Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa fabryki Mercedesa wkroczyła w zupełnie nowy etap

Mateusz Różański
Tak ma wyglądać fabryka pod Jaworem. Zakład ma być neutralny pod względem emisji CO2
Tak ma wyglądać fabryka pod Jaworem. Zakład ma być neutralny pod względem emisji CO2 fot. materiały prasowe
Pod koniec ubiegłego roku ukończono budowę fundamentów pod fabrykę silników Mercedesa w Jaworze, a z początkiem 2018 r. prace wchodzą w kolejny etap. Przy ulicy Cukrowniczej rozpoczyna się budowa największej hali montażowo-produkcyjnej.

Zakład będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pierwsze silniki nowej generacji, w tym model OM 654, jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie technologii silników wysokoprężnych, zjadą z linii produkcyjnych już w połowie 2019 r. W fabryce zostaną zastosowane ultranowoczesne rozwiązania „Przemysłu 4.0”, czyli oparcie produkcji i montażu na współpracujących systemach cyber-fizycznych.

Dzięki robotyzacji, ciężkie, monotonne lub wymagające precyzji prace będą wykonywane przez maszyny. Systemy VR (virtual reality) będą nie tylko wspomagać produkcję, ale posłużą też w zdalnej diagnozie koniecznych napraw oraz w przyuczaniu pracowników na liniach produkcyjnych.

- W Jaworze powstaje fabryka, która połączy najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0”, przez wielu ekspertów uważaną za kolejną rewolucję przemysłową. Jako koncern znany z wielu pionierskich i innowacyjnych rozwiązać, bierzemy w niej aktywny udział - powiedział dr Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland. - Fabryka w Jaworze ma szansę stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników w wielu obszarach. Dla przykładu, dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie ekologii i zarządzania energią, Jawor będzie pierwszym zakładem produkcyjnym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie z zerową emisją dwutlenku węgla - dodaje.

W nowo powstającej hali będą działać trzy linie montażowe: dwie o mocy przerobowej 250 tys. jednostek rocznie i długości 800 metrów oraz jedna, tzw. „flexi line”, o mocy 100 tys. Znajdą się tu również stanowiska testowe do testowania silników na zimno i gorąco.

Zgodnie z planem, w jaworskiej fabryce silników Mercedes-Benz powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Obecnie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka powołana do budowy fabryki, zatrudnia blisko 50 osób. Prawie 70 proc. zatrudnionych osób to pracownicy z Polski, 30 proc. stanowią oddelegowani pracownicy koncernu Daimler AG. Zgodnie z planami, w 2018 r. zespół fabryki powiększy się do 200 osób, przy czym w 2018 r. pracę rozpoczną pierwsi pracownicy działów produkcyjnych.

Mercedes już jest obecny w Jaworze. W 2017 r. otwarto stałą, multimedialną wystawę Mercedesa w Muzeum Regionalnym w Jaworze, która prezentuje ponad 130 lat historii motoryzacji oraz przełomowe dokonania koncernu. Spółka uczestniczy w ważnych dla mieszkańców regionu wydarzeniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska