Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawna siedziba Banku Śląskiego w centrum Wrocławia popada w ruinę. Właściciel unika zapłacenia grzywny i naprawy obiektu? [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Budynek miał być oddany do użytku w 2020 roku, ale minęły dwa lata i prace nawet nie ruszyły.
Budynek miał być oddany do użytku w 2020 roku, ale minęły dwa lata i prace nawet nie ruszyły. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia/Inwestor biurowca Centric
Przy ulicy św. Katarzyny 16 we Wrocławiu znajduje się wpisana do rejestru zabytków dawna siedziba Banku Śląskiego. W 2018 roku inwestor zapewniał, że remont wkrótce się rozpocznie. Od pierwszego terminu oddania budynku do użytku minęły już dwa lata.

Spis treści

Niszczeje i straszy

W budynku przy ul. św. Katarzyny 16 znajdował się m.in. Zakład Fizjologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Wrocławskiego założony przez profesora Purkyniego. Pod koniec XX wieku zabytek służył Bankowi Śląskiemu i był jego siedzibą.

Właścicielem obiektu została w 2018 roku firma SK 16 z Poznania i planowała tam utworzenie biurowca. Istniejącą część planowano rozbudować od strony dziedzińca. Jej styl miał architektonicznie pasować do kościoła pw. św. Wojciecha i "Starego Klasztoru", pomiędzy którymi się znajduje.

Prace miały rozpocząć się już w trzecim kwartale 2018 roku, a oddanie do użytku miało nastąpić jeszcze w 2020 roku. "Centric", bo taką nazwę zyskał budynek, doczekał się jedynie rozbiórki dachu, a na najwyższej z kondygnacji wyrosły drzewa. Obiekt w ścisłym centrum miasta niszczeje i wciąż straszy mieszkańców oraz turystów.

Zastępczy inwestor, Prime Project z Wrocławia podaje, że inwestycja została zawieszona ze względu na trudną sytuację gospodarczą.

Trwają postępowania egzekucyjne

Sprawą zainteresowali się członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, którzy poprosili Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o kontrolę. Jaką odpowiedź utrzymali?

- Już teraz trwają dwa postępowania egzekucyjne wobec właściciela, w celu realizacji obowiązków nałożonych poprzednimi decyzjami PINB. Co więcej, inspektor planuje wykorzystać mechanizm tzw. wykonawstwa zastępczego - zabezpieczając obiekt i obciążając kosztami właściciela. Podobny mechanizm od lat postulujemy w sprawie niszczejących dolnośląskich zabytkowych rezydencji - odpowiada inspektor.

Właściciel unika grzywny i naprawy

Towarzystwo sądzi, że inwestor nie chce przebudować obiektu, a postawić całkowicie nowy biurowiec. Zdaniem członków organizacji właściciel utrudnia działania inspektora i odmawia zabezpieczania obiektu.

- Mamy jednak nadzieję, że interwencje okażą się skuteczne i grzywny zmuszą właściciela do działania - pisze TUMW na Facebooku.

Mimo nałożonych kar właściciel obiektu nie spieszy się z ich zapłaceniem. Unika również wpłaty zaliczki w kwocie 100 tysięcy złotych na zabezpieczenie budynku i jego naprawę. Jako że ten cały czas obiekt niszczeje, może w przyszłości stanowić zagrożenie dla spacerujących tam ludzi i przejeżdżających obok pojazdów.

Co ciekawe, budynek cały czas znajduje się w ofertach różnych serwisów z biurami do wynajęcia.

"Budynek nie ma wartości historycznej"

Bartek Kędzior, właściciel Prime Project, uznał to działanie za przesadne, ponieważ jego zdaniem dawny bank nie posiada wartości historycznej.

- To już dawno zostało stwierdzone, także przez konserwatora. Znam dobrze opinie specjalistów, w tym materiały z Archiwum Miejskiego, z których wprost wynika, że budynek ten był wielokrotnie remontowany i przebudowywany w sposób, który pozbawił go jakiejkolwiek wartości. Podobnie w środku: wszystko wtórne, bezwartościowe historycznie i kulturowo. Plan miejscowy chroni jedynie układ elewacji frontowej i z tego też powodu pozwolenie na budowę nie dopuszcza rozbiórki tej ściany. W pozostałej części budynek może zostać rozebrany - napisał Bartek Kędzior na Facebooku.

- Mamy jednak nadzieję, że interwencje okażą się skuteczne i grzywny zmuszą właściciela do działania - pisze z kolei na swoim fanpage' u TUMW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska