Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały świat zobaczy, co rozśmiesza Legnicę

Piotr Kanikowski
Prezydent Tadeusz Krzakowski docenia zasługi Elżbiety Pietraszki dla promocji Legnicy
Prezydent Tadeusz Krzakowski docenia zasługi Elżbiety Pietraszki dla promocji Legnicy Piotr Krzyżanowski
Przy okazji wizyty na festiwalu satyrycznym Umoristi a Marostica w Marostice, Elżbieta Pietraszko - szefowa legnickiego Satyrykonu - uzgadniała szczegóły projektu, który chce zrealizować w latach 2011-2012 wspólnie z włoskimi partnerami.

ędzie to retrospektywna wystawa "Satyrykon 1979-2010", połączona z szeregiem rozmaitych przedsięwzięć, promujących Polskę, Dolny Śląsk i Legnicę. Poza przetłumaczoną na języki włoski oraz angielski informacją o imprezie, mieście i regionie, na 60 tablicach zostanie umieszczony wybór rysunków ze zbiorów Galerii Satyrykonu. Najlepsze prace artystów z całego świata, nagrodzone w ciągu 33 lat historii sztandarowej legnickiej imprezy.

To dzieła unikatowe, wiele z nich wyszło spod rąk twórców uznawanych dziś za mistrzów światowej satyry.

Prezentacji będzie towarzyszył folder wydrukowany po włosku, omawiający historię legnickiego Satyrykonu.

Po raz pierwszy wystawa zostanie pokazana 1 lipca w Fano. Później, przez wiele miesięcy, ma przemieszczać się w kierunku południa Włoch. Ostateczna trasa nie została jeszcze ustalona. Na pewno znajdą się na niej miasta w pewnym sensie pokrewne Legnicy - Marostica, gdzie od 43 lat odbywa się podobny do naszego festiwal - i Forte dei Marmi, w którym mieści się Muzeum Satyry i Karykatury.

- Zdobyliśmy dofinansowanie z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego na to przedsięwzięcie - mówi Elżbieta Pietraszko. - Myślę, że to duża promocja dla Legnicy i całego regionu.

Podobna wystawa - ale z folderem i tablicami opracowanymi w języku perskim - od 23 lutego zaczyna wędrówkę po Iranie. W organizację tej podróży mocno zaangażowało się środowisko irańskich rysowników, uczestników legnickiego festiwalu.

Wcześniej Elżbieta Pietraszko wyekspediowała satyrykonowe zbiory na tournée po Francji, Słowacji, Belgii i Węgrzech. Prezentacja wszędzie wzbudzała ogromne zainteresowanie.

Wymyślona przez Andrzeja Tomiałojcia i Roberta Szecówkę legnicka impreza, od 1977 roku konsekwentnie budowała swoją pozycję. Na początku miała charakter czysto lokalny. Dziś, po latach, jest już oficjalnie uznawana za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów rysunku satyrycznego na świecie.

Od ubiegłego roku Fundacja Społeczno-Kulturalna Satyrykon może się poszczycić również własną galerią w legnickim Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska