Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk dostał od Agencji Badań Medycznych duże pieniądze na trzy Centra Medycyny Cyfrowej. Gdzie powstaną?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Centra Medycy Cyfrowej to czysty postęp technologiczny. Chodzi o tworzenie wysokospecjalistycznych zespołów zajmujących się analizą danych. Na Dolnym Śląsku powstaną trzy takie miejsca.
Centra Medycy Cyfrowej to czysty postęp technologiczny. Chodzi o tworzenie wysokospecjalistycznych zespołów zajmujących się analizą danych. Na Dolnym Śląsku powstaną trzy takie miejsca. Maciej Rajfur
Agencja Badań Medycznych ogłosiła właśnie wyniki konkursu na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Dolny Śląsk otrzymał 87 milionów złotych na stworzenie trzech takich miejsc. Gdzie powstaną?

Ponad pół miliarda złotych trafi do 18 jednostek w całym kraju na rzecz cyfryzacji badań klinicznych, umożliwiając w ten sposób maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów.

To punkt zwrotny w dyskusji na temat bezpieczeństwa danych oraz właściwego wykorzystania informacji w ochronie zdrowia. Dzięki środkom 18 jednostek z całej Polski utworzy infrastrukturę umożliwiającą dostęp do dużej liczby wiarygodnych danych, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad źródłami, które je generują.

Na Dolnym Śląsku powstaną trzy Centra Medycyny Cyfrowej za 87 milionów złotych

  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich - 27,7 mln zł
  • IV Szpital Wojskowy Kliniczny - 29,9 mln zł
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii - 29,5 mln zł

- W konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych to wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął pierwsze miejsce. A wszystkie te trzy podmioty będą realizować projekty w konsorcjum, czyli nie same, ale z partnerami jak np. Politechnika Wrocławska, czy Uniwersytet Ekonomiczny – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Na rozwijaniu Centrów Medycyny Cyfrowej zależy ministerstwu zdrowia. Dlaczego?

- Te dane, które będą pozyskiwane i agregowane w ramach tych podmiotów, stanowią o tworzeniu dodatkowego potencjału. On potęguje możliwości analityczne nie tylko Agencji Badań Medycznych, ale także Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Ministerstwa Zdrowia. To pozwoli na jeszcze bardziej racjonalne podejmowanie decyzji w zakresie finansowania świadczeń medycznych, w zakresie opieki nad pacjentem i polepszania jakości usług - stwierdził Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia.

To kolejny krok w budowaniu i tworzeniu obszaru rozwoju badań klinicznych w Polsce, jako kolejny etap rozwoju medycyny.

- Centra Medycy Cyfrowej to postęp technologiczny. To tworzenie wysokospecjalistycznych zespołów zajmujących się analizą danych. To w takich centrach będzie mózg szpitala i uczelni. Tutaj będzie biobank i tworzone będą rozwiązania w zakresie medycy personalizowane, najnowocześniej terapii. Powstaną interdyscyplinarne zespoły naukowe. Na Dolnym Śląsku można robić świetną naukę i na najwyższym poziomie leczyć pacjentów – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Poinformował, że w ciągu ostatnich kilku lat ABM przekazała ponad 3 miliardy złotych na rozwój innowacyjnych terapii itd. Zapowiedział, że Centra Medycyny Cyfrowej ruszą za kilkanaście miesięcy.

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, określił nową inwestycję jako milowy krok w rozwoju nauk medycznych, ale też integrowania tych nauk z kliniką.

- Nasz wniosek te elementy łączy. Po pierwsze interdyscyplinarność. Razem z zespołem z Uniwersytetu Ekonomicznego współpracujemy od lat i rozwijamy narzędzia do analizy danych medycznych. Po drugie cyfryzacja w medycynie. Nie ma przed tym ucieczki. W naszym projekcie będziemy rozwijać choroby serca i choroby rzadkie. Cieszę się z modelowej współpracy pomiędzy szpitalami, uczelniami a urzędem marszałkowskim – oświadczył prof. Ponikowski.

- Nasz projekt zajął szóste miejsce w skali kraju. To dowód uznania dla naszej działalności medycznej i naukowej. Od 15 lat prowadzimy badania kliniczne. W obecnym projekcie mamy kooperantów. Bez nich realizacja tego byłaby znacznie utrudniona. Dlatego dziękuję Politechnice Wrocławskiej, która „zaprzęgnie” do pracy sztuczną inteligencję. Analiza ogromnej ilości danych powoduje, że nadeszła konieczność usystematyzowania tych danych, by wykorzystać je w działaniach prewencyjnych i diagnostycznych dla pacjentów - mówił płk lek. Mariusz Kiszka, zastępca komendanta IV Wojskowego Szpitala we Wrocławiu

W trakcie uroczystości przekazano czeki dla beneficjentów konkursu Agencji Badań Medycznych na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska