Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilans 10 lat: 200 inwestorów oraz 85 tysięcy miejsc pracy

Arkadiusz Orman
Podczas spotkania z okazji 10-lecia istnienia ARAW-u, które odbyło się 8 grudnia w Business Garden Wrocław, przy ul. Legnickiej 48, poinformowano o zamierzeniach firmy Becton Dickinson
Podczas spotkania z okazji 10-lecia istnienia ARAW-u, które odbyło się 8 grudnia w Business Garden Wrocław, przy ul. Legnickiej 48, poinformowano o zamierzeniach firmy Becton Dickinson Arkadiusz Orman

Agencja powstała w tym samym czasie, co Twitter, a samochodem roku został Renault Clio II. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej działa już 10 lat. W tym czasie zarząd ARAW przekonał do inwestowania na naszym obszarze ponad 200 zagranicznych firm, wśród których znalazły się m.in. Google, Volvo, Nokia czy LG. Dzięki temu powstało ok. 85 tysięcy miejsc pracy.

– Tylko w 2016 roku, dzięki wsparciu ARAW-u na inwestycje na terenie aglomeracji wrocławskiej zdecydowało się 20 przedsiębiorców, co pociągnie za sobą utworzenie tutaj ponad 7 tysięcy miejsc pracy – mówi Dariusz Ostrowski, prezes ARAW-u.

Wrocław atrakcyjny dla inwestorów
Jednym z inwestorów, który zdecydował się na powiększenie swojego oddziału we Wrocławiu jest amerykańska firma Becton Dickinson. Przypomnijmy, że w Polsce koncern obecny jest od 1996 r. Pierwszy oddział przedsiębiorstwa otwarto w Warszawie. Natomiast trzy lata temu we Wrocławiu powstało BD Shared Service Center.
Firma Becton Dickinson rozwija, wytwarza i sprzedaje wyroby medyczne, systemy aparatów i odczynniki. Powstała w 1897 roku, a główna siedziba znajduje się we Franklin Lakes w New Jersey. BD ma swoje centra w ponad 50 krajach na świecie. Do 300 obecnie zatrudnionych pracowników we wrocławskim oddziale firmy, ma dołączyć kolejne 50 osób.

– To kolejne wzmocnienie rynku pracy w naszym regionie – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia przyznaje, że aglomeracja wrocławska tworzy dziś przestrzeń do budowania innowacyjnych przedsięwzięć i jest otwarta na to, aby rozwijały się tutaj projekty badawczo-rozwojowe.
– Ściśle współpracujemy też ze szkołami wyższymi i inkubatorami przedsiębiorczości – mówi Rafał Dutkiewicz.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się otworzyć swoje oddziały firm na terenie aglomeracji wrocławskiej, przyznają, że ten obszar jest bardzo atrakcyjny nie tylko ze względu na położenie, ale również łatwy dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

Aglomeracja staje się tygrysem gospodarczym
– Sektor nowoczesnych usług biznesowych dziesięć lat temu był właściwie nieobecny we Wrocławiu. Nasza firma jest także przykładem tej pozytywnej ewolucji – do wybudowanych zakładów produkcyjnych na przestrzeni kolejnych lat – dołączyły inwestycje w centrum badawczo-rozwojowym oraz centrum usług wspólnych – mówi Tomasz Duda, dyrektor Centrum R&D 3 M Polska.

Tadeusz Kościński z ministerstwa rozwoju przyznał, że ważne jest, aby administracja centralna dobrze współpracowała z lokalną.
– Inwestycje, które powstają na terenie danego miasta, powinny mieć duży wpływ na społeczeństwo. Mogę zapewnić, że działania Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej będą przez nas wspierane – dodaje Tadeusz Kościński.

Dariusz Ostrowski, prezes ARAW-u podkreślił również, że od wielu lat aglomeracja wrocławska wyrasta na „tygrysa gospodarczego“.
– Jeśli chodzi o rozwój, to jesteśmy na drugim miejscu. Tuż za aglomeracją mazowiecką. Myślę, że jest to powód do dumy – dodaje Ostrowski.

Chcą inwestować w młode talenty
Władze ARAW-u planują rozszerzenie współpracy z sektorem nowych technologii, a także wspieranie przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju.
Porównując ostatnie dziesięć lat, to we Wrocławiu stopa bezrobocia zmalała z 8 proc. do 3. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło z 2 tys. 797 zł do 4 tys. 499 zł. Jednak to nie koniec. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście w 2005 roku wynosiła 100 tys. mkw. Dziś to prawie 800 tys. mkw.

– Dzisiejszy Wrocław, to miasto ludzi młodych, postrzegane jako najatrakcyjniejsze w Polsce miejsce do rozwoju kariery zawodowej. Pozyskiwanie talentów to nasze największe wyzwanie. Dziś możemy pochwalić się dodatnim saldem migracji i pozytywną prognozą demograficzną – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes ARAW-u.

Dodaje, że każde miejsce pracy, utworzone bezpośrednio przez inwestora, generuje od trzech do pięciu miejsc pracy w otoczeniu biznesu – usługach, u poddostawców czy kooperantów biznesowych.

Warto dodać, że Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej jest oficjalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, współpracuje także z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, organizacjami pracodawców, izbami gospodarczymi oraz szkołami wyższymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska