Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały Marsz we Wrocławiu. Antysmogowy happening w obronie świeżego powietrza

MAL
Dziś happening antysmogowy
Dziś happening antysmogowy Materiały prasowe
Już dziś o godz. 16.00 rozpocznie się Biały Marsz, czyli antysmogowy happening zorganizowany w obronie czystego powietrza. Uczestnicy przejdą z Rynku pod urząd marszałkowski.

25 kwietnia w urzędzie marszałkowskim odbędzie się pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące uchwały antysmogowej dla Wrocławia.

- Choć wiosna – smog sam nie zniknie. Pora na działania. To szansa – nie tylko na ocalenie rocznie kilkuset śmiertelnych ofiar smogu w naszym mieście, ale i na wielki krok cywilizacyjny. Pora już, by zdrowo żyć w czystym, rozwijającym się i dumnym mieście, Według ekspertyz naukowców potrzebujemy zlikwidować w całym Wrocławiu przestarzałe indywidualne piece kopciuchy na paliwo stałe. Zróbmy to. Nie zapominając też o dociepleniu budynków i pomocy osobom najuboższym, zarówno w zmianie ogrzewania jak i w jego kosztach - przekonują organizatorzy marszu.

- Przejdziemy pod urząd, by symbolicznie wetknąć w ziemię komentarze wybrane z tysięcy podpisów wrocławian pod petycją w sprawie uchwały antysmogowej dla miasta. Chcemy pokazać władzom, co sądzą o problemie smogu mieszkańcy miasta. Naszą akcją połączymy prezydenta Wrocławia i marszałka województwa, to od nich zależy, czy będziemy mieć antysmogowe prawo - tłumaczą organizatorzy.

Biały marsz przejdzie chodnikami trasą: Rynek Sukiennice - Oławska - pl. Dominikański - Gen. R. Traugutta – pl. Wróblewskiego – ul. Walońska na ul. Mazowiecką przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że eksperci z powołanego przez marszałka zespołu przedstawili projekty dotyczące uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska, Wrocławia i miejscowości uzdrowiskowych.

Projekt uchwały dotyczący Wrocławia zakłada zakaz paleniem w piecach węglem i złej jakości drewnem. Mieszkańcy Wrocławia będą także zobowiązani do wymiany pieców na niskoemisyjne, spełniające wymogi klasy 5. W projekcie uchwały dopuszcza się stosowanie wyłącznie paliwa gazowego i lekkiego oleju opałowego. Zakaz palenia węglem miałby obowiązywać już od stycznia 2018 roku, a zakaz palenia w piecach paliwami stałymi np. drewnem od 2024 roku.

Projekt ekspertów to propozycja, która będzie teraz konsultowana m.in. z samorządowcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska