MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ma swoją tarczę dla firm. Jaka pomoc czeka?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Na pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię koronawirusa czeka na Dolnym Śląsku 1 mld zł. Możliwe jest dofinansowanie wynagrodzeń, kosztów działalności, pomoc w realizacji już trwających projektów, preferencyjne pożyczki, poręczenia i „wakacje” kredytowe. Zobacz kto i jak może sięgnąć po pomoc.

Dolnośląski Pakiet Gospodarczy ma ułatwić stanięcie na nogi przedsiębiorcom prowadzącym mikro, małe i średnie firmy na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wylicza, że wartość pakietu to miliard złotych ze środków unijnych oraz samorządu województwa. Przedsiębiorcom zostały zaoferowane m.in. dopłaty do pensji, pożyczki, poręczenia, uproszczone formy spłat już zaciągniętych pożyczek i kredytów oraz doradztwo.

- Dziś trudno precyzyjnie określić skutki trwającego kryzysu i to jak długo potrwa, jednak już teraz chcemy minimalizować negatywne skutki epidemii w dolnośląskiej gospodarce. Przygotowane przez nas wsparcie pomoże ocalić tysiące miejsc pracy w całym regionie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski i dodaje, że przygotowany przez Samorząd województwa dolnośląskiego pakiet złagodzi ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii.

Pierwszym etapem pomocy podzielonej na filar finansowy i doradczy będzie bieżąca pomoc dla firm, które znalazły się w kłopotach. Na dopłaty od wynagrodzeń Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wyda 338 mln zł. Na pożyczki obrotowe, płynnościowe, inwestycyjne i poręczenia przeznaczono 220 mln zł. Tego rodzaju działania będzie koordynował Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

Drugi i trzeci etap to pośrednie wsparcie przedsiębiorców: system uproszczeń procedur w rozliczaniu trwających projektów, których wartość obecnie przekracza ponad 500 mln zł czy „wakacje” od spłat pożyczek oraz prolongaty poręczeń.

Celem pierwszego etapu jest zachowanie miejsc pracy oraz wsparcie działalności firm. Etapy drugi i trzeci to drugi i trzeci etap realizacji pakietu to łagodzenie skutków kryzysu i pobudzanie rozwoju. Kiedy dwa ostatnie będą uruchomione i ile pieniędzy będzie przeznaczone na ich realizację decydować będzie sytuacja na rynku. W tym czasie urząd marszałkowski zaoferuje też wsparcie zwrotne i bezzwrotne oraz doradztwo dla pracodawców i osób szukających pracy.

- W tym trudnym czasie nie pozostawimy dolnośląskich przedsiębiorców bez pomocy. To właśnie im w ogromnej mierze zawdzięczamy dobrą pozycję gospodarczą regionu i na nich będziemy opierać przyszłość naszego rozwoju – mówi marszałek.

Kto może skorzystać z Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego?

Dofinansowanie wynagrodzeń i kosztów prowadzenia działalności:

Mogą starać się mikro, małe i średnie firmy, którym spadły obroty gospodarcze. Żeby to wykazać, firmy muszą wskazać dowolnie wybrane 2 kolejne miesiące tego roku i zestawić z analogicznym okresem poprzedniego roku:

  • przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników, którym obroty spadły od 30 do 80 procent: wysokość dofinansowania będzie wynikała z przemnożenia liczby pracowników przez procent (od 50 do 90 procent) wysokości wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem. Nie będzie to więcej niż 50 – 90 procent minimalnego wynagrodzenia każdego pracownika.
  • przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników: w zależności od spadku obrotów o co najmniej 30 do 80 procent, dofinansowanie wyniesie między 50 a 90 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wsparcie będzie oferowane na maksymalnie 3 miesiące.

Żeby skorzystać z tego wsparcia trzeba złożyć wniosek elektronicznie lub bezpośrednio do powiatowych urzędów pracy do 31 grudnia 2020 r.

Preferencyjne pożyczki i poręczenia dla mikro, małych i średnich firm

- pożyczka płynnościowa – dla firm, którym przychody ze sprzedaży towarów lub usług spadły:

  • nie mniej niż o 20% i wykażą to w dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesiącach tego roku w zestawieniu z analogicznym czasem poprzedniego roku (dla firm działających dłużej niż rok),
  • nie mniej niż o 25% przychodów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym został złożony wniosek (dla działających krócej niż rok).

- mikropożyczki do 100 tys. zł, pożyczki obrotowe do 250 tys. zł, pożyczki hipoteczne do 1 mln zł, pożyczki inwestycyjne do 1 mln zł lub 2 mln zł na 7 lat z korzystnym oprocentowaniem. Poręczenia m.in. kredytów, leasingów do 1,5 mln zł.

Jak otrzymać pomoc?

Wymienione wyżej formy pomocy to tylko część oferty urzędu marszałkowskiego. Kompasem dla przedsiębiorców starających się o wsparcie powinna być strona internetowa dolnoslaskipakiet.pl. Na niej, w prawym górnym roku jest rozwijane menu „Wybierz wsparcie”. Po kliknięciu jednej z czterech dostępnych opcji ładuje się strona, gdzie w przejrzysty sposób przedstawione są niezbędne informacje: od tych dla kogo przeznaczona jest dana pomoc, po te, gdzie złożyć wniosek.

Strona działa od 21 kwietnia. Konsultantka na czacie szybko odpisuje, a po chwili rozmowy błyskawicznie oddzwania z centrum w Wałbrzychu i prowadzi krok po kroku przez stronę internetową wyjaśniając i poszerzając wiadomości tam zwarte.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska