MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet dla Dolnego Śląska na 2021 rok uchwalony. Na co pójdzie najwięcej pieniędzy?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
10.12.2020 wroclawsesja urzad marszalkowski sesja sejmiku sejmik dolnoslaski radni gazeta wroclawskatomasz holod / polska press
10.12.2020 wroclawsesja urzad marszalkowski sesja sejmiku sejmik dolnoslaski radni gazeta wroclawskatomasz holod / polska press Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Dolnośląscy samorządowcy najwięcej pieniędzy przeznaczą na transport, naukę i zdrowie. Będą też granty i stypendia. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Dolnośląski Sejmik przegłosował uchwałę budżetową na 2021 rok

Za jej przyjęciem w kształcie zaproponowanym przez zarząd województwa zagłosowało 21 radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Przeciwko było 5 radnych opozycji, a 10 pozostałych wstrzymało się od głosu.

Dochody samorządu mają sięgnąć 1 mld 264 mln zł, a wydatki - 1 mld 309 mln zł

To dwie główne kwoty przyszłorocznego budżetu Dolnego Śląska. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 723 mln zł, zarezerwowano na transport. Dalej są: edukacja, ochrona zdrowia, wsparcie rozwoju regionalnego, kultura i sport. O 38 milionów złotych więcej niż w tym roku, przeznaczonych zostanie na inwestycje. Kolejny rok z rzędu nasz region nie będzie wpłacał do budżetu państwa tzw. „janosikowego”.

Regionalna gospodarka mocno odczuła kryzys wywołany epidemią. Jako samorząd włożyliśmy wiele siły, ale także potężne sumy pieniędzy, zarówno we wsparcie ochrony zdrowia, jak i dolnośląskich przedsiębiorców. Przed nami rok, w którym planujemy, tak jak dotychczas, mocno inwestować w rozwój regionalny - komentował marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Deficyt ma wynieść 45 mln 200 tys., a o 35 mln zł zmniejszą się dochody województwa

Wynika to m.in. z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa i mniejszymi wpływami z podatków. W porównaniu do 2020 roku wzrośnie natomiast wpływ z subwencji ogólnej, czyli wsparcia dla Dolnego Śląska z budżetu państwa. Nasz region otrzyma z tego tytułu przeszło 37 mln złotych więcej niż w tym roku.

Radni opozycji: Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Plus złożyli w sumie 24 poprawki

Te zostały jednak odrzucone. Koalicja Obywatelska w związku z walką z koronawirusem, domagała się dodatkowych pieniędzy dla szpitali powiatowych, na ośrodki rehabilitacyjne dla osób, które chorowały, a także na zdalną naukę w szkołach, która będzie musiała nadal być prowadzona w związku z pandemią.

Radni opozycji postulowali też przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na program voucherów turystycznych, tak by mocniej wesprzeć branże turystyczną pogrążoną w kryzysie. - Domagamy się konkretnego wsparcia nie tylko dla firm, ale też tych mniejszych samorządów i sołectw najbardziej dotkniętych pandemią - argumentował Marek Łapinski z Koalicji Obywatelskiej.

Najważniejsze inwestycje i wydatki w 2021 roku na Dolnym Ślasku

Na projekty drogowe i kolejowe zarząd województwa chce przeznaczyć przeszło 723 mln złotych. To o blisko 52 mln więcej niż tym roku Przebudowa oraz remonty dróg i mostów pochłoną około 378 milionów złotych, a na dotowanie i organizowanie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich zarezerwowano ponad 153,4 miliony złotych.

Rok 2021 upłynie nam pod znakiem organizowania środków finansowych na rewitalizację kolejnych linii kolejowych: Piława – Łagiewniki oraz Chojnów Rokitki.

Zamierzamy m.in. ruszyć z pracami nad studium wykonalności Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego - mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, to najwięcej pieniędzy pójdzie na rozbudowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

Na ochronę zdrowia w 2021 roku przeznaczone zostanie ponad 71,1 mln złotych. Są to środki dedykowane dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest samorząd województwa dolnośląskiego. Przeszło 53 mln złotych trafi na działalność leczniczą zakładów opieki zdrowotnej.

Wśród innych działań znalazły się: przygotowania do rozpoczęcia budowy Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu, połączenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i Obwodu Lecznictwa Kolejowego – 4 mln 630 tys. zł oraz zakup systemu neuronawigacji dla Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej – 1,8 mln zł. 3,6 mln złotych przeznaczono na profilaktykę zdrowotną.

Obok walki z pandemią koronawirusa będą kontynuowane kluczowe dla Dolnoślązaków programy.

Tutaj można wspomnieć chociażby takie działania, jak profilaktyka raka jelita grubego, opieka perinatologicznej, czyli USG przezciemiączkowe i kardiologiczne dla niemowląt, jak również rozwiązywanie problemów uzależnień – wymienia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Na edukację, naukę i integrację społeczną zaplanowano w sumie niemal 147,6 milionów złotych.
64 mln 979 tys. zł pójdzie na finansowanie 18 placówek oświatowych. Pozostałe najistotniejsze działania to m.in. Projekt Dobry Początek – dedykowany Młodzieżowym Ośrodkom Socjoterapii oraz Młodzieżowym Ośrodkom Wychowawczym – 5,1 mln zł, a także wsparcie Kształcenia Zawodowego – 3,4 mln zł oraz Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla uczniów w zakresie przedmiotów zawodowych – 3,3 mln zł i Program stypendialny dla kadry medycznej - Stypendia dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa – 200 tys. zł.

Prawie 4 mln złotych przeznaczono na rzecz osób z niepełnosprawnościami w tym: niemal 950 tysięcy wesprze działalność zakładów aktywności zawodowej, a 2,8 mln pozwoli na funkcjonowanie usług asystenckich, opieki wytchnieniowej i Ośrodków Czasowego Pobytu.

Na wsparcie rozwoju regionalnego zaplanowano ponad 94 miliony złotych. Najważniejsze zadania to m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości, a także zarządzanie rozwojem regionalnym. Mowa o tworzeniu niezbędnych analiz, na podstawie których programowane będzie wsparcie finansowe Dolnego Śląska w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Wydatki na kulturę w regionie przekroczą 92,3 milionów złotych. Większość tej kwoty, bo aż 86,4 mln złotych, zostanie przeznaczone dla 17 instytucji kultury, dla których Województwo jest organizatorem lub współorganizatorem. Ponadto blisko 3 mln złotych stanowić będzie wkład własny do remontu Panoramy Racławickiej, a kolejne 900 tysięcy - wkład do remontu sceny w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Na sport przeznaczonych zostanie około 21,8 milionów złotych. Dwie największe inwestycje to powstające już na Polanie Jakuszyckiej Dolnośląskie Centrum Sportu, a także budowa we Wrocławiu hali lekkoatletycznej. Hala powstanie przy współpracy z Ministerstwem Sportu oraz samorządem Wrocławia.

Pandemia sprawiła, że nie odbyły się wszystkie planowane imprezy sportowe, a zawodnicy mieli zaburzony cykl treningowy. Bez względu na to przeznaczyliśmy środki na kształcenie kadr, stypendia sportowe, akademie i programy rozwojowe – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

W przyszłym roku będą w dalszym ciągu realizowane dotychczasowe programy wsparcia m.in. Poprawa bazy sportowej i Dolnośląski Delfinek. Ponad to wystartuje zupełnie nowy program Sport - lubię to!, którego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży potrzeby systematycznej aktywności ruchowej oraz popularyzacja i rozwój sportu powszechnego i rekreacyjnego. W dalszym ciągu wspierany będzie rozwój infrastruktury do uprawiania sportu - 9 mln złotych z budżetu na 2021 rok pozwoli na budowę wspomnianej Hali Lekkoatletycznej we Wrocławiu.

Na rolnictwo i ochronę środowiska trafi w sumie 53,3 milionów zł. Ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych pochłonie 30 mln zł. Dotacje na bieżące utrzymanie melioracji wodnych jednostek samorządu terytorialnego sięgną 1,5 mln zł. Taką samą kwotę przeznaczono na odnowę dolnośląskich wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska