Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agroturystyka to dobry biznes

Katarzyna Gęsiarz
Oferta wypoczynkowa skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi i osób starszych, ale wszyscy goście są mile widziani
Oferta wypoczynkowa skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi i osób starszych, ale wszyscy goście są mile widziani Fot. Materiały prasowe
Jedną z atrakcji dla gości odwiedzających gospodarstwo Ireneusza Nawary, położone we wsi Grobla, są piesze wędrówki po Sudeckim Parku Krajobrazowym „Chełmy”. Park o powierzchni 148 ha stanowi znaczną część Pogórza Kaczawskiego.Wśród pobliskich wzniesień, świetnych na rodzinne spacery, znajdują się między innymi Mszana – 474 m n.p.m. i Czartowska Skała – 468 m n.p.mPonadto, w przepływającej nieopodal gospodarstwa rzece można łowić pstrągi i łapać raki. Okolica bogata jest także w zwierzynę i stanowi centrum polowań dla myśliwych. Natomiast okoliczne lasy są rajem dla grzybiarzy.

– Nasi goście wyjeżdżają od nas bardzo zadowoleni z pobytu i często wracają na ponowny wypoczynek do naszego gospodarstwa agrotury-stycznego – mówi Ireneusz Nawara, właściciel. – Dodatkowo, po wcześniejszym uzgodnieniu, istnieje także możliwość przywiezienia domowego zwierzaka. 
Podczas pobytu gospodyni serwuje swoim gościom smaczne domowe posiłki, gotując zgodnie z ich życzeniami. Produkty wykorzystywane podczas przyrządzania dań pochodzą z własnego, przydomowego warzywnika.
W ogrodzie o powierzchni  hektara uprawia się wiele warzyw i ziół bez chemii i sztucznych nawozów. Plony gospodarzy sprzedawane są także do sklepów ze zdrową żywnością.
Ponadto, przy domu znajduje się własnoręcznie wybudowana przez gospodarza szklarnia, w której uprawiane są dorodne pomidory, bakłażany i ogórki. Do podlewania warzyw używana jest deszczówka. Na południowym stoku o powierzchni dwudziestu arów rolnik posadził sadzonki winorośli szlachetnych, które zostały sprowadzone aż z Mołdawii.
Dzięki temu w gospodarstwie można spróbować pysznego wina domowej roboty. Gospodarze interesują się nie tylko zdrowym odżywianiem, ale również dbają o środowisko naturalne.

– Dom ogrzewam ekologicznie, opalając go drewnem. Z kolei, uzyskany popiół stosuję jako nawóz dla roślin – mówi Ireneusz Nawara.

Gospodarz swoją pozarolniczą działalność prowadzi od 1995 roku. Do dyspozycji gości jest jedenaście miejsc noclegowych w ładnie urządzonych pokojach, w nowo wybudowanym domu z pięknym tarasem i dużym salonem wypoczynkowym.
Oprócz bazy noclegowej, gospodarz organizuje także wycieczki i przyjęcia okolicznościowe, takie jak urodziny i wyjazdy integracyjne dla firm. Organizacja przyjęć okolicznościowych możliwa jest dzięki modernizacji zaplecza kuchennego i dwóch sal jadalnych, które urządzone zostały w wysokim standardzie. Aranżacja wnętrz świadczy o dużym wyczuciu estetyki właścicieli.
Oferta wypoczynkowa skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi i osób starszych, ale wszyscy goście są mile widziani. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Najczęściej do gospodarstwa przybywają turyści z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i poznańskiego. Przyjeżdżają również goście z  Holandii, Niemiec, Francji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska