Można już zgłaszać projekty do programu wsparcia inicjatyw obywatelskich „Dolnośląskie Małe Granty”. Na realizację małych, lokalnych projektów samorząd województwa jeszcze w tym roku przeznaczy 250 tysięcy złotych.

Do tej pory samorząd realizował inicjatywy obywatelskie w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych oraz budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. W obu przypadkach o finansowanie swoich pomysłów mogły się starać zarejestrowane podmioty pozarządowe – przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje.

„Dolnośląskie Małe Granty” to program kierowany do wszystkich Dolnoślązaków, głównie do nieformalnych grup działających na terenie całego województwa.

− Zależy nam na budowaniu tych najmniejszych, lokalnych społeczności w całym regionie. Nie ma znaczenia czy mieszkasz we Wrocławiu, Kłodzku, Bogatyni czy Kotowicach. Jeśli masz świetny pomysł, który zaangażuje twoich przyjaciół i sąsiadów, to możesz otrzymać pieniądze na jego realizację – zapowiada marszałek Cezary Przybylski.

Do programu można zgłaszać projekty kulturalne, sportowe, turystyczne czy społeczne. Mogą to być na przykład pikniki, warsztaty, akcje edukacyjne, wydarzenia kulturalne, sportowe, działania dla młodzieży czy seniorów. Wsparcie finansowe jednego projektu nie może przekroczyć 5 tys. złotych, a minimalna kwota dofinansowania to tysiąc złotych. W sumie do końca tego roku samorząd województwa chce przeznaczyć na takie granty 250 tysięcy złotych.

Do 23 października można zgłaszać zarówno projekty kulturalne, sportowe, turystyczne czy społeczne UMWD

O dotacje mogą się ubiegać zarówno członkowie organizacji pozarządowych, jak i mieszkańcy niezrzeszeni w żadnych strukturach.
Projekty można zgłaszać do 23 października poprzez stronę www. malegranty.pl.

− We Wrocławiu i innych miejscowościach Dolnego Śląska działa wielu aktywnych ludzi. Mają ciekawe pomysły, realizują cenne inicjatywy integracyjne, edukacyjne, sportowe, kulturalne – mówi Jarosław Perduta, wiceprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Nie wszyscy są zrzeszeni w formalnych organizacjach i dotychczas mieli duży problem z finansowaniem swoich małych projektów. Nasz program tworzy taką możliwość. Co ważne, jego forma została wypracowana we współpracy ze środowiskiem pozarządowym – dodaje Jarosław Perduta.

Tegoroczna edycja „Dolnośląskich Małych Grantów” to pilotaż. Samorząd zamierza w kolejnych latach kontynuować program. Jeśli zainteresowanie będzie duże, wymiar finansowy programu zostanie zwiększony.