Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka na Dworcu Głównym adaptacją roku

Olga Ochocka
Sukces Biblioteki na Dworcu Głównym PKP. Zwyciężyła w głosowaniu internautów w jednej z kategorii plebiscytu „Modernizacja Roku”.

Jedną z kategorii plebiscytu jest „Najciekawsza adaptacja wnętrz”, w której w głosowaniu internetowym z liczbą prawie 700 głosów zwyciężyła Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. O tym, do kogo faktycznie powędrują nagrody dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się 24 sierpnia 2018 roku w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Do XXII edycji plebiscytu zostało zgłoszonych 540 obiektów. Spośród nich jury z prof. dr hab. inż. Adamem Podhoreckim wybrało 53 miejsca i każde z nich przeszło wizytację. Konkurs składa się z 12 kategorii m.in. „elewacje i termorenowacje”, „nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej”, „obiekty hotelowo – renowacyjne” czy wspomniana już kategoria „najciekawsza adaptacja wnętrz”, którą w głosowaniu internautów wygrała Biblioteka na Dworcu Głównym z liczbą 674 głosów. Co prawda, głosowanie internautów nie ma wpływu na werdykt jury, który zostanie ogłoszony na gali w Warszawie, jednak wyróżnienie stanowi jak najbardziej promocję dla tego urokliwego miejsca.

Filia nr 12 MBP otwarta 12 maja 2017 roku znajduje się na pierwszym piętrze w budynku Dworca Głównego PKP. Sam gmach zbudowany został w stylu neogotyckim i nawiązuje do budowli angielskich przełomu XV i XVI. Biblioteka również ma wystrój historyczny. Zachowano oryginalną stolarkę okienną i drzwiową, ażurowe stalowe podciągi, a na części ścian zabytkową polichromię. Budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim i opracowując koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni należało wziąć pod uwagę wszystkie elementy historyczne. Stąd nie dokonano istotnych zmian w układzie pomieszczeń, a jedynie wydzielono część biurowo – socjalną oraz magazyn.

W bibliotece dominują kolory szare i czerń. Ściany są ozdobione tapetami z wzorami liter, które symbolizują zgromadzony księgozbiór. W recepcji znajduje się fototapeta z zegarem i torami kolejowymi, które symbolizują podróż i czas.

- Przed wojną miejsce to stanowiło apartament dyrektora Kolei Górnośląskiej, w którym mieszkał ze swoją rodziną. Dlatego biblioteka podzielona jest na miejsca przypominające pomieszczenia w domu – informuje nas Daria Waszczuk, kierownik Filii. - Mamy tu pomieszczenie o nazwie Kuchnia Literacka, w którym odbywają się różnego rodzaju spotkania, również z autorami książek, a także spotkania Dyskusyjnego Klubu Komiksowego, jedynego na Dolnym Śląsku. W Kuchni Literackiej także Klub Litera prowadzi bezpłatnie kurs języka polskiego dla Ukraińców. Jakiś czas temu zorganizowano spotkanie z behawiorystą zajmującym się kotami, na które przyszło naprawdę spora część czytelników – dodaje Daria Waszczuk.

Na terenie biblioteki znajduje się także dział dla dzieci z tapicerowaną sofą i żyrandolem w kształcie chmury, przypominający pokój dziecięcy.

Zasób biblioteki to około 20 tysięcy woluminów, w tym 1,5 tysiąca tytułów komiksów manga, co stanowi największy zbiór tego typu komiksów we Wrocławiu. Czytelnikami są nie tylko podróżni, spora część to stali bywalcy przyjeżdżający z różnych części miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska