję Domu dla Kultury Op Enheim stanowi wsparcie projektów sztuki współczesnej. Fundacja chce, aby dom był przestrzenią wymiany i rozwoju sieci artystycznej pomiędzy Berlinem a Wrocławiem.

"Planowane jest udostępnienie kamienicy mieszkańcom Wrocławia oraz utworzenie siedziby instytucji kulturalnych, naukowych i gospodarczych" - informuje fundacja. Pierwszymi najemcami są: polsko-niemieckie forum gospodarcze Europa Forum oraz spółka Architekci.

7-kondygnacyjna, niegdyś zielona, zabytkowa kamienica to ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Powstała prawdopodobnie w epoce gotyku. Gruntownie przebudowana w duchu baroku w XVIII wieku. Od 1810 należała do rodziny Oppenheimów - bogatych bankierów żydowskiego pochodzenia. W latach 1890-1940 działała tu fundacja na rzecz ubogich i potrzebujących.

We wrześniu ubiegłego roku pracownicy firmy remontującej zabytkową kamienicę, na parterze, pierwszym i drugim piętrze, odkryli spod grubej warstwy folii fragmenty ponad trzystuletnich barokowych fresków. Historycy sztuki uznali je wtedy za unikatowe znalezisko, prawdopodobnie autorstwa bogatych mieszczan. Polichromie także są odrestaurowywane.

Kalendarium rodziny i Domu Oppenheimów

1810 - Heymann Oppenheim kupił za 17 455 Reichstaler (ówczesna jednostka płatnicza) barokową kamienicę przy placu Solnym 4 (wtedy jeszcze nr 15). Kamienica w przyszłości stała się domem rodzinnym i siedzibą przedsiębiorstwa.
1827 - plac Solny zmienia nazwę na Blucherplatz - na cześć pruskiego feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blucher (1742-1819).
1858 - Ferdinand Oppenheim - wnuk Heymanna - poślubił baronową Julie von Cohn, córkę i spadkobierczynię jednego z najbogatszych ludzi ówczesnego Królestwa Pruskiego.
1860 -bezdzietna para Oppenheim, Cohn przeprowadziła się do Berlina, gdzie rozpoczęła znaczącą działalność filantropijną na rzecz instytucji Gmin Żydowskich we Wrocławiu i Berlinie.
1890 - zmarł Ferdinand Oppenheim, rodzinną posiadłość pozostawiając w spadku miejscowej Gminie Żydowskiej.
1890-1894 - z mieszczańskiej posiadłości rodzinnej powstał dom dla najemców różnych branż i wyznań, z różnych grup społecznych.
1894 - Ludwig Herz założył w kamienicy sklep obuwniczy "Herz" z międzynarodową sprzedażą wysyłkową, który w późniejszym czasie stał się znany również poza granicami miasta. Przez kolejne 40 lat sklep miał siedzibę na parterze w kamienicy przy Blucherplatz 4.
1938 - w noc kryształową (9 listopada) sklep obuwniczy "Herz" został zniszczony. Rodzina Hertz emigrowała do Ameryki Łacińskiej.
1940-1941 - narodowosocjalistyczny terror dotknął także Żydów mieszkających przy Blucherplatz 4. Cztery osoby zostały deportowane i zamordowane.
1945 - pozostali mieszkańcy kamienicy, pochodzenia innego niż żydowskie, zostali ewakuowani w ciągu jednej godziny i opuścili Wrocław.
1945 - jako jedna z niewielu kamienic barokowych starego miasta Dom Oppenheimów w nienaruszonym stanie przetrwał oblężenia i bombardowania Wrocławia. Do opuszczonych mieszkań od maja zaczęli się wprowadzać polscy najemcy.
Czasy powojenne - życie w nowych, komunalnych mieszkaniach, w nigdy niewyremontowanej i nieodrestaurowanej kamienicy nr 4 przy placu, który w międzyczasie odzyskał nazwę Solny, było trudne i niekomfortowe, zwłaszcza zimą.
2013 - organizacja OP ENHEIM kupuje kamienicę od miasta za 5,5 mln zł.
2018 - ponowne otwarcie kamienicy zaplanowano na wiosnę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska