Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu po raz pierwszy na murze pojawił się znak Polski Walczącej. Młodzi Dolnoślązacy postanowili to uczcić [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Znak Polski Walczącej ułożony przez uczniów I LO we Wrocławiu.
Znak Polski Walczącej ułożony przez uczniów I LO we Wrocławiu. Archiwum szkolne
Młodzież z dolnośląskich szkół w pomysłowy sposób uczciła 80. rocznicę powstania symbolu Polski Walczącej. Zobacz na zdjęciach, jak im to wyszło.

To akcja w ramach Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Przyjmuje się, że popularna niepodległościowa kotwica pojawiła się na ulicach Warszawy 20 marca 1942 roku, czyli równo 80 lat temu. Wcześniej Komenda Główna AK ogłosiła konkurs na symbol walki, który będzie pokazywał, że Polska w okupacji jeszcze żyje i jeszcze nie zginęła. Autorką zwycięskiego projektu była Anna Smoleńska ps. "Hania", instruktorka harcerska, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Kilka szkół z Wrocławia i nie tylko zrealizowało 80 lat później „Rozkaz nr 2 – na urodzinach znaku Polski Walczącej”. W każdej placówce uczniowie ustawili się w taki sposób, by ułożyć z siebie znany symbol polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

- 80. rocznica stała się świetną okazją do uczczenia pamięci osób związanych z Polskim Państwem Podziemnym i do przypomnienia historii znaku Polski Walczącej. A że młodzi najlepiej uczą się nie poprzez wykład, lecz poprzez uczestnictwo w czymś, wymyśliliśmy dla szkół happening – pewną akcję demonstracyjną. Placówki miały dowolność w podejściu do zagadnienia. Chodziło i pokazanie żywego symbolu Polski Walczącej – mówi Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Wcześniej szkoły z dolnośląskiej rodziny przygotowywały wystawy o znaku Polski Walczącej.

- Cieszę się, że nauczyciele i uczniowie odpowiedzieli na tę akcję w sposób pomysłowy. Od mniejszych grup po kilka połączonych klas. Udało się upamiętnić tę rocznicę, a jednocześnie przybliżyć młodzieży temat znaku Polski Walczącej. Dla nas jest to ważne ze względu na obecność kotwicy w logotypie dolnośląskiej rodziny. Ten symbol towarzyszy nam od jej powstania. Dlatego przez taki happening uczciliśmy pamięć młodych ludzi z Małego Sabotażu i wszystkich, którzy malowali ten znak na ulicach Warszawy i nie tylko w czasach okupacji – mówi Dorota Rasała-Świtoń, prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK.

Podkreśla, że w systemie nauczania z tym tematem wiąże się mocno książka „Kamienie na Szaniec”.

- Istotne jest dla nas realizowanie wychowania patriotycznego, pielęgnowanie tożsamości narodowej, szczególnie w tym trudnym czasie. Takie akcje mają szeroki wymiar dydaktyczny – podsumowuje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska