Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania kliniczne na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Powstał nowy ośrodek

Monika Fajge
Monika Fajge
Ośrodek Faz Wczesnych to 16 łóżek, 8 sal obserwacyjnych, 2 gabinety lekarskie.
Ośrodek Faz Wczesnych to 16 łóżek, 8 sal obserwacyjnych, 2 gabinety lekarskie. Uniwersytet Medyczny Wrocław
Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uruchomiło Ośrodek Faz Wczesnych. To znaczy, że uczelnia będzie mogła badać konkretny lek po raz pierwszy i podawać go (testowo) pacjentom. Do tej pory takie badania były prowadzone głównie w wyspecjalizowanych ośrodkach komercyjnych.

Dla pacjentów z Wrocławia i całego Dolnego Śląska oznacza to dostęp do nowoczesnych terapii, które niejednokrotnie są dla nich jedyną szansą leczenia.

– Bez tzw. badań wczesnych faz (I i II), dalsze etapy badań klinicznych nie byłyby możliwe – wyjaśnia Marta Duda-Sikuła, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. – Podczas fazy I nowy produkt jest badany po raz pierwszy i podawany pacjentom, którymi są zwykle zdrowi ochotnicy. W fazie II, badany produkt podajemy osobom cierpiącym na konkretną chorobę. Na tym etapie badań sprawdzamy, czy lek działa w określonej grupie chorych oraz czy jest dla nich bezpieczny. Ustala się tu też optymalną dawkę leku - wyjaśnia dyrektor UCWBK.

Ośrodek Faz Wczesnych to 16 łóżek, 8 sal obserwacyjnych, 2 gabinety lekarskie. Placówka została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, zapewniający kompleksowe podejście do pacjenta. Na miejscu jest pracownia testów wysiłkowych, zestawy szybkiego reagowania m.in. respirator objazdowy i defibrylatory i nowoczesne urządzenia do kompresji klatki piersiowej – to na wypadek sytuacji awaryjnych, niepożądanych.

– Badania kliniczne stanowią ważny obszar dla strategii rozwoju Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – mówi rektor UMW prof. Piotr Ponikowski. – W ostatnich latach podejmujemy intensywne działania, by prowadzić jak najwięcej takich badań, zwłaszcza inicjowanych przez naszych naukowców, których wyniki bezpośrednio przełożą się na praktykę kliniczną i zdrowie pacjentów. W tym kontekście uruchomienie Ośrodka Faz Wczesnych otwiera przed nami nowy etap.

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu powstało na początku 2020 r.

To dzięki dofinansowaniu z Agencji Badań Medycznych. Uczelnia dostała na ten cel prawie 9 mln zł. Centrum jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. UCWBK zapewnia wsparcie administracyjne badań komercyjnych i niekomercyjnych. Obecnie są tam prowadzone głównie niekomercyjne badania kliniczne. Jest ich 10 – z zakresu kardiologii, onkologii i hematologii.

Dodatkowo, Centrum jest zaangażowane w szkolenie nowych adeptów badań klinicznych. W partnerstwie z Agencją Badań Medycznych oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Niekomercyjne Badania Kliniczne - projektowanie, realizacja i zarządzanie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska