Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłuższy urlop rodzicielski, dni wolne z powodu działania siły wyższej. Zmiany w kodeksie pracy mają ułatwić nam życie

Alina Gierak
Alina Gierak
Pięć dni dodatkowego urlopu opiekuńczego przyda się każdemu rodzicowi.
Pięć dni dodatkowego urlopu opiekuńczego przyda się każdemu rodzicowi. Polska Press
Rodzice i opiekunowie dzieci powinni być zadowoleni. Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy są dla nich bardzo korzystne. Wydłużony został urlop rodzicielski i opiekuńczy, można wziąć ponadto dwa dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Co jeszcze się zmieniło?

Spis treści

Dłuższy urlop rodzicielski i 9 miesięcy urlopu tacierzyńskiego

Nowelizacja Kodeksu pracy, którą Sejm przyjął 8 lutego 2023 roku, wydłuża urlop rodzicielski do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 43 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. W tym wymiarze każdy z rodziców otrzymuje do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 lub 34 tygodnie, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica. Dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego musi być wykorzystane przez ojca, bez możliwości przeniesienia na matkę.

Zgodnie z nowymi regulacjami kobieta może otrzymywać 100 proc. zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mieliby prawo do 70 proc. zasiłku albo kobieta miałaby prawo złożyć wniosek o wypłacanie jej 81,5 proc. zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym za okres 9-tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla ojca dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop opiekuńczy i z powodu "siły wyższej"

Nagła choroba w rodzinie? Drzewo, które spadło podczas huraganu na samochód? Piwnica zalaną wodą? - gdy dotkną was takie nieszczęścia, możecie teraz wziąć dwa dni zwolnienia (lub 16 godzin w roku) od pracy z powodu "działania siły wyższej". Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia. Ten urlop nie jest tożsamy z urlopem na żądanie.
Dodatkowe dni wolne nie będą wliczać się do urlopu wypoczynkowego, więc nie zmniejszą wymiaru urlopu w danym roku.

Pracownik może oprócz tego wziąć bezpłatny urlop opiekuńczy. W tym czasie będzie miał możliwość zaopiekowania się członkiem rodziny lub osobami pozostającymi we wspólnym gospodarstwie domowym, które wymagają pomocy. Bezpłatny urlop opiekuńczy wynosi 5 dni. Udzielać się go będzie na wniosek pracownika.

Elastyczne godziny pracy

Nowe przepisy umożliwiają szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy. Oznacza to możliwość dostosowania przez pracownika jego organizacji pracy, w tym przez wykorzystanie pracy zdalnej, elastycznych rozkładów czasu pracy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

Tak jak w Unii Europejskiej

Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu dostosowanie polskiego prawa, w szczególności ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 150 ze zm., dalej: KP) do przepisów Unii Europejskiej. Zmiany w urlopach 2023 wynikają z unijnej dyrektywy work-life balance. Unia chce równości kobiet i mężczyzn w zakresie szans na rynku pracy i umożliwienia pracownikom mającym dzieci godzenia życia zawodowego i prywatnego.

Nowe przepisy trafią teraz do Senatu. Powinny wejść w życie po upływie 21 dni od ogłoszenia. Przewiduje się, że będzie to kwiecień 2023 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska