MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas na pieniądze dla małych firm

Katarzyna Kaczorowska
Barbara Kaśnikowska
Barbara Kaśnikowska UMWD/WW
Rozmowa z Barbarą Kaśnikowską z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

1 października rusza na Dolnym Śląsku ta część Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach której będą dysponowane pieniądze dla przedsiębiorców. Jak długo trwały przygotowania do jej uruchomienia?

Cały czas trwają. DIP została powołana rok temu. Tworzono ją od zera. Najdłużej trwało przygotowanie procedur dla konkursów, w ramach których będą przyznawane pieniądze. Obecnie testujemy aplikacje internetowe. Zależy nam, by przedsiębiorca starający się o dotację nie tylko znalazł wszystkie potrzebne dokumenty na naszej stronie, ale też mógł je wypełnić w takim systemie, który automatycznie będzie sprawdzał i sygnalizował konieczność poprawy błędów w składanym wniosku. Bardzo nam też zależało na tym, by sam wniosek był prosty. Po konsultacjach z przedsiębiorcami połączyliśmy go z biznesplanem, który w pierwszej wersji był oddzielnym dokumentem.

Skąd taki pomysł?

Z życia. Wiele składanych wniosków ma błędy formalne. Najczęściej są to pomyłki w kwotach lub rozbieżności między danymi podanymi we wniosku i biznesplanie. Takie wnioski są odrzucane, co rodzi frustrację przedsiębiorców. Nie unikniemy jej, bo pieniędzy do podziału jest, wbrew pozorom, niewiele, ale możemy ją zminimalizować przynajmniej na poziomie organizacyjnym. Stąd uproszczenie wniosku, możliwość jednokrotnego poprawienia błędów formalnych w złożonych dokumentach.

26 milionów euro na dotacje dla małych i średnich firm to chyba nie jest dużo.

Powiedziałabym wręcz, że bardzo mało w stosunku do potrzeb. To ok. 95 milionów złotych. Program ma wspierać wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, a więc wprowadzanie nowych technologii, procesów, linii produkcyjnych czy maszyn. Ma podnieść konkurencyjność dolnośląskich firm. Ale jeśli dostaniemy kilkadziesiąt dobrych wniosków, załóżmy na kwoty po 2-4 miliony zł, łatwo policzyć, że dotacje trafiłyby do 25-50 beneficjentów. A małych i średnich w regionie mamy ok. ćwierć miliona.
Kto ma więc szansę na przyznanie dotacji?

Szansę może mieć każdy i wszystkie wnioski będą oceniane według tych samych kryteriów. Ale oczywiście inna będzie innowacyjność projektu stomatologa, który chce kupić nowy fotel dentystyczny, a inna projektu przedsiębiorcy, który zamierza uruchomić nową linię produkcyjną i zatrudnić 5 osób lub wdrożyć rozwiązania proekologiczne.

1 października w DIP-ie wybija godzina zero i...

Ruszamy z konkursami. Na naszej stronie internetowej wiszą już informacje, kto może brać w nich udział. Przedsiębiorcy mają 60 dni na przygotowanie dokumentów. 1 grudnia ruszy nabór wniosków - będą przyjmowane do wyczerpania dwukrotności budżetu. Już w październiku udostępnimy na naszej stronie generator wniosków, czyli aplikację, o której wspominałam. I otwieramy drzwi dla przedsiębiorców, którzy mogą u nas szukać informacji. Aby uniknąć dantejskich scen, jakie rozgrywały się w pewnym mieście, gdzie urzędnicy do zdenerwowanych petentów niemogących dostać się do biur wezwali policję, prawie wszystko będzie można załatwić przez internet. A więc nie tylko w generatorze wniosków wypełnić bez pomyłek swój wniosek, ale też 1 grudnia zarejestrować się i uzyskać drogą mejlową informację zwrotną potwierdzającą jego złożenie. Wówczas pozostanie już tylko donieść dokumenty w wersji papierowej w ciągu 3 dni do DIP. Komisja Oceny Projektów ma 50 dni od czasu zakończenia oceny wniosków od strony formalnej na stworzenie listy rankingowej. I jeśli wszystko pójdzie dobrze, to starający się o dotację zostanie przez nas zaproszony już na podpisanie umowy.

I myśli Pani, że będzie dobrze?

Na pewno nie będzie idealnie. Pieniędzy jest za mało w stosunku do potrzeb i liczby starających się. Liczymy się więc z dużą liczbą odwołań. Mimo wszystko mamy nadzieję, że uda nam się sprawnie wybrać najlepsze projekty. I po pierwszym trudnym momencie pieniądze trafią do przedsiębiorców.

***
Dotacje dla firm

Dotacje będą przyznawane w dwóch konkursach. W pierwszym dla małych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorstw istniejących co najmniej 2 lata do rozdania jest 26 milionów euro. Drugi adresowany jest do mikrofirm istniejących krócej niż 2 lata. Tu na dofinansowanie przeznaczonych jest 4,1 mln euro. Więcej na stronie www.dip.dolnyslask.pl. Warto też wysłać mejla: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska