Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

63 tysiące roślin na Nowym Targu. Pierwsze drzewa już rosną w miejscu wrocławskiej "betonozy"

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Na pl. Nowy Targ zasadzono już pierwsze drzewa. Zobacz na zdjęciach, jak zmienia się synonim "betonozy" we Wrocławiu.
Na pl. Nowy Targ zasadzono już pierwsze drzewa. Zobacz na zdjęciach, jak zmienia się synonim "betonozy" we Wrocławiu. Zarząd Zieleni Miejskiej
Nowy Targ powoli przestaje być symbolem wrocławskiej "betonozy". Od kilku dni na rozkopanym placu posadzone zostały pierwsze drzewa. Łącznie pojawi się tutaj ponad 63 tys. roślin! A za kilka lat, może i fontanna. Byliśmy sprawdzić, jak przebiega rewitalizacja. Zobacz na zdjęciach i wizualizacjach zmiany na pl. Nowy Targ.

Pierwsze drzewa na pl. Nowy Targ pojawiły się w czwartek, 25 stycznia. To glediczje, ozdobne drzewa liściaste, o szerokiej, luźnej koronie. Wybór padł właśnie na ten gatunek, bo nie są zbyt duże i nie zasłonią tak bardzo widoku na pierzeje placu – to ustalenia m.in. konserwatora zabytków i miejskiego plastyka. Pogoda dopisuje, więc z dnia na dzień przybywa ich coraz więcej.

Docelowo na pl. Nowy Targ znajdą się 172 glediczje oraz kilkanaście innych drzew. Oprócz tego, plac zazieleni ponad 27 tys. bylin, 193 paprocie, 13 tys. traw, 23 tys. roślin cebulowych oraz pnącza. Łącznie ponad 63 tys. nowych roślin, zasadzonych głównie na zewnętrznych krawędziach placu.

Tak będzie wyglądał pl. Nowy Targ po zazielenieniu. Wizualizacja.
Tak będzie wyglądał pl. Nowy Targ po zazielenieniu. Wizualizacja. Zarząd Zieleni Miejskiej

- Glediczje są najpierw delikatnie przycinane żeby miały łatwiejszy start. Nie ma tradycyjnego dołka, żeby nie opierać ich na betonie, kotwimy drzewo do podłoża z substratu i aby zapewnić odpowiednią miąższość, przysypujemy kolejną warstwą substratu. Na ich stanowisku jest on bardziej żyzny. Te nasadzenia będą stanowiły punkt odniesienia dla pozostałej części zagospodarowania placu – opisuje Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Betonowa nawierzchnia, w zależności od miejsca, została rozebrana na głębokość 35, 45 lub 60 cm. Zastąpiły ją nowe warstwy: izolacji oraz drenująco-retencyjne wraz z substratem. Rabaty zostaną podniesione na wysokość około 25 cm, co pozwoli im na warunki potrzebne do rozwoju. Poza tym, na pl. Nowy Targ budowane są: nowe przyłącze wodociągowe, system automatycznego nawadniania, punkty zasilania pod food trucki, zmodernizowanie zostanie oświetlenie. Pojawią się stojaki na rowery i ławki-leżaki.

Tak będzie wyglądał pl. Nowy Targ po zazielenieniu. Wizualizacja.
Tak będzie wyglądał pl. Nowy Targ po zazielenieniu. Wizualizacja. Zarząd Zieleni Miejskiej

Sadzona zieleń to pierwszy etap rewitalizacji pl. Nowy Targ. W kolejnych latach, o ile znajdą się na to pieniądze, nastąpi kolejny: budowa fontanny. Miasto zapowiada, że jeśli zapadnie decyzja o jej budowie, zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która ją uzupełni. Sadzeniem roślin na pl. Nowy Targ oraz jego przebudową, zajmuje się firma Rotomat oraz jej partner, spółka Budrim. Łączny koszt prac to 10 348 500 zł, planowo zakończą się w czerwcu tego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska