Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wrocław poradzi sobie z turystami?

Artur Domański
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Sezon turystyczny właśnie rozpoczyna się we Wrocławiu na dobre. Być może powtórzymy wynik z 2016 roku i podejmiemy pięć milionów gości. Tylko czy na pewno jesteśmy w stanie udźwignąć ten sukces? - zastanawia się Artur Domański, wrocławski przewodnik miejski i organizator wycieczek.

Marzec to ostatni moment, by zająć się problemem parkowania autokarów turystycznych we Wrocławiu. Konieczne jest zwołanie spotkania przedstawicieli branży turystycznej i władz miasta. Nasze kalendarze przewodnickie są już wypełnione rezerwacjami na koniec kwietnia, maj i czerwiec. Czeka nas najazd turystów. Już teraz trudno jest zdobyć bilety do Panoramy Racławickiej, Hydropolis czy na taras widokowy w Sky Tower. Być może powtórzymy wynik z 2016 roku i podejmiemy pięć milionów gości. Tylko czy jesteśmy w stanie udźwignąć ten sukces? Przygotujmy się, by nie powielać błędów z poprzedniego roku.

Boję się, że znowu będzie tak: ulice Wystawowa, Świętokrzyska, Świętego Marcina, Słowackiego są zastawione parkującymi autokarami. Koperty, na których stoją, są oznakowane „do 15 minut”, czyli kierowca podjeżdża wysadza/zabiera grupę i odjeżdża. FIKCJA! W rzeczywistości parkują tak długo, jak chcą, ponieważ nie mają innego wyjścia. I nikt nie egzekwuje prawa! Po co nam więc takie reguły?! Może czas je zmienić?

Miasto wyznaczyło nam 200 darmowych miejsc postojowych na Stadionie Miejskim. W porządku. Osobiście nie słyszałem, żeby ktokolwiek chciał tam parkować. W tym czasie prowadziłem dziesiątki wycieczek i gdy mówiłem kierowcy: „Jedź na stadion”, zabijał mnie wzrokiem. Kto z Ostrowa Tumskiego pojedzie na stadion i za chwilę będzie wracał do centrum po grupę? Przejazd w jedną stronę zajmuje 20-30 minut. Kierowcy przyjeżdżają do Wrocławia z daleka, często nie znają miasta, a przede wszystkim muszą odpocząć, czekając na pasażerów. Nie chcą krążyć po mieście i stać w korkach.

Jak rozwiązać problem parkowania we Wrocławiu? Nie wiem. Nie potrafię wskazać złotego środka. Obserwowałem jednak, jak to działa w innych europejskich miastach i mam przemyślenia na ten temat. Dlatego usiądźmy, porozmawiajmy. Ułatwimy życie gościom, kierowcom autokarów i sobie.

Tak pracujemy: przykład wzięty z życia.
Sobotnie popołudnie na ul. Wystawowej: trwają Targi Mieszkań i Domów oraz Wystawa Psów Rasowych. Wiosenna pogoda sprzyja spacerom, więc przy Hali Ludowej duży ruch. Czekam na grupę jadącą autokarem i zastanawiam się: „Gdzie oni wysiądą?!”. Koperty oznakowane „bus do 15 minut” są zajęte przez samochody osobowe. Jeśli kierowca zatrzyma się na ulicy, to zablokuje ruch.

No i co mam zrobić? Zmienić miejsce spotkania? Łatwo powiedzieć, ponieważ kierowca nie zna miasta i właśnie prowadzi, więc nie może rozmawiać przez telefon. Dzwonić do pilota? Ale to Japończyk, który jest pierwszy raz w Polsce. Odpada!

A właściwie dlaczego mam uciekać z miejsca, które jest prawnie wyznaczone dla mnie? A może wezwać patrol Straży Miejskiej? Nawet jeśli szybko przyjadą, to i tak natychmiast nie oczyszczą parkingu...

Przyjechał autokar i jakoś poradziliśmy sobie bez narażania życia i zdrowia pasażerów.

Wciąż jednak nie daje mi spokoju pytanie: czy zawsze mam sobie jakoś poradzić? Skoro zostało kilka tygodni do rozpoczęcia sezonu turystycznego, czy jesteśmy w stanie coś zmienić?

Jestem zdania, że w tych miejscach wystarczą 2-3 koperty do wysiadania/wsiadania. Tylko tyle, ale restrykcyjnie przestrzegajmy tej zasady. Na pozostałych kopertach pozwólmy parkować - tak, jak to było dwa lata temu.

Jak to zmienić?

Oto moje propozycje niezbędnych zmian:

1. Należy na czas szczytu wycieczek szkolnych, czyli od Wielkanocy do 20 czerwca zatrudnić parkingowych w następujących miejscach: ul. Świętego Marcina, Wybrzeże Słowackiego, ul. Słowackiego, ul. Purkyniego. Ich zadania to:
- telefoniczne przekazywanie sobie informacji o wolnych miejscach parkingowych;
- restrykcyjne pilnowanie, by autokary nie parkowały na miejscach do 15 minut i odsyłanie ich na wolne miejsca postojowe, dając kierowcy mapki z trasą dojazdu i danymi do nawigacji;
- niepozwalanie na zajmowanie miejsc autobusom innym niż turystyczne;
- udzielanie kompleksowej informacji o parkowaniu autokarów.

2. Umożliwienie parkowania na:
- ul. Świętokrzyskiej
- ul. Słowackiego, pozostawiając dwie koperty do 15 minut.

3. Zarezerwowanie parkingu przed urzędem wojewódzkim w soboty i niedziele wyłącznie dla autokarów turystycznych.

4. Stworzenie praktycznego pakietu informacji dla kierowców i biur podróży o parkingach, niskich wiaduktach i ulicach zamkniętych dla pojazdów powyżej 3,5 t (np. Krupnicza). Może powinna to być aplikacja…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska