Dolnośląskie: Nielegalne składowisko w poradzieckiej bazie....

  Dolnośląskie: Nielegalne składowisko w poradzieckiej bazie. Niewybuchy i niebezpieczne substancje! Trwa akcja służb [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Akcja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i policji w dawnej bazie rakietowej rozpoczęła się, gdy urzędnicy zostali ostrzelani przez dozorcę
  1/13
  przejdź do galerii

  Akcja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i policji w dawnej bazie rakietowej rozpoczęła się, gdy urzędnicy zostali ostrzelani przez dozorcę terenu ©Czytelnik

  Nielegalne składowisko zostało zorganizowane na terenie dawnej bazy rakietowej wojsk radzieckich w powiecie bolesławieckim. We wtorek, 23 listopada, po wcześniejszym rozpoznaniu terenu, do akcji wkroczyły służby, które poszukiwały niebezpiecznych substancji. Wkrótce znaleziono niewybuchy. Akcja trwa.
  Trwa duża akcja po znalezieniu składowiska niewybuchów i innych niebezpiecznych substancji. Na miejscu, w dawnej bazie rakietowej wojsk radzieckich w rejonie Trzebienia (Bory Dolnośląskiej, powiat bolesławiecki), pracuje kilkadziesiąt osób: policja, policyjni pirotechnicy oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Działania służb rozpoczęły się we wtorek rano, 23 listopada. Jak nieoficjalnie dowiaduje się portal GazetaWroclawska.pl, do WIOŚ-u wpłynęła anonimowa informacja o nielegalnym składowisku części samochodowych na terenie wyschniętego niewielkiego jeziora.
  Gdy urzędnicy wcześniej próbowali tam wejść, zostali ostrzelani (prawdopodobnie z broni hukowej) przez osobę pilnującą złomowiska. Po tym zdarzeniu wraz z policją zdecydowano o przeprowadzeniu akcji.

  ZOBACZ TEŻ: Co pozostało z poradzieckiej bazy rakietowej w Trzebieniu i okolicach?


  Oficer prasowa komendy policji w Bolesławcu, Anna Kublik-Rościszewska potwierdza, że we wtorek rano na składowisku odnaleziono niewybuchy.

  - Na miejscu został zastęp gaśniczy, który ma za zadanie zabezpieczać i sprawdzić pod kątem występowania materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych czy toksycznych - informuje oficer prasowy bolesławieckiej straży pożarnej Piotr Pilarczyk.

  Na miejsce dojeżdża wojskowy patrol saperski i prokurator. Rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Beata Merenda przekazała “Gazecie Wrocławskiej”, że przed rozpoczęciem akcji konieczne było przeprowadzenie rozpoznania: - Wstępnie musieliśmy zidentyfikować stan rzeczy: teren jest trudny i nietypowy i pod tym kątem trzeba było zaplanować działania. Obecnie trwają działania, cała ekipa skoncentrowana jest na ich prowadzeniu. Na miejscu działa też ciężki sprzęt - mówi Merenda.

  Według wstępnych badań georadarem, pod ziemią na całym terenie po jeziorku znajdują się śmieci, resztki aut i innych odpadów. Nie są to pozostałości po sowieckiej bazie. Postępowanie wykaże, czy w tym miejscu prowadzona była nielegalnie działalność gospodarcza polegająca na “utylizacji” i zakopywaniu śmieci bez żadnej kontroli.

  ZOBACZ TAKŻE: PORADZIECKIE MIASTO WIDMO NA DOLNYM ŚLĄSKU


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo