Spis treści
Alergik w szkole, czyli specjalne zalecenia opieki dla chorych uczniów
Alergie u dzieci mają najbardziej gwałtowny przebieg, wymagają skrupulatnego leczenia i nierzadko bardzo dużej uwagi odnośnie ekspozycji na czynniki uczulające. Zgodnie z nowym obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia w celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnością wymagana jest współpraca pielęgniarki środowiskowej lub szkolnej higienistki z lekarzem POZ, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły.
Niezbędna jest też komunikacja ze strony rodziców, która pomoże zapewnić ich dziecku odpowiednią opiekę, odżywianie oraz stosowanie adekwatnych do rozwoju psychoruchowego sposobów postępowania podczas pobytu w szkole. W tym celu rodzic przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym ucznia.
Natomiast podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica.
Zasady postępowania z uczniem w przypadku wstrząsu anafilaktycznego
Anafilaksja to ciężka reakcja nadwrażliwości, która potencjalnie zagraża życiu i często ma podłoże alergiczne. Gdy rozwija się w szybkim tempie, istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, gdy ciśnienie tętnicze obniża się niebezpiecznie poniżej normy. Do najczęstszych przyczyn anafilaksji zalicza się źródła pokarmowe, leki, użądlenia przez owady błonkoskrzydłe oraz wysiłek fizyczny.