Dolny Śląsk: Paliwa nam nie zabraknie

Tomasz Targański
Fot. Tomasz Hołod
Udostępnij:
Ponad 20 mln zł będzie kosztowała budowa nowego gazociągu na Dolnym Śląsku. Umowę na wykonanie ponad 30 km rur dla odcinka Taczalin - Radakowice - Gałów podpisała spółka Gaz-System. Ma to być kolejny krok do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dostawca zostanie wyłoniony w ciągu kolejnych kilku miesięcy w przetargu. W wyniku podpisanej umowy Gaz-System będzie mógł zakończyć w 2010 r. budowę ok. 40-kilometrowego gazociągu Taczalin - Gałów i rozpocząć jego eksploatację w 2011 r.

Umożliwi to, już pod koniec 2011 roku, przesyłanie zwiększonych dostaw paliwa z Niemiec przez punkt w Lasowie. Dzięki temu Polska będzie mogła odbierać z kierunku zachodniego dodatkowo 0,5 mld m sześc. gazu.

Obecnie przejście w Laso-wie pozwala na odbiór ok. 0,9 mld m sześc. paliwa rocznie.

- Rozbudowa gazociągów na Dolnym Śląsku to bardzo ważna inwestycja. Projekt ten jest elementem rozwoju infrastruktury przesyłowej w Polsce, a jednocześnie wpisuje się w unijną politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego w Europie - powiedział Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-Systemu.

Ponadto spółka podpisała niedawno umowę z Instytutem Nafty i Gazu na dofinansowanie projektu "Gazociąg Jeleniów - Dziwiszów".

Dzięki temu budowa linii uzyska dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 65 mln złotych. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa gazociągu.

Do 2014 roku Gaz-System planuje wybudowanie ponad tysiąca kilometrów nowych gazociągów przesyłowych.
Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin - Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin - Gdańsk, Włocławek - Gdynia, Rembelszczyzna - Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie