Czy KGHM kupi Zespół Uzdrowisk Kłodzkich?

Piotr Kanikowski
Polska Miedź liczy, że kupno uzdrowisk się jej opłaci
Polska Miedź liczy, że kupno uzdrowisk się jej opłaci Dariusz Gdesz
KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych jest bliskie nabycia od Skarbu Państwa Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy-Zdroju.

Choć rozmowy pomiędzy związkowcami a inwestorem nie rozwiały wszystkich obaw załogi, należąca do miedziowego giganta spółka ma nie tylko wstępną zgodę związkowców na sfinalizowanie transakcji, ale także przychylność Ministerstwa Skarbu Państwa i szanse, aby jeszcze w tym miesiącu zostać właścicielem ZUK. KGHM TFI nie chce jednak w tej sprawie udzielać żadnych informacji.

- Będziemy mogli zabrać głos dopiero po zakończeniu procesu prywatyzacyjnego - poinformowano nas w sekretariacie.

Nieoficjalnie wiemy, że w zaoferowanym przez inwestora pakiecie socjalnym są trzyletnie gwarancje zatrudnienia, podwyżki i udział w zyskach spółki.

Zespół Uzdrowisk Kłodzkich to największa tego typu spółka w kraju. Zarządza 15 obiektami położonymi na terenie gmin: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. Zatrudnia prawie 700 pracowników. Obsługuje kuracjuszy, ale równolegle prowadzi produkcję butelkowanych wód mineralnych, m.in. Wielkiej Pieniawy i Staropolanki. Wartość zakładu przekracza 100 mln zł. Przyszły właściciel musiałby się liczyć z inwestycjami w rozbudowę bazy hotelowej i sprzęt rehabilitacyjny. KGHM TFI ma niewielki kapitał zakładowy (ok. 2 mln zł), ale stoi za nim potężny koncern, który wypracowuje rocznie 2-3 mld zł zysku.

Ministerstwo Skarbu Państwa szuka też strategicznego inwestora dla kilku innych uzdrowisk, a Polska Miedź budzi zaufanie. Spośród trzech firm zainteresowanych nabyciem spółki Cieplice to KGHM TFI uzyskał od ministra wyłączność negocjacyjną. Na początku sierpnia resort zaprosił KGHM TFI oraz spółkę EMC Instytut Medyczny do negocjacji w sprawie nabycia Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.

Miedziowa spółka złożyła też jedyną wiążącą ofertę na zakup Uzdrowiska Połczyn w Połczynie-Zdroju. We wszystkich trzech przypadkach decyzje o zaakceptowaniu oferty jeszcze nie zapadły.

Ponadto KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych było wśród firm, które złożyły wstępną ofertę na zakup uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim oraz Wieńcu. Ostatecznie jednak Skarb Państwa zakończył prywatyzację bez rozstrzygnięcia.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
ddd
To może być szansa dla obu stron. Uzdrowiska - wiadomo, KGHM - bardzo ciekawa możliwość inwestycji z długofalowym zyskiem. Gratulacje dla decydentów!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie