MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biedronka azjatycka wzbudza wiele kontrowersji. Ekspert przekonuje, że to gatunek inwazyjny, ale jednocześnie pożyteczny

Justyna Madan
Opracowanie:
Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, a jej ugryzienie może boleć, ale profesor z Wrocławia twierdzi, że jednocześnie jest też pożytecznym owadem.
Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, a jej ugryzienie może boleć, ale profesor z Wrocławia twierdzi, że jednocześnie jest też pożytecznym owadem. pixabay.com
Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, wypiera rodzime biedronki, ale w praktyce to owad pożyteczny, zjadający m.in. mszyce – twierdzi prof. Jacek Twardowski, kierownik Zakładu Entomologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Owady te szukają jesienią miejsca do zimowania i masowo próbują dostać się m.in. do mieszkań w miastach.

Spis treści

- Biedronki azjatyckie wielkością (6-8 mm) i kształtem przypominają nasze rodzime gatunki biedronek. Różnią się jednak ilością kropek, bo mogą mieć ich od 0 do 23, podczas gdy „polskie” gatunki mają ich zwykle siedem, rzadziej dwie lub dziesięć. Łatwo więc odróżnić „polską” siedmiokropkę od biedronki azjatyckiej po liczbie kropek - wyjaśnia Monika Góralska ze Strony Zdrowia.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pozbycie się biedronki azjatyckiej. Jej ugryzienie może boleć

Jesień to czas biedronki azjatyckiej

Prof. Twardowski zwrócił uwagę, że temat biedronek azjatyckich pojawia się zazwyczaj raz w roku, a konkretnie jesienią. - Wówczas owady te, szukając sobie miejsca do zimowania, siadają na oknach, nasłonecznionych ścianach i próbują się dostać do naszych mieszkań. Mówimy wtedy o pladze i mnożymy sposoby, by się biedronki pozbyć – wskazał ekspert.

Profesor podkreślił jednak, że uciążliwość tego owada trwa zaledwie kilka dni. - Przez pozostałą część roku nikt o niej nie mówi, a szkoda, bo jest bardzo pożyteczna, zjadając np. mszyce - dodał.

- W Azji przedstawiciele tego gatunku znajdują schronienie zazwyczaj pod kamieniami i w skalnych szczelinach. U nas chowają się do budynków, biorąc je instynktownie za skalne wzniesienia. Szczeliny w oknach to jedno z ich ulubionych miejsc – mówił profesor. Dodał, że za tydzień, dwa, kiedy biedronki azjatyckie znajdą miejsce do przezimowania, znikną z oczu mieszkańców polskich miast.

Nie jest niebezpieczna, może być uciążliwa

Prof. Twardowski podkreślił też, że biedronka azjatycka - choć bywa uciążliwa - nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Co prawda ugryzienie owada jest nieprzyjemne i może objawiać się zaczerwienieniem czy swędzeniem, ale nie jest on agresywny, jak na przykład osa.

- Biedronka sama nas nie zaatakuje, żeby ugryźć, musi zostać np. przygnieciona, zdarza się też, że gryzie, kiedy ją łapiemy i zamykamy w dłoni. Nie jest też niebezpieczna dla zwierząt, choć np. kiedy kot ją przegryzie, a takie przypadki mieliśmy, toksyny, które wydziela, mogą podrażnić jego przełyk – tłumaczył naukowiec.

W Polsce występuje 76 gatunków biedronek. Ubarwienie biedronki azjatyckiej jest żółte, przez pomarańcz do czerwonego, ale może być też czarna z czerwonymi kropkami. Owad tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie litery M, a na grzbiecie delikatny garbek.

Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, wypierającym rodzime biedronki. - W praktyce jednak to owad pożyteczny – podkreślił prof. Twardowski.

Biedronka azjatycka w 1916 r. została sprowadzona do Kalifornii, aby chronić uprawy przed innymi owadami. W konsekwencji owad opanował niemal całą Amerykę Północną, Południową oraz Afrykę. W latach 80. ubiegłego wieku sprowadzono ją z Kanady do Europy, licząc, że poradzi sobie z plagą mszyc. W Polsce pierwsze osobniki zaobserwowano w Poznaniu w 2006 r.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska