MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Daniel Obajtek na Dolnym Śląsku: Budujemy największy magazyn gazu w Polsce! Jesteśmy bezpieczni i przygotowani na zbliżającą się zimę

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
Grupa Orlen rozpoczęła rozbudowę podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach pod Miliczem. To największa inwestycja w krajowe magazyny gazu w historii. Po jej zakończeniu pojemność instalacji wzrośnie o 60 proc., do 2,1 mld metrów sześciennych. Rozbudowa prowadzona na Dolnym Śląsku, realnie wzmocni bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców.

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice to największy (jeden z siedmiu) w Polsce obiekt tego typu, wykorzystujący jako pojemność magazynową dawne złoże gazu ziemnego. Zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, na terenie gmin Milicz i Krośnice. Głównym zadaniem magazynu jest zatłaczanie i odbiór gazu ziemnego wysokometanowego.

Realizacja inwestycji będzie polegała na wykonaniu trzech nowych odwiertów umożliwiających zatłaczanie i odbiór gazu z magazynów oraz instalacji sprężarek. Orlen właśnie rozpoczął wiercenie pierwszego otworu.

– Inwestujemy, aby zagwarantować nieprzerwane dostawy gazu dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Dzięki rozbudowie magazynu w Wierzchowicach, łączna pojemność krajowych magazynów gazu wzrośnie aż o 25 proc. i przekroczy 4 mld metrów sześciennych. To tyle, ile zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce przez ok. 10 miesięcy - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Podkreślił, że dysponując taką rezerwą, jako Polska będziemy lepiej przygotowani na wypadek ewentualnych przerw w dostawach z zagranicy lub gwałtownego wzrostu zapotrzebowania w okresie ostrych mrozów. Podobnie jak w poprzednich latach Grupa Orlen dąży do pełnego zapełnienia pojemności magazynowych w Polsce przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Obecnie podziemne magazyny wypełnione są w około 95 proc. (stan na 30.08.2023 r.).

- Tym samym rozbudowa magazynów wpisuje się w nasz strategiczny cel wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zwiększamy nie tylko możliwość gromadzenia zapasów gazu, ale inwestujemy także we własne wydobycie w kraju i Norwegii, zawieramy kolejne kontrakty na zakup surowca i rozbudowujemy flotę statków do przewozu LNG – wymieniał Obajtek.

W wyniku rozbudowy pojemność czynna PMG Wierzchowice, największego podziemnego magazynu gazu w Polsce, wzrośnie o 800 mln m sześc. z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. Oznacza to zwiększenie możliwości krajowego systemu magazynowania aż o jedną czwartą.

Co więcej, aż o jedną trzecią – do 19,2 mln m sześc. na dobę – wzrośnie moc zatłaczania gazu do tej instalacji, a moc odbioru zostanie zwiększona aż o 66 proc. – do 24 mln m sześc. na dobę. Przełoży się to na większą elastyczność instalacji i możliwość szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację rynkową. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie roku 2025 i 2026.

W procesie eksploatacji w okresie letnim gaz ziemny jest zatłaczany do złoża Wierzchowice, a w zimowym odbierany i kierowany do celów grzewczych w gospodarstwach domowych oraz przemyśle.

- Trzema kluczowymi wykonawcami inwestycji w Wierzchowicach są spółki z Grupy Kapitałowej Orlen. PGNiG Technologie jest głównym wykonawcą prowadzącym nadzór nad inwestycją. Spółka Gazoprojekt opracowała projekt inwestycji, a Exalo Drilling wykona zaplanowane odwierty. Realizacja tak dużej inwestycji wiąże się również z zaangażowaniem wielu podwykonawców, w tym regionalnych firm, co przyczyni się do zwiększonej aktywności lokalnego biznesu - opisywał prezes Orlenu.

Decyzja o rozbudowie PMG Wierzchowice podjęta została w kwietniu 2022 r. i była odpowiedzią na kryzys energetyczny związany z agresją Rosji na Ukrainę. Podziemne magazyny gazu są nie tylko rezerwą konieczną w sytuacji kryzysu i zagrożenia brakiem dostaw, pracują także na rzecz stabilizacji całego systemu gazowego.

- Jesteśmy związani z ziemią milicką od lat 70. XX wieku, kiedy odkryto złoże gazu. Obecnie budowany magazyn daje perspektywę wielu lat działania. Rozbudowa pojemności w Wierzchowicach niesie korzyści dla lokalnej społeczności, która skorzysta z podatków, opłat do miejscowych budżetów i społecznego zaangażowania naszej spółki w tym rejonie - stwierdził Grzegorz Kawka, dyrektor zielonogórskiego oddziału PGNiG Grupy Orlen.

Przypomnijmy, że grupa Orlen jest właścicielem 7 podziemnych magazynów gazu wysokometanowego, o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć podziemnych magazynów gazu: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica to magazyny złożowe zlokalizowane w sczerpanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. Dwa, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny kawernowe zlokalizowane w kawernach solnych - pustych przestrzeniach utworzonych w złożach soli w wyniku jej wypłukiwania (tzw. ługowania).

Daniel Obajtek w Wierzchowicach mówił także o stategii Orlenu i fuzjach spółek. Orlen niedawno wchłonął PGNiG.

- Multienergetyczny koncert reaguje i chroni swój rynek, na którym się rozwija. Zwiększyliśmy ilość przyłączy gazu o 25 tysięcy. To klienci, którzy mieli być przyłączeni w latach 2024-2025. Mamy środki i mogliśmy zdynamizować ten proces. Bez fuzji nie byłoby inwestycji za 320 mld złotych. Tak duży koncern ma znaczenie krajowe i międzynarodowe. Zatem musi inwestować i zarządzać. Już poprzez synergię wypracowaliśmy w tym roku 400 milionów złotych. Bez tego nie moglibyśmy patrzeć w kierunku transformacji, która następuje- tłumaczył Obajtek.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska