Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Przezorny to upoważniony

Redakcja
Bezpieczne bankowanie. Przezorny to upoważnionyKonta osobiste mają coraz więcej funkcji ułatwiających zarządzanie budżetem nawet dużej rodziny
Bezpieczne bankowanie. Przezorny to upoważnionyKonta osobiste mają coraz więcej funkcji ułatwiających zarządzanie budżetem nawet dużej rodziny
Umiejętne zarządzanie dochodami i wydatkami rodziny może nie tylko przysporzyć dodatkowych korzyści finansowych, ale jest ważne także dla dobrych relacji między jej członkami. Sztuka polega na tym, by znaleźć harmonię między przychodami a potrzebami finansowymi całej rodziny i poszczególnych osób. Jak pokazują badania, polskie rodziny w tym względzie preferują model polegający na tym, że domowym budżetem zarządza jedna osoba: ona gromadzi dochody wszystkich członków, podpisuje umowy, np.

z dostawcami mediów, operatorami telefonów komórkowych czy instytucjami udzielającymi kredytów i pożyczek, a potem odpowiada za regulowanie opłat.

W zarządzaniu domowym bud­żetem coraz bardziej użyteczne są produkty bankowe, w tym przede wszystkim internetowe konto osobiste. Wyposażone jest ono w wiele funkcji ułatwiających regulowanie opłat, i to w zależności od ich charakteru. Użytkownik może np. sam ustalić wysokość i termin stałych obciążeń (zlecenia stałe), a wówczas – aż do odwołania lub zmiany dyspozycji – o wykonywanie przelewów zadba system bankowy. Natomiast w przypadku zobowiązań niepowtarzających się w tym samym terminie czy regulowanych systematycznie, ale o zmiennej wysokości, można skorzystać z funkcji polecenia zapłaty czy choćby umieścić dane kontrahenta na liście zdefiniowanych odbiorców. Funkcjonalności takich jest coraz więcej, łącznie z SMS--owymi alertami, które przypominają o terminie płatności albo monitują, gdy o którejś zapomnieliśmy. To samo dotyczy zresztą nadwyżek finansowych czy wydatków „strategicznych”, na które trzeba wcześniej gromadzić środki przez dłuższy czas – można do tego wykorzystywać np. subkonta czy lokaty terminowe.

Każdy inaczej

Model zarządzania domowym budżetem oparty na jednej osobie z jednym rachunkiem bankowym wymaga wcześniejszego zaplanowania rozwiązań, które pozwolą płynnie wejść w rolę rodzinnego ministra finansów w przypadku jego dłuższej choroby czy wyjazdu. Najpopularniejszymi na to sposobami jest współwłasność rachunku albo ustanowienie pełnomocnictwa.

Współwłasność rachunku jest rozwiązaniem strategicznym. Jego przewaga nad pełnomocnic­twem objawia się w przypadku śmierci. Współwłaściciel dalej dysponuje rachunkiem w pełnym zakresie. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa, i to nawet w najszerszym zakresie, za życia właściciela pełnomocnik może korzystać z funkcjonalności rachunku na prawach równych z właścicielem, ale wszystko się kończy w dniu śmierci właściciela. Pełnomocnictwo wygasa, środki na koncie do czasu zakończenia postępowania spadkowego mogą zaś posłużyć jedynie do uregulowania rachunków za pogrzeb – obecnie górny limit tych wydatków wynosi ok. 4 tys. zł.

Optymalnym rozwiązaniem jest jednoczesne wykorzystanie obu tych rozwiązań. Współwłasność rachunku z jednym członkiem rodziny – małżonkiem, a w rodzinach wielopokoleniowych np. z rodzicem czy dorosłym dzieckiem, oraz pełnomocnictwa dla innych uczestników domowego budżetu. Właściciel rachunku może bowiem dowolnie kształtować zakres pełnomoc­nictwa: od pełnego, dającego prawo do wykonywania wszelkich operacji na równych prawach z właścicielem, po np. uprawniające do jednorazowej czynności.

Dostęp i przywileje

Alternatywą, zwłaszcza dla takich niepełnych pełnomocnictw, są dodatkowe karty do rachunku wydawane na zlecenie właściciela rachunku wskazanym osobom. Służą one do pobierania gotówki, regulowania płatności – w tym internetowych, a właściciel może dowolnie ustalać terminy i limity takich operacji. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku dzieci – pełni funkcję kieszonkowego – czy seniorów, ułatwiając im regulowanie wydatków osobistych. Dla tych dwóch grup domowników banki mają specjalne produkty bankowe: dedykowane im karty oraz konta bankowe (dla dzieci powyżej 13. roku życia). Senior lub nastolatek może założyć własne konto bankowe, które osoba dysponująca domowym budżetem może zasilać w dowolny sposób przelewami. Dedykowane tym dwóm grupom konta i karty dają dodatkowe korzyści, np. dzieci uczą się posługiwania pieniędzmi, a seniorom gwarantują one dodatkowe usługi bankowego assistance: domowego i medycznego.

Usługi assistance, związane z kartami czy np. kredytem hipotecznym, mogą zresztą odgrywać ważną rolę w zarządzaniu domowym budżetem, o czym nie zawsze pamiętamy. Poza wymienionymi już pakietami możemy z assistance korzystać przy zakupach czy w podróży.

Tomasz Nowak

 

Pamiętaj!

- W każdej chwili możesz ustanowić współwłasność konta osobistego albo pełnomocnictwo.

- Dostęp do konta, z którego obsługujesz domowy bud­żet, można zapewnić domownikom także poprzez wydanie im dodatkowych kart do tego rachunku.

- Dla dzieci i seniorów są specjalne produkty bankowe: karty i konta osobiste, które dają im dodatkowe korzyści.

- Sprawdź, jakie przysługują ci usługi bankowego assistance, i korzystaj z nich!

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania? Napisz na adres:
[email protected]

 

Fot: Tomasz Hołod

llBezpieczne i rozsądne zarządzanie domowym budżetem

Rozmowa z Małgorzatą Sagan, kierownikiem zespołu w Oddziale 1. PKO Banku Polskiego w Ząbkowicach Śląskich

Jakie finansowe grzechy klientów są najczęstsze?

Często nie umiemy ze sobą roz­mawiać o pieniądzach. Osoby, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, powinny zdecydować, czy chcą prowadzić wspólny budżet, czy też zachować samodzielność, gdzie każdy z partnerów ma własny rachunek bankowy. Bardzo istotne jest uzgodnienie ról w wydawaniu pieniędzy. Złą praktyką jest ukrywanie problemów finansowych przed partnerem. Jeżeli prowadzimy wspólny bud­żet domowy, to możemy zdecydować się na otwarcie wspólnego konta bankowego. Wiąże się to jednak z solidarną odpowiedzialnością za podjęte zobowiązania, np. za kredyt odnawialny w rachunku.

Jak zabezpieczyć rodzinie dostęp do środków na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, np. choroby?

Warto rozważyć udzielenie pełnomocnictwa do rachunku. O jego zakresie zawsze decyduje posiadacz rachunku i może je odwołać w każdym dowolnym momencie. Pełnomocnik dysponuje rachunkiem w ramach umocowania i przydatne jest to w trudnych sytuacjach życiowych, np. w czasie choroby posiadacza. Należy jednak pamiętać, że takie pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci posiadacza. Warto więc dokładnie poinformować swojego doradcę, w jakim celu udzielamy pełnomocnictwa do rachunku. Jeżeli zależy nam na upoważnieniu na wypadek śmierci, należy złożyć w oddziale banku dyspozycję zapisu na wypadek śmierci. Wskazujemy w zapisie osobę, która będzie mogła wypłacić zgromadzone środki na rachunku po śmierci jego posiadacza. W przeciwnym wypadku konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego, za wyjątkiem wypłaty na pokrycie kosztów pogrzebu. Kolejnym zabezpieczeniem w nieprzewidzianych sytuacjach jest wydanie karty do bankomatu wskazanej osobie. Będzie ona mogła wypłacać pieniądze z konta, jednak to jego właściciel decyduje o parametrach tejże karty, np. limit dziennych wypłat. Możemy także umożliwić pełnomocnikowi dostęp do naszego konta iPKO w serwisie elektronicznym.

Czym jest bancassistance?

To produkty bankowe ze wsparciem, takie jak: karta kredytowa, pożyczka hipoteczna lub wybrane konto. Klientom korzystającym z takich produktów bank oferuje dodatkowe usługi. Ułatwiają one życie i przynoszą finansowe korzyści w zakresie pomocy prawnej, medycznej i domowej. Klienci mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie z pakietem usług medycznych, które obejmują pokrycie kosztów hospitalizacji, wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki, dowozu leków czy sprzętu medycznego. Pakiet domowy jest przydatny w razie nagłych awarii domowych. Pokrywa on koszty wezwania ślusarza, hydraulika, dekarza etc.

Jakie są dodatkowe usługi banku dla seniorów?

Seniorzy mogą wybrać w naszym banku Konto Pogodne. Daje ono wiele dodatkowych przywilejów osobom starszym. Konto zawiera m.in. wspomniany już pakiet bancassistance. Seniorzy korzystają z telefonów komórkowych i mają dostęp do aplikacji IKO. Konto Pogodne umożliwia dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych.

Czy osoby niepełnoletnie mogą również korzystać z usług bankowych?

Nasz bank umożliwia oszczędzanie w ramach Szkolnych Kas Oszczędnościowych. Rodzice mogą także założyć swoim dzieciom Konto Junior. Ciekawą i praktyczną opcją jest wydanie karty przedpłaconej z określonym limitem. Dzięki niej każde dziecko będzie mogło pobrać pieniądze z ban­ko­matu lub zapłacić taką kartą w sklepie. Posiadaczem karty jest jednak osoba dorosła i to ona decyduje o wysokości wydatków. Nasze bankomaty są bardzo przyjazne dzieciom. Urządzenie automatycznie rozpoznaje rodzaj karty i wyświetla ekran przyjazny dzieciom. Dzieci mogą także korzystać z aplikacji IKO w swoim telefonie – pod kontrolą rodziców.

Rozmawiał Marcin Hadajek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska