Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Jest poprawa pod względem umieralności noworodków

Sylwia Foremna
Szpital w Jeleniej Górze, zdjęcie ilustracyjne
Szpital w Jeleniej Górze, zdjęcie ilustracyjne Marcin Oliva Soto
Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku wskaźnik umieralności okołoporodowej w naszym województwie wyniósł 6,9 promili (niecałe 7 zgonów na 1000 urodzeń). To lepiej niż było jeszcze cztery lata temu, ale wciąż źle, nawet jak na polskie statystyki.

- Takiej dynamiki poprawy nie miało żadne inne województwo w Polsce - zaznacza prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Zadowolony jest również Jerzy Sypuła, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Jeszcze w latach 2008-2009 zajmowaliśmy ostatnie miejsce w kraju. W roku 2010 byliśmy na 13. pozycji. Teraz jesteśmy na 11. miejscu - wylicza.

Poprawa statystyk jest pokłosiem programu poprawy opieki perinatologicznej prowadzonego na Dolnym Śląsku, który jest pierwszym tego typu programem w kraju. Został zainicjowany uchwałą sejmiku w czerwcu 2008 r.

- Jego celem jest zmniejszenie umieralności okołoporodowej noworodków i niemowląt poprzez poprawę jakości opieki nad kobietą w trakcie ciąży i porodu, matką oraz dzieckiem - dodaje prof. Mariusz Zimmer.

W roku 2009 w ramach programu Województwo Dolnośląskie przeznaczyło 5,4 ml zł na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla ośrodków perinatologicznych. W latach 2011-2012 kwota na ten cel wynosi 1,5 mln złotych. W roku 2013 będzie to 600 tys. zł.

- W szpitalach, które biorą udział w programie, w ubiegłym roku wykonano 421 porodów drogą naturalną ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Natomiast do końca września bieżącego roku było ich już 746 - informuje Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa.

Lista szpitali, które biorą udział w Programie Perinatologicznym. Na ich terenie funkcjonują bezpłatne szkoły rodzenia oraz wykonywane są porody ze znieczuleniem regionalnym zewnątrzoponowym (wkłucie w okolicy kręgosłupa, które znieczula dolną część ciała):

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
- Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu,
- SP Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu,
- Akademicki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu,
- Specjalistyczny Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy,
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska