Barbara Zdrojewska przewodniczącą sejmiku, Cezary Przybylski...

  Barbara Zdrojewska przewodniczącą sejmiku, Cezary Przybylski marszałkiem (ZDJĘCIA)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Barbara Zdrojewska przewodniczącą sejmiku, Cezary Przybylski marszałkiem (ZDJĘCIA)
  1/37
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Barbara Zdrojewska została przewodniczącą sejmiku województwa dolnośląskiego, a Cezary Przybylski marszałkiem - to najważniejsze rozstrzygnięcia sesji, która odbyła się w poniedziałek. Było to dokończenie obrad, które zostały przerwane przed dwoma tygodniami. Zanim zapadły kluczowe decyzje, doszło między radnymi do burzliwych sporów, czy można zaprzysiężyć nowych radnych.
  Przypomnijmy, pierwsza sesja sejmiku województwa dolnośląskiego została przerwana i zakończyła się sporym zamieszaniem. Część radnych Platformy i PSL wyszła z sali, gdy okazało się, że wybór przewodniczącego może pójść nie po ich myśli.

  CZYTAJ TEŻ: Przewrót w sejmiku. Radni PO zrywają obrady, a koalicja zawisła na włosku (ZDJĘCIA)

  W poniedziałek było inaczej. Platforma Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym chciały wybrać nie tylko przewodniczącego sejmiku, ale także marszałka i dwóch członków zarządu z PSL. Zgodnie z obietnicami, z kandydowania o fotel przewodniczącego sejmiku wycofał się Paweł Wróblewski, radny Rafała Dutkiewicza.

  Już na początku wątpliwości radnych opozycyjnych wzbudził fakt, czy podczas tej sesji mogą by zaprzysiężeni nowi radni. Było ich sześciu. Chodziło o to, że jest to dokończenie sesji, na której nie było takiego punktu obrad. Jerzy Korczak, radca prawny sejmiku wyjaśnił, że objęcie mandatu przez radnego jest jego konstytucyjnym uprawnieniem, mającym pierwszeństwo przed innymi czynnościami. Dlatego, jeżeli na sali znajduje się radny, który jeszcze nie ślubował, powinien to zrobić jak najszybciej.

  Paweł Hreniak, przewodniczący klubu PiS miał inne zdanie. Twierdził, że porządek obrad został wyczerpany i radni nie mogą zostać zaprzysiężeni na tej sesji. Ewa Rzewuska, która prowadzi obrady, zarządziła przerwę.

  Później Ewa Rzewuska przyznała, że sytuacja jaka się wytworzyła, była bez precedensu w historii sejmiku województwa dolnośląskiego. - Czterech radnych miało wątpliwości, czy przerwanie sesji było zgodne z prawem, jednak wojewoda uznał, że przepisy nie zostały naruszone. Zdaję się na opinię radcy prawnego - powiedziała.

  Ostatecznie na sesji zaprzysiężono nowych radnych: Kazimierza Huka, Juliana Golaka, Ryszarda Lecha, Tymoteusza Myrdę, Tomasza Pilawkę i Aleksandra Marka Skorupę.

  Co ciekawe, Aleksander Marek Skorupa być może wcale nie będzie zbyt długo radnym, bo istnieją opinie, że nie może łączyć mandatu ze stanowiskiem prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożył jednak ślubowanie, żeby zagłosować i wybrać marszałka. Później, jeśli potwierdzą się te opinie prawne – będzie mógł z mandatu zrezygnować. Wtedy zastąpi go następny w „kolejce” z listy PO - Jacek Pilawa.

  Tymoteusz Myrda (Bezpartyjni Samorządowcy) uważa, że zaprzysiężenie radnych dokonano łamiąc statut województwa. Dlatego samorządowcy zapowiadają, że złożą skargę do wojewody, a jeżeli ten ją odrzuci, odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

  Po przerwie Barbara Zdrojewska została wybrana na przewodniczącą sejmiku. Głosowało 35 radnych - Zdrojewska dostała 21 głosów (PO z Dutkiewiczem i PSL), 3 były przeciw, a 11 radnych wstrzymało się od głosu. - Pracując w radzie będę starała się łączyć a nie dzielić - powiedziała w pierwszych słowach Zdrojewska.

  Później wybrano wiceprzewodniczących, zostali nimi Paweł Wróblewski (PO) i Kazimierz Huk (PSL). Kandydaci na wiceprzewodniczących otrzymali następującą liczbę głosów. Wróblewski – za 28, przeciw 6, wstrzymało się – 1; Krzysztof Skóra (PIS) – za 18, przeciw 1, wstrzymało się 17; Huk - za 25, przeciw 5, wstrzymało się – 4.

  Następnie przyszedł czas na wybory marszałka. Bezpartyjni Samorządowcy zgłosili kandydaturę Tymoteusza Myrdy, a PO - Cezarego Przybylskiego. Przybylski otrzymał 23 głosy, a Myrda 12. Marszałek Przybylski dziękując za za głosy powiedział: - Przed nami ogromne wyzwania. Kiedy będziemy mieli pełny zarząd przedstawimy naszą wizję rozwoju województwa.

  Wicemarszałkiem województwa została, zgodnie z przewidywaniami, Ewa Mańkowska z PSL. Będzie odpowiadać za rolnictwo. Kolejnym członkiem zarządu rekomendowanym przez ludowców jest Tadeusz Samborski. On zajmie się kulturą i sprawami społecznymi. Pozostali członkowie zostaną wybrani w poniedziałek, na kolejnej sesji sejmiku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (62)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No przecież

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  P. Cezary należy się wziąsc za swoje zdrówko i prostatę,dosc tego dobrego z p. strony. Jak się p. czuje po wypadku samochodowym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CO SIE WYPRSAWIA WE WROCLAWIU MOIM MIESCIE SAMI DEBIEL!

  SINGAPOURE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  samek.y i zlodzije kogo durnie wybierac !!!!WSTYDZE SIE ZA WROCLAW MOJE MIASTO I ZA WAS!!!!! WROCE DO POLSKI NA REOWLUCJE OBY PUTIN JA ZACZAL BO TLUMANOW W POSLCE 95%!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  http://poszukiwani.policja.pl/pos/form/r43028,SZEWERA-PAWEL.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrobią nam za to POrtal za 66 milionów.

  przegląd prasy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  "Michalak też należał do ostrych krytyków portalu. Kiedy w lutym został powołany na wicemarszałka województwa, przyznał, że z pomysłu wycofać się nie da i trzeba go kontynuować."

  Cały tekst:...rozwiń całość

  "Michalak też należał do ostrych krytyków portalu. Kiedy w lutym został powołany na wicemarszałka województwa, przyznał, że z pomysłu wycofać się nie da i trzeba go kontynuować."

  Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,17137678,Portal_za_66_mln_zl_znowu_opozniony__Ma_dzialac_w.html#ixzz3M437vhMj

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sport Dolnośląski - to największy przegrany tego wyboru

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Zdrojewska kilkakrotnie głośno wypowiadała się przepytywana na okoliczność rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży we Wrocławiu odpowiadając zawsze ,że jest dużo ważniejszych spraw do...rozwiń całość

  Zdrojewska kilkakrotnie głośno wypowiadała się przepytywana na okoliczność rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży we Wrocławiu odpowiadając zawsze ,że jest dużo ważniejszych spraw do załatwienia/prywatne sprawy pod płaszczykiem stanowiska/niż jakiś tam sport który nigdy jej nie interesował i interesować nie będzie .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrojewska była tylko przeciwko finansowaniu Śląska Wrocław

  Kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A nie dzieciaków ! Miała racje !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to kolejny superb do rozbicia. Sołtys jest zdolnym "kierowcom"

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Sołtys jest zdolnym "kierowcom"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to kolejny superb do rozbicia. Sołtys jest zdolnym "kierowcom"

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Oczywiście podróż będzie służbowa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam nadzieje ze Zdrojewski tego nie czyta

  wlodek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  Takie opinie, jacy rozumni internauci! Rozumni inaczej. A wrzutki o antykwariacie powinny trafić do sądu!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zastraszanie!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Szarganie opinii ( bezpodstawne) jest oczywiście niedopuszczalne , ale straszenie sądem internautów tak jak robisz to ty też powinno podlegać karze, manipulatorze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrojewski przekształcił miasto tak, iż jestem z niego dziś dumna

  Justyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

  Wyborcy każdego roku potwierdzają moją opinię. Bluzganie nic nie pomoże. Ludzie są mądrzejsi od Ciebie. Uzyskanie też przez panią Barbarę najlepszego wyniku kobiety w historii samorządu...rozwiń całość

  Wyborcy każdego roku potwierdzają moją opinię. Bluzganie nic nie pomoże. Ludzie są mądrzejsi od Ciebie. Uzyskanie też przez panią Barbarę najlepszego wyniku kobiety w historii samorządu wojewódzkiego też o tym świadczy. Zazwyczaj sie nie wpisuje, ale często czytam. Na forach dominują niestety opinie z świata wyobrażeń istot, którym się nie wiedzie... dodam na własne życzenie, a szukają przyczyn poza sobą. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyborcy każdego roku potwierdzają opinię, że chcą być rządzeni przez tych samych. ale to nie jest to

  samo, że ci wybrani są bardzo dobrzy lub conajmniej dobrzy. oczywiście uzyskanie najlepszego wyniku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  należy tłumaczyć dokładnie tak samo. niestety nie potwierdzę także opinii, że nie zgadzam się, gdyż mi się nie wiedzie. otóż wiedzie mi się i to lepiej niż dobrze. oczywiście nie dzięki...rozwiń całość

  należy tłumaczyć dokładnie tak samo. niestety nie potwierdzę także opinii, że nie zgadzam się, gdyż mi się nie wiedzie. otóż wiedzie mi się i to lepiej niż dobrze. oczywiście nie dzięki cudotwórcom, ani konszachtom z nimi, ale dzięki własnej pracy. i może właśnie między innymi dlatego, ale także i dzięki innym doświadczeniom pozwalam sobie także na ocenę b.b.zdrojewskich, jako miernych, ale dobrych manipulatorów. dla przykładu, nie jest zasługą b.zdrojewskiego, że rynek pięknie wygląda - te wszystkie kamienice zostały odnowione przez ich prywatnych właścicieli; oczywiście ktoś może poczytać za zasługę, że b.zdrojewski doprowadził do ich sprzedaży - no przy takim założeniu poddaję się. i jeszcze drugi przykład. dlaczego b.zdrojewski nie budował jakże ważnej dla nas śródmiejskiej obwodnicy wrocławia? z kolei b.zdrojewska, cóż ona robiła, gdy r.dutkiewicz zadłużał miasto do ok.5.5 mld zł? szanowna pani, miasto wrocław potrzebuje menadżera z prawdziwego zdarzenia, a nie urzędnika otoczonego specami od reklamy, a wydającego pieniądze wg zasady nie ważne ile, ważne, żeby nikt nie zarzucił, że złamano ustawę o zamówieniach publicznych (oczywiście sposobów na jej obejście jest bez liku, począwszy od w stylu był najtańszy, ale dwóch się nie podpisało czy no zgłosił się tylko jeden - jaka ta Polska biedna, że tylu kończy studia informatyczne, a tylko jedna firma znalazła się do napisania programu liczenia głosów!). zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta pani i ten pan to homosapiens...

  każdy z nas może rozkręcić swoje sapiens... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Ale dlaczego oni są "bogami" zarobków tworzonych według nich przestrzeni pro publico bono...ta pani robi kupę ten pan bawi się w kasynie...NATOMIAST w czystym fałszu propagandy ....czemu oni co...rozwiń całość

  Ale dlaczego oni są "bogami" zarobków tworzonych według nich przestrzeni pro publico bono...ta pani robi kupę ten pan bawi się w kasynie...NATOMIAST w czystym fałszu propagandy ....czemu oni co Wiesz przeciętny WROCŁAWIANINIE o pani Zdrojewskiej oprócz tego ,że umie robić kupę? co w Twoim życiu zmieniają ludzie których wybierasz w dużej mierze na ślepo? pasuje Tobie ten wybór ?jesteś zatem zrzeszony w formacji zwanej DEGRADACJĄ...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo